17 серпня 2017, четвер

Головний секрет російської пропаганди

коментувати
Чому навіть росіяни, яких було репресовано, вірять, що система працює правильно

Завдання тоталітарної пропаганди полягає в тому, щоб переконати людину в правильності курсу влади, в його безальтернативності. Людина, "опрацьована" такою пропагандою, переконана у тому, що вона щаслива. Принаймні в тій мірі, в якій це взагалі можливо в даних умовах. І що цим щастям вона зобов'язана владі значно більшою мірою, ніж сама собі.

І якщо вона все-таки нещаслива, то повинна це сприймати як прикру аномалію, як своє особисте, індивідуальне нещастя, ніяк не пов'язане з країною в цілому (яка щаслива як ніколи). І от як раз це її нещастя - плід її персонального пороку і слабкості, маловір'я і скептицизму.

Тобто, іншими словами, тоталітарна людина, якщо і відчуває себе нещасною, то чітко розуміє, що її нещастя - це виключення з правила. Що всі щасливі, а вона, виродок, нещасна. І для щастя потрібно лише приєднатися до решти людей, які радіють життю і не рефлексують, як вона.

І навіть коли нещастя носить цілком конкретний і відчутний характер: посадили батька, брата, розстріляли дружину, то така людина, навіть будучи повністю впевненою в їх невинності, все одно вважає це лише помилкою. І ходить по інстанціях, доводячи, що вони невинні, будучи впевненою, що "там розберуться", що потрібно лише дійти до правильного начальника, що "цар не знає" і так далі.

Людина, оброблена пропагандою, переконана, що щаслива

І ще один досить важливий нюанс: для неї не є доказом хибності самої системи те, що кругом таких посаджених братів і батьків - хоч греблю гати: це їх правильно посадили! У нас просто так не саджають! Значить, щось було! Немає диму без вогню! А мій випадок - це просто прикра помилка, непорозуміння, яке не скасовує правильності генеральної лінії.

Людина вільного суспільства представляє повну інверсію людини тоталітарної. У неї інші проблеми: вона щаслива, але переконана, що її щастя - це виняток, а не правило. Що народ страждає. Що влада порочна. Звідси нескінченні історії про те, що "ви не знаєте життя", "виїдьте за МКАД, подивіться, в якому жаху живе простий народ", або ось це, моє улюблене: "от ви ж з простими людьми не спілкуєтеся, а я вчора розмовляв із таксистом...".

І невтямки цій людині, що такі "щасливі винятки" складають більшість нації, настільки вільні ЗМІ зосереджені на обсмоктуванні саме негативу, розборі будь-яких, навіть наймізерніших помилок влади, на роздуванні до вселенських розмірів будь-яких дрібниць. Адже у вільному суспільстві на позитиві рейтингу не зробиш.

І ось ця інтонація і є найважливішим індикатором рабства чи свободи. Зараз в Росії все менше людей, які відчувають своє щастя як виняток, і все більше тих, хто вважає винятком своє нещастя.

Оригінал

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.