25 листопада 2017, субота

Що як замінити гроші на щастя?

коментувати
Щастя – це міра, яку люди можуть визначити самостійно. ВВП – абстракція, яка особисто для людини не має ніякого значення

Століттями щастя було предметом інтересу виключно гуманітаріїв, філософів, письменників і артистів. Але за останні п'ять десятиріч воно увійшло до сфери інтересу вчених, що дало нам суттєве поле для досліджень. Сьогодні це джерело знань надає привабливу можливість: якщо зробити щастя ключовим показником добробуту населення, замінивши ним традиційний ВВП (реальний валовий внутрішній продукт на душу населення)?

У соціальних дослідженнях дані про те, чи вважають люди себе щасливими, отримують шляхом проведення репрезентативних опитувань, в ході яких респондентам задають питання: «Як би ви в цілому описали своє нинішнє життя: ви б сказали, що є дуже щасливою, достатньо щасливою або не дуже щасливою людиною?».

Існує багато варіацій цього питання. Крім щастя можуть дізнаватися про загальну задоволеність життям. Крім того, можуть попросити оцінити поточний період за 10-бальною шкалою так звані «сходи життя». Головна мета: дати оцінку життя респондента в даний конкретний момент часу. Термін «щастя» при цьому використовується як помічник при оцінці.

ВВП не є ні простою, ні об'єктивною мірою оцінки добробуту

Значення

При проведенні опитувань респондент може розуміти щастя по-своєму. Ви можете подумати, що в такому разі об'єднання відповідей для визначення середнього значення безглузде. Тим не менш, вчені прийшли до висновку, що ці показники важливі. Чому? Тому що більшість людей відповідають на питання про те, що робить їх щасливими, дуже схоже.

В країнах по всьому світу – багаті вони чи бідні, демократичні або авторитарні – щастям для більшості людей є успіх в повсякденному житті: заробіток, виховання дітей, підтримка гарного здоров'я, цікава і безпечна робота. Подібні речі домінують в повсякденному житті людей по всьому світу. Про це вони турбуються, це, на їхню думку, вони можуть якось контролювати. Отже, порівняння між різними групами людей можливі.

Психологи вивчали надійність і обгрунтованість таких оцінок, а економісти - характер і надійність результатів. Дані пройшли ретельну перевірку. Дуже допоміг той факт, що сьогодні дані за рівнем щастя населення офіційно збирають багато країн. У різних частинах світу зустрічаються аналогічні взаємозв'язки між щастям і різними життєвими обставинами. Нещасливими зазвичай є безробітні, самотні, нездорові і менш освічені люди, а також члени різних меншин.

Особистий парадокс

Однак мушу визнати, що одне відкриття поставило значення цих даних під сумнів. У своїй статті, опублікованій більше 40 років тому, я розглядав взаємозв'язок між щастям і доходами. Дослідження, проведені в певний момент часу (так звані міждисциплінарні дослідження) виявили очікуване позитивне співвідношення між рівнем щастя та зростанням доходів. Тим не менш, дослідження в більш тривалій перспективі кореляції не виявили.

Спершу може здатися, що результати досліджень суперечать один одному, проте це пояснюється наявністю психологічних механізмів, які суттєво впливають на почуття добробуту. Наприклад, порівняння себе з іншими або тенденція адаптуватися хоча б частково до важливих позитивних або негативних подій в житті.

Деякі критики цього так званого парадоксу Істерліна кажуть, що співвідношення між щастям і рівнем доходу можна простежити і в більш довгостроковій перспективі. Разом з тим, їх висновки ґрунтуються на даних, зібраних протягом відносно нетривалого проміжку часу - найчастіше протягом десятиліття або менше. Відповідно, вони фіксують зв'язки в короткостроковій перспективі – підйоми та падіння рівня щастя (і ВВП), що супроводжують економічні буми і спади.

Преференції

Таким чином, показники щастя і ВВП можуть демонструвати різні картини суспільного добробуту. Чому ж тоді перевагу потрібно віддати щастю, а не ВВП? Є кілька причин.

1. Щастя – це комплексна міра вимірювання добробуту. Вона враховує цілий ряд факторів, у той час як ВВП обмежується одним із аспектів економічної сторони життя – ціною вироблених продуктів і послуг. Мабуть, найбільш яскравим показником є Китай, де протягом двох десятиліть, починаючи з 1990 року, ВВП на душу населення збільшився в два рази, а потім подвоївся ще раз. Тим не менш, щастя рухалося U-подібною траєкторією, знизившись спочатку приблизно до рівня 2002 року, а потім повернувшись до середнього значення, трохи нижче, ніж було в 1990 році. Структурна перебудова економіки призвела до краху ринку праці і ліквідації системи соціального захисту, що викликало у людей сильні побоювання з приводу робочих місць, безпеки доходів, сім'ї і здоров'я – ВВП цих побоювань не бачить, проте це суттєво впливає на добробут.

2. Оцінка щастя проводиться людьми, чий добробут оцінюється. У випадку з ВВП оцінку добробуту громадян роблять сторонні люди, так звані «експерти». Деякі вважають, що ВВП є об'єктивним показником продуктивності економіки. Тим не менш, оцінка ВВП не раз піддавалася критиці, і частина висунутих претензій давно визнані. Чи варто включати безоплатні послуги домогосподарок? Як щодо доходів від торгівлі наркотиками чи проституції? Чи повинні рамки ВВП бути однаковими і для США, і для Афганістану? Для США 1815-го року і США в 2015-го? Іншими словами, ВВП не є ані простою, ані об'єктивною мірою оцінки добробуту.

3. Щастя – це міра, яку люди можуть визначити самостійно. ВВП – це абстракція, яка особисто для людини не має ніякого значення.

4. Щастя – це міра, в якій кожен має голос, але тільки один голос, незалежно від того, багатий він чи бідний, хворий чи здоровий, старий чи молодий. Кожна доросла людина враховується в рівній мірі.

Щастя показує, наскільки успішно суспільство задовольняє основні потреби повсякденного життя людей. ВВП – це показник, обмежений одним аспектом економічного життя, вартість вироблених товарів і послуг. Тут доречно згадати, що гроші в житті – ще не все. Якщо щастя замінить собою ВВП в якості головного показника суспільного добробуту, державна політика, можливо, змістить свою увагу в бік більш значущих для життя людей факторів.

The Conversation

Переклад НВ

Початково опубліковано на Conversation

Більше думок тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Річард Істерлін   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.