22 липня 2017, субота

Крим – це я. Як Аксьонов мріє стати Кадировим

коментувати
Трагедія Аксьонова в тому, що запорука «кримської стабільності» зовсім не зосереджена в персоні глави республіки

Сергій Аксьонов попросив Москву не присилати на півострів федеральних чиновників. Мовляв, «своїми силами впораємося». І це вже не перша спроба Аксьонова створити на півострові заповідник суверенної корупції, - пише Павло Казарін для Крим.Реалії.

Цього разу «глава Криму» вирішив достукатися до Кремля за допомогою російського віце-прем'єра Дмитра Козака. У другій половині вересня на нараді з ним Аксьонов попросив відмовитися від ідеї надіслати федеральних заступників міністрів у всі відомства, а відрядити замість цього «варягів» лише у «три-чотири міністерства». За даними видання, Козак погодився «взяти паузу» в цьому питанні, щоб Аксьонов міг «оформити свою пропозицію на папері». При цьому в самому уряді Росії від ідеї направити московських чиновників у Крим не відмовлялися.

Ця історія не нова. Вона впирається в непогамовне бажання Сергія Аксьонова бути Рамзаном Кадировим. І його найглибша трагедія саме в тому, що в Російській Федерації бути Рамзаном Кадировим дозволено лише Рамзану Кадирову.

Хоча надій на це у колишнього лідера партії «Русское единство» хоч відбавляй. Ще в липні цього року в інтерв'ю Lenta.ru він говорив про презумпцію невинності своєї команди. По суті, мова йшла про те, що будь-який злочин його соратників, вчинений в український період, обнуляється. А в ролі індульгенції виступає участь у горезвісній спецоперації по анексії.

Кооператив «Озеро» не гумовий

Міледі, яка отримала від кардинала Рішельє папір про те, що «все, що робиться цією людиною, здійснюється на благо Франції», напевно сниться Сергію Аксьонову ночами. Проблема лише в тому, що кооператив «Озеро» не гумовий – кількість людей, що мають права, але не мають обов'язків, стабільна як кількість французьких академіків. І влітку ФСБ спробувала пояснити Сергію Аксьонову цю просту істину.

29 червня «федерали» затримали міністра промислової політики Криму Андрія Скринника за підозрою в шахрайстві. Слідом при передачі хабара на місці злочину був затриманий голова місцевої податкової Микола Кочанов. Сергій Аксьонов обурився й пообіцяв створити на півострові комісію по захисту прав чиновників. Пригрозив усім тим, хто збирається «незаконно затримувати та проводити слідчі дії» за «незначні помилки». Втім, через два тижні головного кримського чиновника викликали на килим до Москви, а після повернення рішення про створення комісії було скасоване.

Далі – більше. Москва пообіцяла призначати федеральних чиновників на посаду заступників кримських міністрів. Аксьонов знову спробував обуритися – заявив, що кожен призначенець займе посаду лише після особистої співбесіди з ним. Після чого Кремлю довелося нагадати главі півострова, що це не рівень його повноважень.

Вся ця азкулісна рубка – ні що інше як битва за межі повноважень. З одного боку, Сергій Аксьонов, впевнений, що статус головного публічного актора «кримської весни» наділяє його правами феодала. З іншого – Москва, яка, судячи з усього, не хоче плодити недоторканних. Тим більше, що сам Аксьонов був лише однією з багатьох кандидатур на посаду голови «російського Криму». Його заслуга полягає не в тому, що він ініціював зміну прапорів, а лише в тому, що він з цією самою зміною погодився і виявив готовність служити публічним обличчям нової реальності.

Сергій Аксьонов напевно хотів би цитувати формулу Людовіка XIV – в умовах багатомільйонних федеральних дотацій на Крим це виглядає як межа мріянь. Тим більше, що за роки життя й роботи в Україні він напевно звик до слабкості столичного центру. Але проблема кучмівської максими про те, що «Україна – не Росія», – в тому, що вона працює і у зворотний бік. Москва навряд чи готова мати ще одного Рамзана Кадирова: запорука «кримської стабільності» зовсім не зосереджена в персоні глави республіки. Вся політична конкуренція в Криму зводиться до дискусії про те, хто завзятіше любить Кремль, а тому єдина тектоніка після зміни першої особи зведеться до відставки її найближчого оточення.

І саме це Сергій Аксьонов ніяк не втямить.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.