16 грудня 2017, субота

Любов і тотальне стеження в Facebook

коментувати
Ми живемо в епоху стеження і все частіше використовуємо соцмережі, щоб простежити за своїми партнерами

Чи можна віднести технології до розряду «хороших» або «поганих» винаходів? Це так само складно, як віднести той чи інший продукт харчування до корисної або шкідливої їжі. У кожної технології є позитивні і негативні сторони. Оскільки ми все глибше втягуємося в цифрову епоху, дуже важливо усвідомлено підходити до обох сторін новітніх винаходів.

Деякі стверджують, що технології вельми позитивно позначаються на близьких відносинах. Засновник Facebook Марк Цукерберг каже: «Коли люди постійно на зв'язку, можна багато чого досягти. Ми можемо бути ближчими до людей, які нам дороги. Це дійсно великий зсув».

І це правда. Тим не менш, не потрібно поспішати з узагальненнями. Часом технології можуть негативно позначатися на романтичних стосунках. Зокрема, Facebook може підсилити вашу невпевненість у партнері.

Основною причиною невпевненості є недовіра до партнера, підозри в невірності і глибоко вкорінений страх, що нас можуть кинути. В результаті людина починає дуже пильно ставитися до потенційних загроз. Це психологічна реакція на (можливо) найбільш жорстокий парадокс життя: ті, кого ми любимо найбільше, найбільше можуть поранити нас (і часто це роблять).

Facebook надає людям доступ до різних сторін соціального життя їхніх партнерів

У деяких людей недовіра до партнера існує спочатку, в інших  це почуття можуть викликати різні зовнішні подразники (як реальні, так і уявні). Недовіра дуже часто стає причиною виникнення конфліктів і дисгармонії у відносинах. Намагаючись упоратися зі своїми страхами, люди починають надмірно контролювати своїх партнерів, карати їх за різного роду проступки і т. д.

Говорити, що з появою Facebook люди стали менше довіряти одне одному, буде занадто грубим спрощенням. Люди не довіряли одне одному задовго до появи соціальних медіа. Тим не менш, важливо зрозуміти, що змінилося з того часу, як соцмережі посилили та трансформували почуття недовіри.

Facebook надає людям доступ до різнх сторін соціального життя їхніх партнерів. Наприклад, людина може бачити список «друзів» коханого/ної (чому виникають питання на кшталт: «Чому вона у нього в друзях?», «Чому він підтримує зв'язок зі своєю колишньою?»), зафіксовані публічні інтеракції з такими «друзями», фото, коментарі, лайки та пости – і все це дуже легко відстежити і ретельно вивчити.

Нещодавнє антропологічне дослідження підтверджує: деякі молоді люди вважають, що через Facebook недовіра до партнера зростає до неприємного рівня. І причиною тому є дуже великий доступ до соціальних взаємозв'язків партнера.

Одна з учасниць розповіла про свою реакцію на те, як її хлопець написав якійсь незнайомці в Facebook повідомлення італійською мові. Підозрюючи зрада, дівчина використовувала перекладач, щоб зрозуміти написане і дві години вивчала Facebook-профіль незнайомки, щоб зрозуміти, як вона виглядає, і хто у неї в друзях. Насамкінець вона зрозуміла, що у «суперниці» є хлопець, і вирішила більше не користуватися Facebook.

Крім того, дослідження показало, що молоді люди відчувають змішані почуття ще й тому, що не розуміють, звідки виникає недовіра: чи то вони завжди були недовірливими, чи почали не довіряти через Facebook.

Налаштування недовіри

Багато хто сказав, що недовіра швидко розростається на грунті тієї інформації, яку вони не знали і не повинні були знати), не користуючись соціальними мережами.

Більш широкі дослідження показують, що Facebook стає причиною виникнення ревнощів, оскільки надає людям неоднозначну інформацію про їхніх партнерів, до якої в іншому випадку вони не мали б доступу.

Технології дійсно багато в чому змінили наше життя. Зокрема, вони дуже сильно підвищили можливість стежити один за одним. Ми живемо в епоху стеження. Тим не менш, повинна бути якась межа, після якої настає покарання за порушення прав людини та вторгнення в приватне життя.

Facebook приніс мову стеження і  у стосунки молодих людей. Деякі вважають, що тут також повинна бути якась межа, за яку переходити не можна, адже психологічні наслідки надмірного доступу до взаємин партнера з іншими людьми призводить до поглиблення недовіри.

The Conversation

Переклад НВ

Вперше опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше думок тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Сем Карр   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.