25 листопада 2017, субота

Що отримає Україна, ратифікувавши Римський статут

коментувати
Завдяки ратифікації Римського статуту український уряд зможе захистити своїх громадян від подальшої віктимізації і погіршення ситуації до рівня сирійського конфлікту

Перед офіційним відкриттям нової сесії Верховної Ради, спікер Володимир Гройсман закликав українців та їх представників у Києві до стійкості: він заявив, що вороги України прагнуть до подальшої дестабілізації ситуації в країні, в тому числі, шляхом зриву процесу конституційної реформи. Схоже, думку спікера було підтверджено в понеділок, 31 серпня. Як тільки парламент дав свою попередню згоду на положення про децентралізацію у реформованій Конституції, перед Верховною Радою вибухнула граната, в результаті чого загинули троє солдатів Національної гвардії.

Пан Гройсман звинуватив осіб, що стоять за організацією атаки у перешкоджанні конституційному процесу шляхом залякування і поширення неправдивих тверджень про конституційну реформу в контексті децентралізації.

Очевидно, схожа дезінформаційна кампанія відбувається навколо іншої майбутньої реформи, що вимагає внесення змін до Конституції: ратифікації Україною Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС). Приєднавшись до системи МКС повністю, а не тільки шляхом визнання юрисдикції щодо окремих епізодів, що відбулося минулого тижня, Україна зможе розширити наявний правовий інструментарій захисту всіх осіб, які проживають на її території, від тяжких злочинів згідно з міжнародним правом, у тому числі, від геноциду, злочинів проти людяності та військових злочинів.

Окремі особи або групи хочуть і надалі перебувати в зоні повної безкарності

Під час зустрічей з українськими громадськими активістами, представниками наукової спільноти і народними депутатами цього літа, зіткнувся з високим рівнем дезінформації відносно юрисдикції МКС. Я хочу відзначити і відкинути три найбільш очевидних упередження, які, на мій погляд, поширилися або навмисно, або навіть випадково, а також зробити свій внесок у підготовку дискусії на цю тему в українському парламенті і в суспільстві з тим, щоб всі її учасники володіли повною інформацією.

По-перше, неправдивою є теза про те, що як тільки Україна увійде в «клуб законослухняних націй, які визнають юрисдикцію МКС», Росія негайно скористається ситуацією і засипле суд в Гаазі скаргами на українських громадян. Якщо це було б частиною стратегії Москви, тоді чому Російська Федерація досі не ратифікувала Римський статут?

Ті, хто стежить за цією темою, повинні пам'ятати, що ще в травні 2014 року саме Росія наклала вето під час засідання Ради Безпеки ООН на передачу справ про вчинення масових злодіянь в Сирії на розгляд міжнародного кримінального суду. В результаті створена зона повної безкарності, де кричущі злочини проти людяності вчиняються жорстокими екстремістами, повстанцями або бійцями урядових сил. Завдяки ратифікації Римського статуту, що також передбачено угодою між Україною і Європейським Союзом, український уряд зможе захистити своїх громадян від подальшої віктимізації і погіршення ситуації до рівня сирійського конфлікту.

По-друге, не відповідає дійсності те, що ратифікація Україною Римського статуту створить перешкоди для мирного вирішення наявих розбіжностей між сепаратистами і сусідньою Росією. Насправді, після ратифікації МКС буде мати юрисдикцію лише щодо майбутніх міжнародних злочинів, при цьому Суд не буде притягати до відповідальності за злочини, які можуть підпадати під амністію згідно з другими Мінськими угодами. Міжнародний кримінальний суд нейтральний і аполітичний. У разі, коли національні суди не можуть ефективно розслідувати і притягти до відповідальності за найбільш тяжкі міжнародні злочини, і які не можуть потрапляти під амністію згідно міжнародному праву, МКС діє як Суд останньої інстанції. Ратифікація Римського статуту буде гарантувати неможливість уникнення покарання за міжнародні злочини і, таким чином, стане новим початком для мирних переговорів, де лідери будуть прагнути до досягнення реального, тривалого і справедливого миру, незалежно від того, буде це відбуватися у форматі «Мінськ-3», або в будь-якому іншому.

Статут МКС набирає чинності з першого дня третього місяця після депонування ООН ратифікаційної грамоти. Отже, якщо Україна ратифікує Римський статут в жовтні 2015 року, то в уряду, сепаратистів і їх спільників російських буде час до 1 січня 2016 року, щоб упевнитися, що було зроблено все можливе для досягнення справедливих мирних домовленостей, які сприятливо вплинуть як на цивільне населення Донбасу, так і на цілу країну.

Побоювання стосовно того, що ратифікація Римського статуту стане перешкодою для мирних переговорів з Росією зумовлена, в першу чергу, бажанням окремих осіб чи груп і надалі перебувати в зоні повної безкарності, а також продовжувати військові дії незалежно від основних принципів міжнародного гуманітарного права. Уряд, парламент і народ України повинні протистояти цим пропагандистським залякуванням і діяти, виходячи з найкращих інтересів української держави, ратифікувати Римський статут МКС.

По-третє, відсутність правильного сприйняття ідеї ратифікації також буває пов'язано з четвертим злочином, який виділяється в Римському статуті – злочином агресії, у вчиненні якого часто звинувачують проросійських сепаратистів. На сьогоднішній день, Римський статут не дає Міжнародному кримінальному суду юрисдикції щодо злочинів агресії. Це відбудеться тільки після 30-ї ратифікації Кампальских поправок 2010 року до Римського статуту 1998 року, що було попередньо заплановано на 2017 рік. Поки тільки 23 країни-учасниці з 123 ратифікували Кампальські поправки.

Якнайшвидша ратифікація Римського статуту дасть можливість Україні взяти участь у надзвичайно важливому процесі розширення юрисдикції МКС на злочини агресії. Його можна кваліфікувати як «злочин, що триває», і випадки вчинення якого можна буде переслідувати у судовому порядку після 2017 року, якщо ситуація з незаконною окупацією, що викликана агресією, і надалі буде існувати.

Україна висловила свій намір ратифікувати Римський статут 15 років тому, підписавши Римський статут у 2000 році і взявши на себе зобов'язання зробити це у вересні 2014 року під час одноголосого схвалення Верховною Радою України Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Хоча багато хто з так званих «наддержав», на зразок США, Китаю чи Росії, поки не ратифікували Римський статут, 123 держави – включаючи всі 28 держав-членів ЄС приєдналися, щоб компенсувати брак військових переваг для захисту своїх громадян і людства в цілому. Подібним чином, ставши 124 державою-членом, Україна зможе багато чого отримати, врешті-решт, держава не повинна дозволити будь-яким силам перешкоджати її прагнення до реформ.

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Девід Донат Каттін   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.