27 липня 2017, четвер

З таргана в метелика. Як добитися успіху на Волл-Стріт

коментувати
Книга інвестора Гая Спіра – чудовий путівник для тих, хто хоче перетворитися з наслідувача у справжнього професіонала

Я люблю іноді виступати з промовами (але не частіше разу на рік, інакше вони перетворюються в рутину). Ще я люблю говорити про Європу, історію, старі будівлі, музеї, іноді навіть про пригоди. Але цього разу мені зробили значно цікавішу пропозицію – провести спільну презентацію з Гаєм Спіром.

Гай Спір – це неймовірний вартісний інвестор, який водночас є моїм добрим другом. Гай – справжнісінький громадянин світу. Він народився в ПАР, дитинство провів в Ірані та Ізраїлі, бакалавра отримав в Оксфорді, МВА – в Гарварді. Жив у Нью-Йорку, але в 2008-му йому там набридло, і він перебрався з родиною в Цюріх. Його дружина Лорі – мексиканка, тому на додачу до знання мов усіх згаданих вище країн він ще й співає романси іспанською.

Минулого року Гай опублікував книгу «Навчання вартісного інвестора: пошук багатства, мудрості і просвіти, який змінив мене». Це не звичайна книга про інвестиції. Висловлюсь інакше: це найнезвичайніша книга про інвестиції, яку ви коли-небудь бачили. Це мемуари Гая, що описують його перетворення з прикидайла на кшталт Гордона Гекко (герой фільму «Волл Стріт» - НВ) в щирого послідовника ідей Воррена Баффета. Щоб написати таку книгу, потрібно бути дуже розумним – і дуже впевненим у собі. Відверто кажучи, я не впевнений, що зміг би.

Одна справа – прагнути до чесності, але от розповісти про власну жадібність, гординю і заздрощі – зовсім інше. Багато з нас намагаються приховати такі свої риси. Гай, зрештою, пише не про вигаданого персонажа, він пише про самого себе. І саме чесність і скромність роблять цю книгу такою ефективною: ви можете в буквальному сенсі простежити трансформацію таргана (волл-стрітская версія гусениці) в метелика.

Інший важливий момент – картки з подяками. За багато років Гай написав десятки тисяч таких

Ці мемуари висвітлюють реальну, практичну, поведінкову сторону інвестування, про яку не прочитаєш у книгах. Ми багато чому можемо навчитися в Гая.

Перший момент, який для мене важливіший за все – оточення має значення. Одного разу Дена Аріелі, відомого економіста-біхевіориста, запитали в інтерв'ю, що потрібно зробити, щоб схуднути. Аріелі відповів: почніть з того, що вас оточує. Якщо ви приходите на роботу, а у вас на столі лежить коробка пончиків, схуднути буде непросто. Крім того, подивіться, чим заповнений ваш холодильник: напевно, на найпомітнішому місці лежить шкідлива їжа, а фрукти та овочі ви заштовхали в овочівницю й забули про них. Це ж стосується й інвестування: оточення впливає на нас, хочемо ми того чи ні. Тому Гай пояснює, як важливо працювати і навіть спілкуватися з правильними людьми.

Також Гай виявив, що його ефективності на роботі заважають різноманітні фактори, які відволікають. Тому в його офісі в Цюріху є тиха кімната, яку він називає «бібліотекою». Там немає ні телефонів, ні комп'ютерів, він може почитати там, поміркувати або навіть подрімати. Я купив собі розкладне крісло, яке я виношу надвір, а потім одягаю навушники, слухаю музику або читаю. Мій друг Кріс вранці заходить на кілька годин у Старбакс або в місцеву бібліотеку, і тільки потім іде на роботу. Ключове завдання – зрозуміти, який саме спосіб очищення думок вам підходить, і не намагатися боротися зі своїми внутрішніми відчуттями.

Ще один урок, який я опанував завдяки Гаю – люди люблять чужі страждання. Я говорив з ним про його книгу, і він розповів, що люди поважають його за чесність, з якою він ділиться своїми емоціями. Як інвестори, ми часто робимо кам'яне обличчя, але, якщо ми не будемо чесні самі з собою, це може відбитися на нашій роботі не кращим чином.

Інший важливий момент – картки з подяками. За багато років Гай написав десятки тисяч таких. Колись він писав їх кожному співробітнику готелів, в яких зупинявся (гаразд, припустімо, це було занадто). Але ось картка, надіслана інвестору Мохнішу Пабраю, змінила його життя. Гай надіслав йому цю картку після щорічного інвестиційного форуму, який проводив Пабрай, і за кілька тижнів той запросив його разом пообідати. З того часу вони стали кращими друзями. Картки з подяками справляють такий ефект, оскільки дуже мало хто не лінується їх писати. Картка немов говорить: «Ви мені не байдужі. Ви важливі для мене».

І, нарешті, останній пункт: будьте собою. Наставники, на яких можна рівнятися, важливі. Для багатьох вартісних інвесторів Воррен Баффет – аналог Полярної зірки. Але ми також маємо розуміти, що повинні думати своєю головою, оскільки ми – не Баффет.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Віталія Каценельсона. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.