20 серпня 2017, неділя

Чому я катую своїх дітей класичною музикою

коментувати
За допомогою музики батьки відкрили мені дивовижний світ, який зробив моє життя кращим і повнішим. Тепер я хочу передати цей дар своїм дітям

Останнім часом я замислився над цим питанням. Спочатку це було підсвідоме рішення. Я за інерцією слідував прикладу своїх батьків. Так робили вони, і так само мав робити я. Але нещодавно я збагнув, що я передаровую подарунок. Виховання любові до класичної музики стало одним з найкращих подарунків, отриманих мною від батьків.

Як прийнято в типових єврейських сім'ях, мої старші брати вистраждали кілька років музичної школи. Жодному з них не подобалося ходити на заняття фортепіано, але мусили ходити. Батьки зрозуміли натяк, коли старший брат відірвав від фортепіано кілька клавіш.

Мене щодо уроків гри на фортепіано пощадили, але з іншої причини: моя мати померла, коли мені було десять років. Батько раптово залишився один з трьома дітьми. Він записав мене на заняття, але коли я не виявив до них інтересу, у нього забракло енергії на те, щоб змушувати. Я кинув після декількох уроків.

Одинадцять років потому, коли мені виповнився двадцять один рік, цього разу цілком з власної волі, я пішов на курси фортепіано. Але не хотів починати з азів – це було дуже нудно, тому відразу взявся за гіганта: рахманіновський Концерт №3 для фортепіано, мій улюблений твір і, так вже склалося, один з найбільш технічно складних фортепіанних концертів. Чи варто говорити, що я ганебно провалився.

Обоє моїх старших дітей ходили на курси фортепіано, хоча жоден з них не виявив до них інтересу (моїй молодшій два роки, тож її це поки не торкнулося). Ми з дружиною пробували різних вчителів, але врешті зрозуміли, що наші старші не створені для фортепіано. Як батько, я повинен спонукати своїх дітей пробувати щось нове, а іноді навіть трохи змушувати (в достатній мірі, щоб подолати їхні природні лінощі – адже грати на вулиці значно веселіше, ніж займатися фортепіано). Але також мій батьківський обов'язок наказує мені визнати, коли настав час відступитися.

Як батько, я повинен спонукати своїх дітей пробувати щось нове, а іноді - навіть трохи змушувати

Мої батьки змушували нас грати на піаніно, але слухати класичну музику вони нас не змушували. Вони показували нам приклад. Вони слухали в нашій присутності класичну музику. Вони завжди говорили про неї в позитивному ключі. Вони захоплювалися людьми, які її слухали. Вони брали нас з собою на концерти. Я не особливо звертав уваги на музику, але з нетерпінням чекав антрактів – це були ті рідкісні моменти, коли батьки купували мені десерт (велика дивина в радянській Росії).

Цей постійний контакт з класичною музикою допоміг мені полюбити її в дорослому віці.

Класична музика складна. Я узагальнюю, але загалом класика набагато складніша, ніж поп-музика. У ній є одночасно безліч тем; вони як підводні течії, які не помітиш, поки не поплаваєш в річці досить довго. У деякі твори ми закохуємося миттєво, а деякі вимагають праці – нам доводиться послухати їх кілька разів, щоб «зрозуміти».

Ознайомивши мене з класичною музикою, батьки створили музичну основу. Моя мама любила рахманіновський Концерт №2 для фортепіано – вона ставила цю платівку безліч разів. У дитинстві я любив деякі уривки, але, коли прослухав цей концерт у вісімнадцять років, щось наче клацнуло – і я зрозумів його.

Батьки відкрили мені дивовижний світ, який, безумовно, зробив моє життя кращим і повнішим. Класична музика, як і будь-яке мистецтво, пробуджує в нас емоції, про які ми навіть не здогадувалися; емоції, визначення яких не знайдеш у тлумачних словниках. Вона змушує нас відчувати. Так, просто відчувати. Це дивовижний дар. Зараз я не в змозі уявити своє життя без нього; вона було би тьмяним, безглуздим і просто нудним. Тож тепер я знаю, чому катую своїх дітей. Мій батьківський обов'язок – передати їм цей дар, навіть якщо вони розпакують його тільки десятки років потому.

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Віталія Каценельсона. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.