25 листопада 2017, субота

10 неймовірних фактів про океани

коментувати
Що відбувається там, куди людина не в змозі дістатися

Океан глибокий. По суті, більша його частина глибока. Офіційно «глибоководним» вважається все, що глибше 200 метрів, а середня глибина океану – близько 3,5 км, а найглибша його точка – Безодня Челленджера в Маріанській западині, в західній частині Тихого океану, сягає майже 11 км. Це означає, що велика частина поверхні землі перебуває під кілометровою товщею води.

Ми, вчені, любимо все систематизувати, і океанські глибини – не виняток. Глибина від поверхні до 200 м називається літоральною зоною, від 200 м до 3 км – батіальною зоною, від 3 км до 6 км – абіссальною зоною. Все, що знаходиться глибше, вважається хадальною зоною.

Хадальна зона по більшій частині складається з глибоких жолобів, утворених за рахунок занурення одних тектонічних плит під інші. У деяких точках просторих абіссальних рівнин глибина сягає 11 тисяч метрів. Але навіть тут процвітають представники тваринного світу, які і не знають, як мало уваги їм приділяють. Погляньте на їх дивовижний світ.

1. Царство Аїда

Термін «хадальний» походить від імені Аїда (або Гадеса), грецького бога підземного світу, брата Зевса і Посейдона. Також цей термін перекладається як «обитель мертвих». У сучасному світі Аїда сприймають як зло, але в міфології він найчастіше зображувався надмірно суворим, а не шкідливим. Він рішуче забороняв мешканцям свого царства покидати його, що є непоганою аналогією для хадальної фауни, яка тулиться в жолобах і не в змозі змінити місце проживання.

2. Наскільки океан глибокий?

Неймовірні глибини хадальних жолобів були виявлені за допомогою звукових бомб – з корабля скидається порція вибухівки, після чого записується відлуння вибуху. Цей метод використовувався для визначення глибини багатьох жолобів, але точну глибину найглибшої точки, якою на даний момент вважається Безодня Челленджера, як і раніше складно визначити. Глибше 10 км доходять ще чотири рови, усі в західній частині Тихого океану: жолоб Тонга, Курило-Камчатський жолоб, Філіппінський жолоб, а також жолобі Кермадек.

За п'ять років в жолоб Пуерто-Ріко були скинуті більше 387 000 тонн відходів. Це 880 Боїнгів

3. Хто дослідив ці глибини?

Наукова експедиція на парусно-паровому корветі «Челленджер» (1873-1876 рр.) була першою, хто досліджував хадальні глибини. Їй вдалося зібрати відкладення з глибини 8 км, хоча експедиція не могла підтвердити, чи стали ці відкладення просто рештками фауни з менших глибин. Експедиція «Принцеси Аліси» в 1901 році успішно виловила траловою мережею зразки з глибини більше 6 км. Але тільки в 1948 році шведській експедиції вдалося здобути ряд представників видів з глибин від 7 км до 8 км в жолобі Пуерто-Ріко і довести, що життя існує і на глибині, що перевищує 6 км. В 1956 році Жак-Ів Кусто зробив перші знімки хадальної зони в жолобі Романш в Атлантичному океані.

4. Як обширна хадальна зона?

Хадальна зона складається з ряду окремих жолобів і інших глибоких точок. У світі існує 33 ринви і 13 глибоководних жолобів – загалом 46 окремих хадальных місць проживання. Середня глибина жолобів – 8,216 км. Загальна площа хадальної зони становить менше 0,2% від площі океанського дна, але при цьому займає 45% від загальної глибини. Тому дивно, що 45% океану, його найглибша частина, так рідко згадується в присвяченій океану літературі.

26 з 33 хадальних жолобів знаходяться в Тихому океані, ще три – в Атлантичному, два – в Індійському, і останні два – в Північно-Льодовитому. Більшість зосереджені в західній частині Тихого океану. Вважається, що більша частина хадальних жолобів у своєму нинішньому стані сформувалися близько 65,5 млн років тому, в Кайнозойський період.

5. Секрет нашого існування

Схоже, Земля – єдина планета земного типу з зонами субдукції і тектонікою плит. Меркурій і наш Місяць є мертвими в тектонічному плані. На Марсі, схоже, тектонічні процеси припинилися, а Венера відрізняється щільною літосферою з мантійними потоками. На Землі зони субдукції призвели до створення континентального шельфу, який може виступати з океану (континенти). Стверджується, що без субдукції земля залишалася б під водою, і сухопутна життя ніколи не виникла б.

6. Як там, на глибині?

Температура води на цій глибині коливається між 1°C і 4°C. Але гідростатичний тиск збільшується в лінійному порядку – на одну атмосферу через кожні десять метрів занурення. Відповідно, тиск у хадальних глибинах коливається від 600 до 1100 атмосфер. Іншими словами, тиск в найглибшій точці дорівнює тонні ваги, опущеній на кінчик вашого пальця.

7. Що там живе?

У хадальних глибинах водиться чимало морських організмів, але найпоширеніші види – це поліхети, двостулкові молюски, черевоногі, амфіподи і голотурії. Всі ці види знаходять на великій глибині і часто в значних кількостях. Всупереч популярним медіа, хадальні глибини не є загадковим царством, населеним інопланетянами або «монстрами глибин». Це маловідомий регіон, більшу частину фауни якого складають равлики, хробаки і морські огірки. По суті, у верхній частині жолобів живуть маленькі рожеві рибки і яскраво-червоні креветки.

8. Хоча є і трохи жахів

У 1970-х жолоб Пуерто-Ріко був зоною скидання фармацевтичних відходів. Цифри вражають: всього за п'ять років в жолоб були скинуті більше 387 000 тонн відходів – це все одно, що 880 Боїнгів-747. До того ж, злощасна місячна місія Аполлон-13 перевозила радіоізотопний термоелектричний генератор (РТГ), який повинен був залишитися на Місяці разом з посадковим апаратом. РТГ містив 3,9 кг плутонію-238, і у результаті був скинутий в районі південно-західної частини Тихого океану. За наявними даними, він пережив занурення і опустився в жолоб Тонга на глибину від 6 до 9 км, де і буде випромінювати радіацію ще кілька тисяч років.

9. Землетруси

Дев'ятибальний землетрус 2011 року в Японії був викликаний розривом в Японському жолобі. Землетрус і слідом за ним цунамі спричинили загибель або зникнення близько 20 000 осіб, а також завдали шкоди 35 прибережним містам. За землетрусом послідувало ще 666 підземних поштовхів, що доходили до п'яти балів. Енергія, прихована в жолобах і така, що призводить до масштабних землетрусів, величезна. Землетрус і Цунамі в Індійському океані в 2004 році призвели до звільнення кількості енергії, достатньої для того, щоб вплинути на обертання Землі і зробити день на 2,68 мікросекунди коротше. Японський землетрус змістив земну вісь на 10-25 см, скоротивши день ще на 1,8 мікросекунди.

10. Наскільки глибока ця глибина

Одна з найпоширеніших аналогій, які використовують для опису жолобів – «Якщо б Еверест опинився в Маріанській западині, то він був би покритий ще 2,1 км води». Це правда, і з еволюційної і фізіологічної перспективи глибина величезна. Дослідити такі глибини вкрай складно.

Але скільки це насправді – 11 кілометрів? Це річка Міссісіпі в найширшій точці. Довжина острова Манхеттен в два рази перевищує глибину Маріанської западини, а з урахуванням середньої швидкості дворазового олімпійського чемпіона Мохаммеда Фараха на змаганнях в 2012 році, він міг би пробігти 11 кілометрів за 30 хвилин. З урахуванням того, з якою легкістю ми впливаємо на нашу планету з великих відстаней, можна дійти висновку, що навіть найглибші місця на Землі більше не є недоступними, а отже, вкрай вразливі.

Переклад НВ

Першопочатково опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Алан Джеймисон   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.