23 вересня 2017, субота

Чи зможе НБУ допомогти економіці

коментувати
Чи зможе НБУ допомогти економіці
Поки новий уряд «стабілізаторів» освоюється в кабінетах і, як завжди, критично оцінює досягнення попередників, на авансцену вийшов НБУ

Серед головних справ: зниження ставки рефінансування до 19%, ліквідація ще двох банків і можливий дозвіл тим, хто вижив після зачисток, трансформуватися в приватні акціонерні товариства (ПАТ). До того ж, НБУ обнадіяв, що коли-небудь, все ж таки, скасує «тимчасові» валютні обмеження і дозволить виплату дивідендів в іноземній валюті.

Формально, найбільш значущою, з перерахованих подій, є зниження ставки рефінансування, одного з дієвих механізмів стимулювання зростання економіки, шляхом зниження вартості фінансових ресурсів. На розвинених ринках саме ця подія завжди викликає найбільший ажіотаж та чинить потужний ефект на всі сегменти фінансових ринків. Навіть натяк на можливу зміну ставки Федеральною резервною системою (ФРС) на 0.25% може спричинити за собою зліт або падіння фондових ринків та зміну вартості валют.

Якого ефекту від зниження ставок очікувати в Україні? З огляду на те, що від фінансових ринків практично нічого не залишилося, то і миттєвої реакції ніякої не буде. У довгостроковій перспективі зниження ставок, саме по собі, теж не вирішує проблеми відновлення економіки. Наприклад, у багатьох пристойних банках немає взагалі ніякої проблеми з ліквідністю. Ставки, за якими вони сьогодні залучають ресурси, перебувають на рівні 10-11%. Так що, зниження ставки НБУ до 19% навряд чи допоможе їм значно збільшити кількість виданих кредитів. Причина, швидше за, в тому, що кредитувати нікого. Існуючі сумлінні позичальники на вагу золота, а нових не додається, так як ризик інвестицій занадто високий.

Ще однією значущою подією, з анонсованих НБУ, могло б стати зняття валютних обмежень, включаючи скасування заборон на виплату дивідендів. У 2014 році перед НБУ стояло складне завдання - зупинити девальвацію. Регулятор це завдання, в кінці кінців, виконав, але ціною знищення валютного ринку. Те, що було виправдано, як тимчасовий захід, в довгостроковій перспективі внесло свою чималу лепту в руйнування української економіки. Хоча, в даному процесі НБУ грає швидше роль заручника, ніж першої скрипки, яку протягом двох років не могли поділити президент з колишнім прем'єром. За словами глави НБУ, від початку процесу дерегуляції валютного ринку можна очікувати «після завершення другого перегляду програми розширеного фінансування з МВФ» (Стилістика глави НБУ збережена). Що це означає, кажучи про конкретні дати, сказати важко, з огляду на реформістські «успіхи» держави і, як наслідок, рівень нинішніх відносин з МВФ.

Навряд чи варто очікувати від дій НБУ якогось миттєвого ефекту. Але, тим не менш, зниження ставки рефінансування - це демонстрація правильного напрямку руху. Що стосується лібералізації ринків і можливості репатріації дивідендів, то навіть розмови про це - прогрес і малесенький внесок, нехай не в залучення, але хоча б в збереження західних інвесторів, які виживають в Україні.

Поки писав, заряджався оптимізмом, але в самому кінці, як на зло, включив телевізор і подивився зустріч президента з журналістами. Як завжди, прозвучала впевнена промова про іноземних реформаторів-радників в уряді, натхнених представників громадянського суспільства, здорові сили всередині держапарату, яка увінчалася фразою про те, що «Перші успішні кроки вже втілюються в життя». Як на мене, безмовні американські президенти, що строго дивляться з сіро-зелених купюр, викликають більше довіри.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.