13 грудня 2017, середа

Яким буде для Росії лютий 2017-го

коментувати
1916-й був роком, коли в Росії почала стрімко розвиватися політична криза, що закінчилася Лютневою революцією. Чи чекають на нас якісь аналогії за століття потому?

Російська історія – «повествование в отмеренных сроках». «Красное колесо» пам'ятаєте? Знамениті солженіцинські «узлы»? Серпень Чотирнадцятого, Жовтень Шістнадцятого, Лютий Сімнадцятого?

Сучасна історія Росії сто років потому – та ж сама низка часових вузлів. Коли раптом трапляється щось надзвичайне, після чого стає зрозумілим – ми живемо в іншій країні.

Серпень 1991. ГКЧП (ДКНС).

Жовтень 1993. Розстріл Верховного Совєта.

Серпень 1999. Призначення Путіна прем'єром і оголошення його наступником.

Вересень 1999. Вибухи житлових будинків у Буйнакську, Москві, Волгодонську.

Грудень 1999. Дострокова відставка Єльцина.

Жовтень 2003. Арешт Ходорковського.

Вересень 2004. Беслан.

Серпень 2008. Війна з Грузією.

Вересень 2011. «Рокіровочка».

Травень 2012. Арешти на Болотній.

Березень 2014. Крим.

І ось, по-моєму, зав'язується новий вузол. Цього місяця відбулося кілька знакових подій, після яких, мені здається, життя не зможе тривати старим чином.

Сучасна історія країни сто років потому – та сама низка часових вузлів

Перший танкер з американською експортною нафтою прибув до Європи. Перша після зняття санкцій іранська нафта прийшла на світовий ринок. Ціна на нафту вперше з 2004 року опустилася нижче за позначку 30 доларів за барель. Бомби уповільненої дії під економіку РФ.

А тим часом у Лондоні опубліковано судову доповідь про результати публічного дізнання обставин вбивства Олександра Литвиненка – перший офіційний документ, в якому озвучені підозри в причетності до цього злочину чинного депутата російського парламенту, колишнього голови ФСБ, а нині секретаря Ради безпеки РФ і навіть самого президента країни. Ще одна бомба уповільненої дії – цього разу під відносини Росії та Заходу.

І, нарешті, грандіозний мітинг – і вся попередня кампанія – на підтримку Рамзана Кадирова. Попри всі жарти і сміх, зовсім не жартівлива заявка глави Чечні на роль керівника нової опричнини зразка ХХI століття. Бомба уповільненої дії під те, що залишилося від напівзруйнованої будівлі російської демократії.

А ще російська історія – магія цифр і дат. Пам'ятаєте, як три роки тому стало раптом модно відзначати сторіччя 1913-го? Кінець belle epoque, останній рік миру та добробуту перед першою великою війною... Не знаю, як у вас, а у мене особисто тоді, три роки тому, виникло гостре, тривожне передчуття, що колишньому життю знову приходить кінець.

І справді, 2014-го мир закінчився. 2014 – це Крим, Донбас, Ісламська держава. Це війна.

Магія російської історії – ще й у «странных сближениях» людських доль і подій, розділених багатьма десятиліттями, ба навіть століттями.

Тисяча дев'ятсот шістнадцятий рік був роком, коли в Росії почала стрімко розвиватися політична криза, що закінчилася Лютневою революцією.

Чим був відзначений той рік? Переможний Брусилівський прорив – і бійня під Барановичами, провальна спроба наступу на німецькому фронті, що обернулася 80 тисячами втрат. Прем'єр-міністерська чехарда, коли за рік в Росії змінилося чотири голови уряду. Великокнязівська фронда. Вбивство Распутіна.

Цікаво, чи чекають на нас якісь аналогії за століття потому? Якими подіями буде відзначений дві тисячі шістнадцятий?

І яким, цікаво, буде лютий сімнадцятого?

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.