10 грудня 2016, субота

10 неймовірних фактів про океани

коментувати
Що відбувається там, куди людина не в змозі дістатися

Океан глибокий. По суті, більша його частина глибока. Офіційно «глибоководним» вважається все, що глибше 200 метрів, а середня глибина океану – близько 3,5 км, а найглибша його точка – Безодня Челленджера в Маріанській западині, в західній частині Тихого океану, сягає майже 11 км. Це означає, що велика частина поверхні землі перебуває під кілометровою товщею води.

Ми, вчені, любимо все систематизувати, і океанські глибини – не виняток. Глибина від поверхні до 200 м називається літоральною зоною, від 200 м до 3 км – батіальною зоною, від 3 км до 6 км – абіссальною зоною. Все, що знаходиться глибше, вважається хадальною зоною.

Хадальна зона по більшій частині складається з глибоких жолобів, утворених за рахунок занурення одних тектонічних плит під інші. У деяких точках просторих абіссальних рівнин глибина сягає 11 тисяч метрів. Але навіть тут процвітають представники тваринного світу, які і не знають, як мало уваги їм приділяють. Погляньте на їх дивовижний світ.

1. Царство Аїда

Термін «хадальний» походить від імені Аїда (або Гадеса), грецького бога підземного світу, брата Зевса і Посейдона. Також цей термін перекладається як «обитель мертвих». У сучасному світі Аїда сприймають як зло, але в міфології він найчастіше зображувався надмірно суворим, а не шкідливим. Він рішуче забороняв мешканцям свого царства покидати його, що є непоганою аналогією для хадальної фауни, яка тулиться в жолобах і не в змозі змінити місце проживання.

2. Наскільки океан глибокий?

Неймовірні глибини хадальних жолобів були виявлені за допомогою звукових бомб – з корабля скидається порція вибухівки, після чого записується відлуння вибуху. Цей метод використовувався для визначення глибини багатьох жолобів, але точну глибину найглибшої точки, якою на даний момент вважається Безодня Челленджера, як і раніше складно визначити. Глибше 10 км доходять ще чотири рови, усі в західній частині Тихого океану: жолоб Тонга, Курило-Камчатський жолоб, Філіппінський жолоб, а також жолобі Кермадек.

За п'ять років в жолоб Пуерто-Ріко були скинуті більше 387 000 тонн відходів. Це 880 Боїнгів

3. Хто дослідив ці глибини?

Наукова експедиція на парусно-паровому корветі «Челленджер» (1873-1876 рр.) була першою, хто досліджував хадальні глибини. Їй вдалося зібрати відкладення з глибини 8 км, хоча експедиція не могла підтвердити, чи стали ці відкладення просто рештками фауни з менших глибин. Експедиція «Принцеси Аліси» в 1901 році успішно виловила траловою мережею зразки з глибини більше 6 км. Але тільки в 1948 році шведській експедиції вдалося здобути ряд представників видів з глибин від 7 км до 8 км в жолобі Пуерто-Ріко і довести, що життя існує і на глибині, що перевищує 6 км. В 1956 році Жак-Ів Кусто зробив перші знімки хадальної зони в жолобі Романш в Атлантичному океані.

4. Як обширна хадальна зона?

Хадальна зона складається з ряду окремих жолобів і інших глибоких точок. У світі існує 33 ринви і 13 глибоководних жолобів – загалом 46 окремих хадальных місць проживання. Середня глибина жолобів – 8,216 км. Загальна площа хадальної зони становить менше 0,2% від площі океанського дна, але при цьому займає 45% від загальної глибини. Тому дивно, що 45% океану, його найглибша частина, так рідко згадується в присвяченій океану літературі.

26 з 33 хадальних жолобів знаходяться в Тихому океані, ще три – в Атлантичному, два – в Індійському, і останні два – в Північно-Льодовитому. Більшість зосереджені в західній частині Тихого океану. Вважається, що більша частина хадальних жолобів у своєму нинішньому стані сформувалися близько 65,5 млн років тому, в Кайнозойський період.

5. Секрет нашого існування

Схоже, Земля – єдина планета земного типу з зонами субдукції і тектонікою плит. Меркурій і наш Місяць є мертвими в тектонічному плані. На Марсі, схоже, тектонічні процеси припинилися, а Венера відрізняється щільною літосферою з мантійними потоками. На Землі зони субдукції призвели до створення континентального шельфу, який може виступати з океану (континенти). Стверджується, що без субдукції земля залишалася б під водою, і сухопутна життя ніколи не виникла б.

6. Як там, на глибині?

Температура води на цій глибині коливається між 1°C і 4°C. Але гідростатичний тиск збільшується в лінійному порядку – на одну атмосферу через кожні десять метрів занурення. Відповідно, тиск у хадальних глибинах коливається від 600 до 1100 атмосфер. Іншими словами, тиск в найглибшій точці дорівнює тонні ваги, опущеній на кінчик вашого пальця.

7. Що там живе?

У хадальних глибинах водиться чимало морських організмів, але найпоширеніші види – це поліхети, двостулкові молюски, черевоногі, амфіподи і голотурії. Всі ці види знаходять на великій глибині і часто в значних кількостях. Всупереч популярним медіа, хадальні глибини не є загадковим царством, населеним інопланетянами або «монстрами глибин». Це маловідомий регіон, більшу частину фауни якого складають равлики, хробаки і морські огірки. По суті, у верхній частині жолобів живуть маленькі рожеві рибки і яскраво-червоні креветки.

8. Хоча є і трохи жахів

У 1970-х жолоб Пуерто-Ріко був зоною скидання фармацевтичних відходів. Цифри вражають: всього за п'ять років в жолоб були скинуті більше 387 000 тонн відходів – це все одно, що 880 Боїнгів-747. До того ж, злощасна місячна місія Аполлон-13 перевозила радіоізотопний термоелектричний генератор (РТГ), який повинен був залишитися на Місяці разом з посадковим апаратом. РТГ містив 3,9 кг плутонію-238, і у результаті був скинутий в районі південно-західної частини Тихого океану. За наявними даними, він пережив занурення і опустився в жолоб Тонга на глибину від 6 до 9 км, де і буде випромінювати радіацію ще кілька тисяч років.

9. Землетруси

Дев'ятибальний землетрус 2011 року в Японії був викликаний розривом в Японському жолобі. Землетрус і слідом за ним цунамі спричинили загибель або зникнення близько 20 000 осіб, а також завдали шкоди 35 прибережним містам. За землетрусом послідувало ще 666 підземних поштовхів, що доходили до п'яти балів. Енергія, прихована в жолобах і така, що призводить до масштабних землетрусів, величезна. Землетрус і Цунамі в Індійському океані в 2004 році призвели до звільнення кількості енергії, достатньої для того, щоб вплинути на обертання Землі і зробити день на 2,68 мікросекунди коротше. Японський землетрус змістив земну вісь на 10-25 см, скоротивши день ще на 1,8 мікросекунди.

10. Наскільки глибока ця глибина

Одна з найпоширеніших аналогій, які використовують для опису жолобів – «Якщо б Еверест опинився в Маріанській западині, то він був би покритий ще 2,1 км води». Це правда, і з еволюційної і фізіологічної перспективи глибина величезна. Дослідити такі глибини вкрай складно.

Але скільки це насправді – 11 кілометрів? Це річка Міссісіпі в найширшій точці. Довжина острова Манхеттен в два рази перевищує глибину Маріанської западини, а з урахуванням середньої швидкості дворазового олімпійського чемпіона Мохаммеда Фараха на змаганнях в 2012 році, він міг би пробігти 11 кілометрів за 30 хвилин. З урахуванням того, з якою легкістю ми впливаємо на нашу планету з великих відстаней, можна дійти висновку, що навіть найглибші місця на Землі більше не є недоступними, а отже, вкрай вразливі.

Переклад НВ

Першопочатково опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше точок зору тут

ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Алан Джеймисон   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.