13 грудня 2017, середа

Як діти руйнують стосунки батьків

коментувати
Міф про те, що народження дитини може поліпшити шлюб – стереотип серед молодих і закоханих

Багато жінок з нетерпінням чекають на материнство – познайомитися з крихітним немовлям, ростити дитину, розвивати стосунки зі старшим сином або дочкою. Люди повсюдно вірять, що бути батьком – найбільша нагорода. Але перехід до материнства призводить до значних змін у шлюбі та загальній задоволеності життям жінки, причому не в кращу сторону.

Зазвичай, сім'я пов'язує з появою чада великі надії. Але поки зв'язок жінки з дитиною зростає, інші її стосунки найчастіше погіршуються. Десятиліттями я вивчав психологічні наслідки народження дитини, і ось що показує дослідницька література.

Відносини на спад

Коли люди одружуються, вони, як правило, люблять один одного і щасливі зв'язати себе путами Гіменея. Але протягом першого року спільного життя задоволеність шлюбом найчастіше знижується. У тих випадках, коли зміни надто незручні, деякі відразу подають на розлучення. Справжня любов котиться донизу. І це до того, як двом людям доводиться вирушати в магазин за автомобільним сидінням і памперсами.

Протягом 30 років вчені досліджували вплив народження дитини на шлюб і дійшли невтішного висновку: поява чада негативно впливає на стосунки батьків. Порівнюючи пари, у яких є діти, з тими, у яких їх немає, дослідники виявили, що задоволеність відносинами в першому випадку падає практично в два рази сильніше, ніж у другому. Якщо народження дитини було незапланованим, батьки стикаються з великими негативними наслідками.

Питання про те, як пройшов твій день, перетворюється на питання про те, чи час міняти підгузок

Іронія в тому, що разом зі зниженням задоволеності шлюбом знижується і ймовірність розлучення. Так що, народження дитини може зробити вас нещасними, але ви будете нещасні разом.

Що ще гірше, зниження задоволеності шлюбом часто призводить до того, що людина в цілому відчуває себе менш щасливою. Адже однією з головних передумов задоволеності життям є задоволеність своїм партнером.

Ті, хто мають дитину вже знайомі з негативним впливом цієї події на їхній шлюб. Тим часом, багато молодих пар помилково вважають, що народження дитини зблизить їх або, як мінімум, дозволить уникнути розлучення. Так, міф про те, що народження дитини може поліпшити шлюб – дуже живучий стереотип серед молодих і закоханих.

 Коханці стають батьками

Народження малюка дійсно змінює взаємини. Часто батьки сильніше віддаляються один від одного. Їхні стосунки стають схожими на відносини бізнес-партнерів, які взаємодіють з питань виховання дитини. Такі повсякденні справи як годування, одягання і купання дитини відбирають енергію, час і ресурси. Щоб у сім'ї все було в порядку, батьки обговорюють такі питання, як спільне використання пікапа і час роботи продуктового магазину, а не діляться останніми чутками та своїми думками з приводу президентських виборів. Питання про те, як пройшов твій день, перетворюється на питання про те, чи час міняти підгузок.

Ці зміни можуть бути дуже разючими. Основоположні ідентифікації можуть зрушитися – від дружини до матері або (на більш інтимному рівні) від коханців до батьків. Навіть у гомосексуальних парах народження дитини призводить до зниження задоволеності стосунками і зниження кількості сексу. Новоспечені батьки все менше говорять і роблять маленькі приємні речі для своїх партнерів. На зміну кокетливим повідомленням приходять повідомлення у стилі касового чека з магазину.

Половина пар народжують дітей поза шлюбом, і думають, що тим самим вони обійшли систему. Але це не так. Тягар народження дитини падає на стосунки, незалежно від того, чи було зафіксовано шлюб, незалежно від статі партнера і рівня доходів. Крім того, негативний вплив народження дитини зустрічається і в тих країнах, де дітей частіше виховують поза шлюбом і де політика держави по відношенню до батьків щедріша.

Мами несуть основний тягар

Не дивно, що найбільше за перетворення на батьків розплачуються матері, а не татусі. Навіть коли обоє батьків працюють і ділять домашні обов'язки, більшість схиляються до гендерно стереотипного шаблону виховання дітей. Саме від жінок найчастіше очікується, що вони будуть підійматися вночі на поклик дитини, саме жінці буде дзвонити шкільна медсестра.

В межах цієї моделі, матері, зазвичай, скорочують години роботи, що часто призводить до того, що батьки відчувають більший тягар фінансової відповідальності. Поширена закономірність - татусі починають витрачати більше часу і енергії на роботу, мами - на догляд за дітьми і домашню роботу. Це викликає почуття розчарування і провини у обох батьків.

Наслідки можуть бути дуже серйозними. Шлюбний стрес пов'язаний з низкою серйозних проблем зі здоров'ям, симптомами депресії та проблемами психічного здоров'я.

Світло в кінці тунелю?

Якщо поява дітей шкодить шлюбу, тоді покращує його відхід дітей у доросле життя? Деякі відносини поліпшуються, коли діти залишають родинне гніздо. В інших випадках догляд дітей показує парі, що у них майже немає спільних інтересів, і нічого більше не тримає їх разом.

Ці негативні моменти можуть частково пояснити, чому все більше і більше жінок у Сполучених Штатах і у всьому світі вирішують не народжувати. За даними перепису населення США, відсоток бездітних американських жінок (у віці 15-44) різко збільшився всього за два покоління: з 35% в 1976 році до 47% у 2010 році.

Незважаючи на похмурі картини материнства, намальовані такими дослідниками, як я (вибач, мамо), більшість матерів (батьків) називають виховання дітей своєю найбільшою радістю. Як і з пологами, щодо яких майже всі матері вважають, що біль і страждання компенсуються материнством, більшість матерів вважають, що можливість спостерігати, як ростуть їхні діти, варта удару, нанесеного по їхнім романтичним стосункам.

The Conversation

Переклад НВ

Вперше опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше думок тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Метью Джонсон   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.