24 жовтня 2017, вівторок

Ехо війни. Захід повторює помилки Другої світової

коментувати
У 1938 році у французькому місті Евіан-ле-Бен світ відмовився допомагати тікаючим від нацистів євреям

Тоді все було зовсім інакше, і все ж до болю схоже.

У 1938-му біженцями були здебільшого німецькі євреї, вимушені покинути країну через жорстоку нацистську політику «юденфрай», що передбачала очищення регіону від євреїв. З 600 000 євреїв, що жили в Німеччині, більше 150 000 залишили свої будинки і виїхали та країни через погроми, що лунали усе частіше. Коли в березні того ж року Німеччина анексувала Австрію, звідти виїхали ще 185 000 євреїв; більшість намагалася потрапити в сусідні країни або отримати візи в США.

Їх чекало розчарування. Двері закривалися, а не відкривалися. І після того, як Німеччина приєднала Судети, а потім і всю Чехословаччину, ще 300 000 переляканих євреїв поповнили ряди біженців,що раптово опинилися бездомними, не знаючи, що незабаром Гітлер запустить свою програму «Остаточного вирішення єврейського питання», і за час Другої світової війни, яка вже наближалася, загинуть шість мільйонів євреїв. Що ж робити? Куди бігти?

В пошуках притулку

На іншому боці Атлантики були Сполучені Штати, які в Європі (особливо серед біженців) вважалися притулком для бездомних та пригноблених, місце, ідеальне для тих, хто хоче свободи віросповідання. Всі вірили, що, якщо такий могутній президент, як Франклін Делано Рузвельт, дізнається про кризу біженців, що ширилася по Європі, він не залишиться байдужим. Він розширить квоти. Він відкриє двері в Америку і підштовхне інші країни до того ж.

До нещастя для біженців, це була ілюзія. Рузвельт, зрозуміло, знав про європейську кризу біженців, але знав він і про небажання Конгресу розширювати квоти для євреїв. У ті дні ізоляціонізм і антисемітизм глибоко в'їлися в американську політику та культуру, і Рузвельт був явно не готовий битися з Конгресом за квоти або перетворюватися в захисника пригноблених європейських євреїв.

Сьогодні європейські дороги заполонили десятки тисяч біженців

Але здаватися байдужим йому теж не хотілося; потрібно було щось зробити. Але що? Він вирішив скористатися перевіреним методом вашингтонських політиків – створити комітет (у даному випадку – міжнародну конференцію), який повинен був вивчити проблему і, можливо, представити її рішення. Він хотів створити враження, що очолює глобальну ініціативу щодо порятунку європейських євреїв, щоб США говорили про відкриті двері та приймали правильні пози, але при цьому розумів, що насправді боротися за євреїв не буде. Американські двері залишалися зачиненими. Рузвельт сподівався, що свої двері відкриють інші держави.

Мертвонароджений план

Формально конференція відкрилася в середині липня 1938-го у французькому місті Евіан-ле-Бен. Представники 32 країн і 39 приватних організацій, зібралися на вісім днів для промов, зустрічей та демонстрацій доброї волі. Понад 200 журналістів висвітлювали подію. Це був гучний захід.

Представник від США Майрон Тейлор не був відомим дипломатом – він був бізнесменом. Його основним здобутком вважалося те, що він був близьким другом президента. Мова Тейлора, як і багатьох інших, містила чимало яскравих обертів, але серед них не було нових ідей. Він був обережним та намагався не бовкнути зайвого.

Тейлор обмежився поясненням своїх колег, що у річні імміграційні квоти для Німеччини та Австрії (30 000) можуть входити і єврейські біженці. Великобританія погодилася прийняти кілька тисяч. Австралія заявила, що прийме 15 000 протягом трьох років. Її представник сказав, що зараз у його країни немає расових проблем, і завозити їх з-за кордону Австралія не жадає.

Зате їжа була чудова, як і вираження доброї волі. Якщо б успіх конференції визначався лише доброю волею, в цьому випадку він був би приголомшливим. В реальності ж усім, не тільки репортерам, було ясно, що нічого з цього не вийшло. Конференція зародила надії, а потім безжалісно розтрощила їх. Тільки одна-єдина країна, Домініканська Республіка, погодилася прийняти 100 000 біженців.

Гітлер, який не ладнав з гумором, кажуть, пожартував: «Ми готові віддати цих злочинців іншим країнам». І додав, що нехай євреї хоч на круїзних лайнерах відпривають. У лексиконі Гітлера, схоже, «євреї» прирівнювалися до «злочинців».

Повторення тих самих помилок

Зараз, хоч і зовсім з інших причин, європейські дороги знову заполонили десятки тисяч біженців. На цей раз мова йде про біженців з Іраку та Сирії, де вже чотири роки бушує громадянська війна. Це мусульмани, які шукають кращого життя у християнській Європі. Найчастіше вони прагнуть до Німеччини та Швеції, але дорога туди перетворюється на жах. Угорщина перекрила їм шлях, побудувавши паркан з колючим дротом та застосувавши сльозогінний газ проти все більше впадаючих у відчай біженців. Вже були жертви – поки що небагато. Ряд європейських лідерів, включаючи канцлера Ангелу Меркель, пообіцяли допомогу біженцям, незважаючи на невдоволення політичних опонентів. Папа Римський з перемінним успіхом закликає католиків відкрити для біженців свої будинки та церкви.

Європейський союз вже довгі тижні намагається впоратися з цією кризою. По-перше, що робити з 120 000 біженців, які нещодавно прибули в Європу? І, по-друге, що робити з 500 000 перебуваючих на шляху туди або очікуючих в таборах для біженців? ЄС відчайдушно намагається вирішити існуючу проблему з 120 000 біженців. Друге питання може почекати. Незважаючи на відмову чотирьох країн – Румунії, Чехії, Угорщини та Словаччини – приймати біженців, інші зголосилися прийняти певну кількість. Німеччина, наприклад, прийме 40 000, Іспанія – 20 000. Інші – набагато менше.

Можливо, в цей раз Європа не повторить помилок Евіанської конференції. Можливо, цього разу лідери зможуть вийти за рамки національних інтересів та, нарешті, допомогти відчайдушно потребуючим підтримки людям. Можливо, провал 1938 року змусить сьогоднішню Європу прийняти вірне рішення.

Переклад НВ

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Марвін Калб   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.