23 жовтня 2017, понеділок

Чому так важко сперечатися з росіянами

коментувати
Досвід показує: якщо в Росії ти починаєш вдивлятися в реальність - реальність починає вдивлятися в тебе

Будь-які суперечки з хлопцями з Росії зводяться до одного і того самого підсумку. Вони переконують тебе, що Росія - це нормальна держава з острівцями девіантності. А ти намагаєшся їм пояснити, що вони живуть в девіантній державі з острівцями нормальності, - пише Павло Казарін для Крим.реалії

І в цей момент ти дуже гостро відчуваєш, наскільки у вас різне розуміння «норми».

Чисто по-людськи я їх можу зрозуміти. Напевно, це такий собі формат психологічного самозахисту. Запевнити себе в тому, що навколо стандарт з червоточинами, а не навпаки. Адже інакше доведеться визнати дуже багато речей, які визнавати не хочеться.

Наприклад, те, що їхня батьківщина - це держава-агресор, яка вчинила анексію і розв'язала війну. При всій очевидності факту для багатьох це виявляється нездоланним бар'єром, адже неприємно жити з відчуттям, що слова з підручника про Другу світову звучать відносно твоєї країни. Тому у багатьох є бажання прикинутися, що нинішня історія з Кримом і Донбасом не більше ніж крихітний історичний зигзаг, який сам собою затихне років через 10-20 і все повернеться на свої місця. І ці хлопці відчайдушно не хочуть розуміти, що ні, не повернеться.

Дуже важко, коли країна живе впоперек всього того, у що ти віриш. Простіше бути страусом

Вони не хочуть розуміти і того, що вся російська економіка - це імітація. Що вона існує рівно до того часу, поки ціни на нафту і газ дозволяють наповнювати бюджет. І як тільки ситуація змінюється - економіка теж зникає. Тому що в цій системі все, що не нафта - лише поліпи на нафтовій трубі.

Умовний «Парк Горького» можливий тільки як засіб освоєння рентних надлишків. Він як Олімпіада або чемпіонат світу з футболу є, поки є ресурс, який потрібно «розпиляти». Це не бізнеси і не економіка - це імітація того й іншого. Картковий будиночок, збудований на нафтовій бочці. Фантом.

Звичайно, можна сказати про те, що родові хвороби Росії схожі на українські. Що по обидва боки кордону одна і та ж олігархічна модель. Що корупція і корпоративність прописалися у Києві та Москві в однаковій мірі. Але тут, як у старому анекдоті, «є один нюанс».

Тому що завжди є перевірочне питання. Українська армія перебуває в Росії чи російська - на території України?

Це чьортяцьки важливо, тому що ступінь осудності країни вимірюється не лише економікою. І не тільки соціалкою. І не тільки рівнем корупції та олігархізацією. Вона вимірюється, в тому числі, готовністю розв'язувати війни.

Звичайно, обов'язково знайдуться ті, хто скаже, що право на війну визначається правом сильного. Що саме економіка відкриває можливості для перекроювання кордонів. І що головне завдання полягає лише в тому, щоб амбіції відповідали ресурсам.

Але це не так.

Тому що у більшості комфортних для життя держав є чітке розуміння того, де саме стоять їхні прикордонні стовпи. А проблема сучасної Росії саме в тому, що в її самовідчутті у неї немає кордонів, а є тільки лише горизонти. І саме тому, поки інші держави використовують економіку для облаштування життя, Москва дивиться на неї як на ресурс для перекроювання політичної карти.

І проблема всіх і кожного, хто виріс в подібній парадигмі, саме в тому, що вони відчайдушно не хочуть помічати реальність. Вони виправдовують логіку існування країни тим, що «всі роблять так само». Намагаються робити девіацію - нормою. Намагаються прикидатися, що грають за правилами. Не помічаючи того, що ці правила є нормою тільки для людожерів.

Напевно, їх можна зрозуміти. Дуже важко, коли країна живе впоперек всього того, у що ти віриш. Тому простіше підлаштуватися під країну. Простіше бути страусом. Але проблема будь-якого страуса - в його недвозначній позі.

І тому особливої поваги заслуговують ті, хто, живучи в Росії, бачать дійсність у всій її неприхованій наготі. Це вимагає неабиякої громадянської мужності. Тому що досвід показує: якщо в Росії ти починаєш вдивлятися в реальність - реальність починає вдивлятися в тебе.

А це завжди небезпечно.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.