15 грудня 2017, п'ятниця

Ціни на газ - перемога Кабміну Гройсмана?

коментувати
Без яких реформ в Україну не прийдуть іноземні інвестори

27 квітня стало важливим днем для економічних реформ в Україні. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман повідомив, що Кабмін прийняв рішення уніфікувати ціни на природний газ в Україні до єдиної ринкової ціни для роздрібних і промислових споживачів. По суті, це означає підвищення цін для роздрібних споживачів, яке буде компенсовано за рахунок адресних субсидій для осіб з низькими доходами. Якщо парламент її схвалить, ця реформа стане торжеством економічного реалізму над популізмом і корупціонерами.

Єдина ринкова ціна на газ несе цілий список переваг для економіки. По-перше, це усунення газових субсидій, що були тягарем для державного бюджету, і у минулі роки призвели до великого дефіциту бюджету. По-друге, це стимул зменшити рівень споживання газу. По-третє, це потенціал поліпшення торговельного балансу за рахунок скорочення імпорту газу. Крім того, що дуже важливо, залежність України від імпорту газу з Росії буде зменшена або навіть повністю усунута. А корупційні схеми, які дозволяли отримати незаконні прибутки за рахунок подвійних цін, стануть неефективними. І, нарешті, підвищення цін призведе до припливу капіталу в газодобувній галузі, значущій для розвитку внутрішніх поставок, стимулювання створення нових робочих місць, а, відповідно, і зростання доходів та додаткового припливу податкових надходжень.

Закінчивши з газом, кабінет Гройсмана повинен розглянути наступну важливу реформу, яка може змінити сільськогосподарський сектор і дозволити йому реалізувати свій величезний потенціал. Відкриття ринку для торгівлі землею сільськогосподарського призначення вирішальне для майбутнього розвитку економіки. Так само, як і у випадку цін на газ, ця найважливіша реформа протягом десятиліть гальмувалася завдяки тиску популістських політиків і олігархів. Використовуючи дезінформацію і тактику залякування, вони переконали населення, що торгувати землею небезпечно для країни. Цей торговий мораторій був протягнутий під фальшивим поясненням, що він захищає бідні верстви суспільства: жителів сіл і колишніх колгоспників.

Залежність України від імпорту газу з РФ буде зменшена або навіть повністю усунута

Факти ж говорять про інше. Торгівля сільськогосподарською землею дасть значні переваги як економіці, так і сільським жителям – найвразливішому шару населення. Зараз "паї" – сертифікати з правом на певну ділянку землі, можуть використовуватися тільки у разі, якщо людина хоче обробляти отриману землю. Єдина альтернатива - відмовитись, здавши землю в короткострокову оренду за мінімальну плату. Здійснення права власності вимагає витрат на реєстрацію і залишає власника сертифіката без будь-яких прав на продаж чи здачу землі в заставу. Отже, власник сертифікату обмежений у правах на його використання і не може отримати вигоду від землі.

У той же час, великі ділянки сільськогосподарських угідь як і раніше утримуються різними урядовими установами. Ці землі, знову ж таки, недоступні для покупки, але здані в оренду за низькими цінами, в основному - великим сільськогосподарським компаніям, які контролюються олігархами. Ці операції по здачі в оренду рідко бувають прозорі; до них, як правило, причетні корумповані чиновники. Фактично, існуюча система утискає сільських жителів і дає переваги великим агрохолдингам і корумпованим урядовим чиновникам.

Необхідні заходи з реформування цього сектору аналогічні тим, що вже були здійснені в газовому секторі. Мораторій на продаж сільськогосподарських земель має бути знятий, щоб забезпечити формування ринкової ціни на землю, а також збільшення орендних ставок на землю до ринкового рівня. Це дозволить усунути несправедливе субсидування агрохолдингів власниками земельних паїв і державою. Паї повинні стати доступними до продажу. Одночасно з цією реформою можна ввести деякі обмеження на кількість іноземного капіталу та розмір закупівель українських агрохолдингів.

Відкриття ринку землі може мати серйозні наслідки. Власники земельних сертифікатів отримають можливість продовжити здавати свої землі в оренду або отримати грошовий еквівалент вартості своєї землі. Мале сільське господарство почне розвиватися активніше, так як землю можна буде купувати або закладати в обмін на кредити для придбання сільськогосподарської техніки, в результаті чого відбудеться залучення необхідного капіталу в сектор. Доходи уряду збільшаться за рахунок продажу землі, високих доходів від оренди, а також зниження рівня корупції.

Приплив капіталу в сектор дав значний поштовх розвитку економіки. Згодом, спеціальні податкові пільги для агросектору можуть бути усунені, і ці кошти можна буде використовувати для інших цілей, наприклад, для таких необхідних інвестицій у дороги, транспорт й інші інфраструктурні об'єкти.

Ці дві економічні реформи – уніфіковані ціни на газ та ринок сільськогосподарських земель – критично необхідні країні. Тим не менш, є питання, що має навіть більше значення для інвесторів незалежно від сектору, а саме: необхідність проведення реформ для забезпечення верховенства права і боротьби з корупцією в Україні. Поки інвестори впевнені, що корупція в країні повсюдна, а судова система не працює неупереджено, вони не захочуть вкладати гроші в Україну.

Також, якщо Україна хоче залучити значну кількість іноземного капіталу та зупинити відтік капіталу внутрішнього, їй необхідна радикальна реформа прокуратури, правоохоронних органів і судової системи. Без системних реформ, яких відчайдушно потребує країна, зміни будуть незначними.

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Василя Калимона. Републікування повної версії тексту заборонене.

Вперше опубліковано на Atlantic Council

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Василь Калимон   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.