12 грудня 2017, вівторок

Україні час натиснути кнопку перезапуску

коментувати
Тенденція до політичної нестабільності, ймовірно, збережеться і за нової коаліції

Складна українська політика, що часом нагадує візантійську, продовжує бентежити та дивувати.

З моменту набуття незалежності основними драйверами позитивних змін у країні були масові суспільні рухи, економічний тиск і поради Заходу, а також необхідність діяти, щоб уникнути економічної катастрофи.

Цього не змінить ніщо, що може статися при новому уряді. Але саме новий уряд Україна скоро й отримає.

Найближчими днями президент Петро Порошенко, найімовірніше, досягне успіху в протискуванні призначення свого протеже, спікера парламенту Володимира Гройсмана, на пост прем'єр-міністра, і новий уряд стане на шлях нових реформ.

Основною мотивацією Порошенка до зміни уряду є давня особиста неприязнь до нинішнього прем'єра Арсенію Яценюка, викликана, радше, его і прагненням до домінування, аніж підходами до політики.

Проте, є шанс, що новий уряд зможе зайнятися проведенням необхідних країні реформ – принаймні, якийсь час. До цих реформ можна віднести скромні зміни у законодавстві, приватизацію неефективних держпідприємств, а також скорочення або знищення низки годівниць для великого бізнесу та олігархів.

Є кілька причин для оптимізму в короткостроковій перспективі.

По-перше, Порошенко, який розраховував, що за непопулярні реформи своїм рейтингом буде розплачуватися Яценюк, все частіше починає сприйматися українцями як лідер, винний в економічній стагнації країни.

Навіть за умови проведення реформ життя нового уряду, найпевніше, буде швидкоплинним

Більш того, Порошенко розуміє: якщо не зменшити кількість годівниць і не створити нових джерел доходу, в України майже не буде ресурсів для забезпечення економічного зростання. Він також розуміє, що без судів, що захищають право власності і контракти, в країну не прийдуть прямі іноземні інвестиції.

По-друге, нинішній уряд був результатом домовленості про поділ влади між Порошенком і Яценюком, причому обидва покладалися на підтримку могутніх, конкуруючих між собою бізнесменів і олігархів, які володіють великими фінансовими і медіаресурсами, а також мають численних ставлеників у парламенті. Прибравши Яценюка, Порошенко, ймовірно, притисне олігархів, які захищали прем'єра. Це збільшить доходи держави.

По-третє, у новому уряді буде непогана добірка реформаторів. Попри чутки про неминучий відхід ключових реформаторів з нинішнього уряду, список кандидатів на економічні пости надихає. Серед них екс-міністр фінансів Словаччини Іван Міклош і колишній виконавчий директор Microsoft Дмитро Шимків. Також є шанс, що колишній віце-прем'єр Польщі Лешек Бальцерович стане ключовим стратегічним радником з реформ і виступить в якості сполучної ланки з проблемним українським парламентом.

На жаль, навіть за умови проведення реформ життя нового уряду, найпевніше, буде швидкоплинним.

У нинішньому парламенті безліч популістів, ставлеників олігархів і бізнесменів, які шукають корупційні доходи. Ці сили спільно з групою розчарованих і все більш розлючених членів власної фракції президента, а також з розгніваним громадянським суспільством, ймовірно, призведуть до дострокових виборів задовго до закінчення терміну нинішнього парламенту. Нові вибори, ймовірно, приведуть до формування такого ж неоднорідного парламенту. Або навіть гіршого.

Словом, будь-яка нова коаліція буде слабкою, а її здатність до проведення реформ - обмеженою. Тому європейські та американські лідери повинні розуміти, що в Україні зміни відбуваються короткими, спринтерськими ривками. Це означає, що вони повинні бути готові підтримувати зміни, щойно ті відбуваються.

Така ж тенденція до нестабільності, ймовірно, збережеться і за нової коаліції – хіба що Порошенку вдасться досягти консенсусу між українськими політичними та бізнес-елітами, а також громадянським суспільством. Тільки це допоможе країні почати стабільний, довгостроковий рух шляхом реформ. Будь-який інший підхід призведе лише до посилення популістів і демагогів.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Адріана Каратницького. Републікування повної версії тексту заборонене.

Вперше опубліковано на Politico

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.