16 грудня 2017, субота

Досить виправдовувати проблеми України менталітетом

коментувати
Наша державність сьогодні нагадує чистий аркуш, на якому можна намалювати будь-яку модель майбутнього. І «національний характер» має величезний запас варіативності

Є одна помилка – пояснювати минуле і майбутнє національним менталітетом. Всі подібні міркування керуються тим, що менталітет – це константа. Хоча, насправді, він цілком здатний бути змінною, – пише журналіст Павло Казарін для Крим.Реалії.

Колись Томас Манн писав про те, що Німеччина ніколи не буде прикладом держави, де приживуться демократичні засади. Історія довела, що класик помилявся. Більш того – країна, в якій військовий дух був стрижнем виховання, сьогодні розмірковує про «імперіалізм серця» і веде війни хіба що на економічних фронтах. А тому будь-які міркування про «національну схильність» впираються в простий факт: світ змінюється. І будь-яка еволюція завжди сперечається з традицією.

В рамках «традиції» не вийде пояснити і Японію з її тисячолітньою історією ієрархічності. Та сама країна, в якій у 19 столітті самурай міг випробувати гостроту клинка на простолюдині, за століття зуміла повністю адаптувати національні риси до нових викликів.

Хтось скаже, що і Німеччина, і Японія змушені були змінитися після поразки у війні. Нехай так, але цей аргумент не пояснить феномен Південно-Східної Азії. Що світ знав про Південну Корею три покоління тому? Хто з наших батьків вивчав історію економічних успіхів Сінгапуру? Хто в Російській імперії ще сто років тому міг подумати про те, що «чухонці» створять одну з найбільш ефективних держав Північної Європи?

З «хатазкрайності» можна вивести як ізоляціонізм, так і самостійність

Час припинити виправдовувати власну сучасність національним менталітетом. Тому що національний менталітет – це кубик Рубіка. Головоломка, сумарне число граней якої наближається до кількох десятків. Зібрати його неправильно можна мільйоном способів. І тільки один результат збирання на цьому історичному етапі буде вважатися вірним.

Уявіть, що кожна деталь кубика – це риса національного менталітету. І що у цієї риси є кілька сторін. І тільки від вас залежить, який саме прояв національної звички відкриється світу.

З «хатазкрайності» можна вивести як ізоляціонізм, так і самостійність. З «два українці – три гетьмани» виходять як хаос, так і неможливість диктатури. З недовіри владі – як криза держбудівництва, так і розвинені горизонтальні зв'язки громадянського суспільства. У кожному разі і те й інше є породженням однієї й тієї ж якості, і все питання лише в тому, яку саме грань кубика ви виберете.

Саме вміння перезібрати «кубик Рубіка» національного менталітету, вміння адаптувати його до викликів епохи виводить одні країни в категорію лідерів, а інші – робить мешканцями Третього світу. Саме здатність побачити картинку в комплексі, а не зациклюватися на деталях дозволяє виявити варіативність шляхів розвитку. Будь-які розмови про зумовленість – це лише страх і недовіра до власного народу. Небажання зрозуміти, що будь-які недоліки – це лише природне продовження достоїнств. Так само як і навпаки.

Японці зуміли власні соціальні ієрархії поставити на службу корпоративному досвіду. А стійкий досвід чиношанування НЕ прирік країну на відсутність політичної конкуренції в останні десятиліття. Так само як і відсутність досвіду державного будівництва не завадила фінам вивести свою країну в «перший світ».

Українська державність сьогодні нагадує чистий аркуш, на якому можна намалювати будь-яку модель майбутнього. І якщо вже скочуватися в іманентне й розмірковувати про менталітет, то треба зрозуміти: «національний характер» має величезний запас варіативності. Так само як він має багато більше сторін, відтінків і нюансів звучання, ніж кимось придумана модель особистої, суспільної і державної поведінки.

Немає ніякої приреченості – є лише небажання розуміти той факт, що «кубик Рубіка» українського національного менталітету ще не перезібраний так, щоб бути адекватним до нових умов. І якщо в історії чогось не було – це зовсім не означає, що цього й не буде.

Буде. Якщо з'явиться запит.

І єдине, що може бути ризиком для такого сценарію, – так це загроза того, що країна запізниться з розумінням цього простого факту.

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.