16 грудня 2017, субота

Смерть Мотороли: кінець «російської мрії»

коментувати
Це деконструкція міфу, який свідчив, що завзятість антифашистська здатна винести тебе "из грязи в князи", щедро наділити славою, дружиною і грошима

Вбивство Арсена «Мотороли» Павлова в Донецьку – це не просто логічне продовження внутрішньовидових розборок серед бойовиків. Це ще і кінець міфу про російських добровольців на Донбасі, – пише журналіст Павло Казарін для Крим.Реалії.

Реальність завжди програє опису реальності. І яка різниця, яким насправді був Арсен Павлов – мийник автомобілів з республіки Комі? Ми цього не знаємо і не дізнаємося – сам бойовик про свою біографії говорив надто мало, а російські ЗМІ більше цікавилися його нинішнім життям, аніж минулим. Було відомо лише те, що ріс без батьків, виховувала бабуся, служив у морпіхоті, мив машини, а потім, надивившись телевізора, поїхав «захищати Донбас від нациків».

Можливо, його біографія була таким же фейком, як і вся історія «невизнаних республік» – ну так і тут все логічно і цілісно, причепитися ні до чого, та й нема чого. Але сама формула його біографії була універсальна і проста. Глибинка, бабуся, безбатченко, Чечня і внутрішні вороги, Донбас і зовнішні вороги. Автомат Калашникова як соціальний ліфт: вже в Донецьку Арсен Павлов отримує дружину, квартиру, популярність і біографію. На його кітелі з'являються полковницькі погони і нагороди. Персональна санкція ЄС, що забороняє видачу шенгенської візи, виглядає як смішна нісенітниця.

«Моторола» та «Гіві» – двоє головних медійних персонажів російсько-української війни, що втілюють «народні низи». Всі інші польові командири були з вищим рангом і з товщою біографією. А ці двоє були уособленням того, як потрібно робити, щоб з Іванка-дурника стати Іваном-царевичем. Квиток до Ростова, кордон, автомат і окоп. «У боротьбі здобудеш ти право своє». «Хто був ніким, той стане всім».

«Моторола» та «Гіві» – двоє головних медійних персонажів російсько-української війни, що втілюють «народні низи»

Цей тандем був тим більше примітний, що Михайло «Гіві» Товстих у ньому за задумом уособлював «українських повстанців». Уродженець Іловайська, що служив в українській армії, з початком війни пішов на фронт захищати Донбас від хунти – рольова модель для самих уродженців окупованого регіону. А Арсен «Моторола» Павлов уже був персональним втілювачем долі «російських добровольців», які приїхали допомагати «братньому сходу». Непорушна дружба народів, антифашистська коаліція, інтербригади.

І зараз навіть не важливо, хто вбив Арсена Павлова. Були це хлопці з українських спецслужб, чи бомбу заклали люди Захарченка, або в Кремлі вирішили, що мертвий Моторола корисніше, ніж живий – це вже не має значення. Вбивство «Мотороли» – це деконструкція всього того міфу, який створювався протягом останніх двох років. Який свідчив, що завзятість антифашистська здатна винести тебе "из грязи в князи", щедро наділити славою, дружиною і грошима. І що правильна модель поведінки – це повірити телевізору, встати з дивана і дістатися до Донецька. Хто знає, скільки ще безіменних моторол поїхало вбивати українців, надивившись у телевізорі на свого медіапрототипа?

І тепер же не буде нічого. Ані пам'ятників, ані пам'яті. Залишиться сторінка в російській Вікіпедії з фотографією маленького мийника машин у великому шоломі. Правда, ніхто не може гарантувати, що підпис під цим фото не змінять в той момент, коли історія знову зробить зигзаг. Але іншим не дісталося й цього. Зрештою, що ми пам'ятаємо про Пономарьова і Здрилюка, Пургіна і Маковича, Березіна та Безлера?

Єдине, що нам потрібно про них знати – так це те, що завдяки їм, на світ з'явилася нова Україна без небезпечних ілюзій.

Більше точок зору тут

 

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.