11 грудня 2017, понеділок

Які сигнали інвестори отримують з України

коментувати
Якщо хочете заробити, потрібно вміти передбачити події на ринку, вміло розшифровуючи ті сигнали, які він нам подає . Про що українському інвестору сигналізував ринок протягом минулого тижня

«Купуйте чутки, продавайте факти!» - так говорить відоме прислів'я професійних трейдерів. Коли фактична інформація стає доступною всім, як правило, продавати або купувати вже пізно. Якщо хочете заробити, потрібно вміти передбачити події на ринку, вміло розшифровуючи ті сигнали, які він нам подає. Про що українському інвестору сигналізував ринок протягом минулого тижня?

Насамперед, як наслідок реструктуризації боргу, S&P підвищив кредитний рейтинг України з «SD, вибірковий дефолт» до «B-/B», високо спекулятивний, але все ж залишаючий двері відкритими для майбутніх запозичень на міжнародних ринках. Безумовно, подія позитивна і дуже сподіваємося, що наступна зміна рейтингу буде не вниз, а вгору до чогось більш інвестиційно-заможного.

Чудову спробу підвищити привабливість країни для іноземних інвесторів здійснив прем'єр, виступивши з блискучою вступною промовою на відкритті українсько-німецького інвестиційного форуму. Як правило, інвестори завжди, затамувавши подих, слухають виступи високопоставлених державних чиновників, щоб відокремивши реальні стратегічні плани від політично коректної мішури, спрогнозувати напрямок економічного розвитку держави.

Нещадна боротьба з олігархами, реорганізація енергетичної галузі та усунення посередників, беззастережна європейська орієнтація, чесна і прозора приватизація - все це знайшло відображення в прем'єрській промові. Хоча заради справедливості треба сказати, що з приватизацією вийшло якось не дуже переконливо. Предметом прем'єрської гордості став той факт, що за останній час нічого взагалі не було приватизовано, але зроблено це було чесно і без корупції.

Якби подібна промова була виголошена в березні 2014, іноземні інвестори без зволікання кинулися б скуповувати все українське, а громадяни країни, прості українці, зі сльозами радості і розчулення, дякували б вищим силам, що нарешті послали багатостраждальній Україні такого мудрого і рішучого лідера. Оскільки до жовтня 2015-го подібних промов вже трохи наслухалися, цього разу все обмежилося скромними оплесками, та й то, швидше за все, в долоні плескала прем'єрська свита.

Ще один сигнал інвесторам був поданий українським IТ-сектором, який останнім часом став просто розсадником корупції, фінансових зловживань і ухилення від податків. Так це насправді чи ні, сказати складно. Безумовно, більшість компаній з цієї сфери намагаються «оптимізувати» оподаткування, що цілком природно, оскільки, на мій погляд, більш низькі витрати і є найголовнішим і значущим чинником, що стимулює розвиток IТ-галузі в Україні. Зростуть витрати - зникне галузь, як це сталося, наприклад, з кіпрськими банками. Ну, а поки - рейди правоохоронців по офісах IТ-компаній можуть прозвучати у вухах інвесторів голосніше, ніж висновки S&P.

У продовження про податки. Дискусія про податкову реформу і наявність фундаментальних протиріч між двома законопроектами, урядовим і парламентським, не додає оптимізму і віри в те, що країна, нарешті, отримає ефективне податкове законодавство. Не беруся судити, хто правий, і чим закінчиться боротьба між традиційним популізмом парламенту і полюванням уряду на швидкі гроші, але слух ріже інше: чому і ті, й інші, критикуючи опонентів і розповідаючи про перспективу бюджетного дефіциту, відразу починають лякати народ скороченням витрат на пенсії, освіту і медицину і сором'язливо мовчать про сотні тисяч байдикуючих чиновників, правоохоронців та інших вгодованих нашими податками.

Оптимізм берлінської промови прем'єра розділив президент, який заявив, що відразу ж після місцевих виборів процес реформ, включаючи нещадну боротьбу з корупцією, вступить в рішучу фазу і не залишить жодного шансу нечистим на руку чиновникам, суддям, прокурорам, а також песимістам, що сумніваються в щирості реформаторських починань влади. Як і з прем'єрської промовою, почувши подібні промови навесні минулого року всі б захлинулися від захвату, але в жовтні нинішнього хочеться запитати, чому потрібно було чекати до місцевих виборів і яким чином останні допоможуть здійснити, наприклад, судову чи податкову реформи?

Вибори! Як вони вплинуть на економіку країни і наші інвестиційні рішення? У короткостроковій перспективі - позитивно. Чимало коштів було переведено з закордонних рахунків кандидатів та переведено у готівку, щоб оплатити працю політтехнологів, рекламістів, агітаторів і багатьох інших учасників процесу. Тим самим і гривню підтримали і людям дали заробити, стимулюючи, зрештою, споживання і зростання економіки.

У довгостроковій перспективі, як правило, такий похід завжди обертався катастрофою для країни. Адже в новітній історії України інвестиції у виборчу кампанію завжди вважалися найбільш дохідними і «гарантованими бюджетом», вірніше можливістю красти з бюджету. Цього разу, мені здається, все по-іншому. Гроші не стали вирішальним фактором ні в Києві, ні в Чернігові, ні в багатьох інших містах. Провал «вдумливого голосування» свідчить про те, що все купити неможливо. І це, на мій погляд, і є найголовнішим і справжнім позитивним сигналом, що дає надію і інвесторам, а головне - нам, дорогі співвітчизники.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Читайте тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною - щоденно

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Країна з Христиною Бердинських - по середах

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.