17 грудня 2017, неділя

Путін – головна жертва російської пропаганди

коментувати
У свідомості росіян РФ в Сирії, як і в Донбасі, воює із Заходом

Знаєте, в чому головна проблема з російською операцією в Сирії? У тому, що у Москви і інших країн не збігаються картинки реальності, - пише Павло Казарін для Крим.Реалії.

Для українського сегменту Facebook все, що відбувається – такий собі «договірняк», покликаний змістити акценти з Донбасу на ІДІЛ, з української теми на сирійську. Звідси – всі розмови про те, що за участь Росії у війні проти ІДІЛ захід закриє очі на історію зі східними областями України. Але всі ці міркування не враховують одного фактору.

А саме – хто для Росії є головним суперником.

Тому що це в українському зображенні реальності в Донбасі Росія воює з Україною. А в свідомості російського обивателя Росія в Донбасі воює із Заходом. Більше того – ця картинка старанно плекалась російським же телевізором, озповідаючим про польські, американські та інших приватні західні армії, які намагалися вести наступ на позиції «русского мира».

Для певної частини обивателів з Росії Україна – це одурманена західними ментальними наркотиками країна. Для іншого – добровільний колабораціоніст, який наважився на операцію по зміні ідентичності. Але для всіх них сама по собі Україна – лише об'єкт гри. А суб'єкт і основний противник – захід в цілому і Вашингтон зокрема.

Росія вплуталася в сирійський конфлікт 30 вересня. А 29-го – напередодні початку авіанальотів – «Левада-центр» опублікував дані соцопитування. У ньому, зокрема, респонденти відповідали на запитання про те, що саме відбувається в Сирії. 46% опитаних сказали, що це громадянська війна. А на другому місці з результатом 32% – виявилась відповідь «Терористи, підбурювані Заходом, ведуть кровопролитну боротьбу з законним урядом країни».

Російські лідери і самі дивляться програми Дмитра Кисельова, щоб дізнаватися з них новини

Виходить, що навіть тоді, коли Сирія ще була відсутня в медіапросторі Росії, коли про неї не виходили новинні сюжети в прайм-тайм, для кожного третього громадянина Росії сирійський конфлікт мало чим відрізнявся по структурі від українського. Просто в ролі «київської хунти» виступали ті, хто проти Башара Асада. А головний ворог в обох конфліктах був незмінний – Захід.

Можна, звичайно, сказати, що це лише точка зору обивателів, яка зовсім не зобов'язана перегукуватися з точкою зору російських політичних та військових еліт. Що існує рівень «низової пропаганди», який зовсім не обов'язково повинен відображати картинку реальності, що існує «у верхах». Можливо, і так. А можливо, і ні.

Тому що заяви про «іноземний легіон» в Україні звучали у тому числі з вуст Володимира Путіна. А трохи раніше секретар російської Ради безпеки Микола Патрушев на повному серйозі розповідав про плани Заходу оскаржити права Росії на Далекий Схід і Сибір. Він посилався в той момент на слова Мадлен Олбрайт, яких вона ніколи не вимовляла. І вже тоді доводилося писати про те, що це інтерв'ю руйнує надію на те, що російські керівники цинічні, жадібні, але при цьому логічні і раціональні. Що пропаганда про розіп'ятих немовлят не існує окремо від мотивів прийняття ключових рішень. Що російські еліти – цілком собі «загітовані агітатори». У яких немає ніякого «другого рівня правди»; які і самі дивляться програми Дмитра Кисельова як раз для того, щоб дізнаватися з них новини.

А тепер спробуйте скласти всі ці шматочки мозаїки воєдино. І виявиться, що в поданні Москви Росія змушена була дати відсіч Заходу в Україні. А тепер вона воює на боці Башара Асада, якого знову ж таки хочуть змістити все ті ж американці з союзниками. А в рамках подібної моделі головний ворог залишається незмінним. Це не Київ. І навіть не ІДІЛ. Тому що і той, і інший – лише маріонетки в руках справжнього противника. Яким був і залишається Захід.

І вся історія сирійського конфлікту в подібному форматі починає звучати вже не як об'єднання сил проти спільного супротивника, а як такий собі В'єтнам. В якому Москва підтримує одну сторону, а Захід – іншу. І, на відміну від історії з Донбасом, в сирійському конфлікті дійсно є Захід.

Там дійсно є іноземна техніка. У сирійської опозиції дійсно є американська зброя. В одному небі з російськими літаками дійсно літають літаки інших країн. У Донбасі Росія могла завдавати шкоди тільки і виключно українській армії. А в Сирії – вже не тільки.

Немає сенсу робити прогнози, якщо ви намагаєтеся нав'язати Кремлю власну картинку реальності. Якщо ви бачите на пагорбі млини, це не означає, що Москві не здаються в них велетні, які махають руками.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.