23 листопада 2017, четвер

Як Bellingcat виявили брехню Росії

коментувати
Після катастрофи малайзійського Боїнга з'явилася ціла армія онлайн-слідчих та «цифрових Шерлоків Холмсів», яких не зупинить кордон України

Майже два роки тому, 17 липня 2014 року, ракета установки Бук збила в небі над Східною Україною малайзійський лайнер MH17. 298 пасажирів і екіпаж літака загинули. Російська влада спробувала представити все так, ніби MH17 був збитий українським літаком. Але Рада безпеки Нідерландів дійшла висновку, що причиною катастрофи стала ракета зенітного комплексу Бук. За допомогою цифрового аналізу даних організація Bellingcat продемонструвала, що й ракета, і зенітна установка були привезені з Росії, а сам Boeing 777 був збитий підтримуваними Росією сепаратистами.

До катастрофи MH17 інтерес до збройного конфлікту в Україні поступово знижувався. Однак після цієї трагедії увагу світової громадськості знову сфокусувалося на війні в Донбасі. Зокрема, почав швидко набувати популярність новий метод вивчення подій даного конфлікту.

Йдеться про те, що дедалі більше людей використовують створений користувачами соціальних мереж контент – «цифрові сліди» та різні онлайн-інструменти для вивчення конфлікту в Україні, так само як і інших міжнародних подій. Особисто я використовував ці методи, щоб моніторити використання касетних бомб, хімічної зброї і так званих барабанних бомб у Сирії, а 14 липня 2014 року запустив платформу журналістських розслідувань Bellingcat.

Незабаром після катастрофи MH17 у мережі з'явилися фото і відео інциденту з різними інтерпретаціями події. При кожній такій сенсаційній події потрібно для початку провести верифікацію контенту. Протягом останніх декількох років це роблять такі організації як Storyful і First Draft News. Крім того, неформальні спільноти, які цікавляться верифікацією даних і конфліктами, створили різні медіа-платформи і форуми, тому фото і відео, які люди публікують онлайн після катастроф, потрапляють під пильну увагу.

Якщо російські солдати публікують у своїх соціальних мережах фото під час перебування в Україні, ніякі «секретні документи» не потрібні

Працюючи над даними щодо катастрофи малайзійського лайнера, Bellingcat та інші розслідувачі вивчили достовірність викладених фотографій, вибракувавши ті, що вводили людей. Так почала вимальовуватися картина події. У цей же час російська влада почала висувати свою версію падіння Боїнга. Під час прес-конференції Міністерства оборони РФ 21 липня 2014 року російська влада вперше зіткнулася з проблемою проведених щодо катастрофи MH17 досліджень на підставі відкритих даних.

З часом за допомогою цих даних можна було впевнитися в тому, що заяви та докази російської влади були не тільки неправдивими, але деколи й такими, що навмисно вводять в оману. Наприклад, міністр оборони Росії стверджував, що у нього є супутникові знімки маршруту руху українських Буків. Росіяни намагалися довести, що літак збила Україна. Проте ми чітко продемонстрували, що і самі знімки, і дата їхньої зйомки були навмисно змінені.

Коли російському Міністерству закордонних справ довелося представити свої докази, вони вдалися до плагіату, відповівши на запит Bellingcat публікаціями російського блогера. Все це виявили за допомогою верифікації та цифрової експертизи. Але проблеми Росії з відстеженням соціальних мереж на цьому не закінчилися.

Оскільки інтерес до конфлікту в Україні відновився, аналітики Bellingcat почали досліджувати інші аспекти цього протистояння, враховуючи, що на всі твердження про російське втручання Москва реагувала спростуваннями. Ми виявили факти присутності російських солдатів і техніки у Східній Україні, а також артилерійських обстрілів України з території Росії. Спільно з колегами з Atlantic Council ми зробили звіт під назвою «Ховаючись у всіх на очах: Війна Путіна проти України» про втручання Росії у конфлікт в Україні, після чого VICE News розшукали одного з воюючих у Донбасі російських солдатів, ідентифікованого в звіті.

Тим часом методи цифрової експертизи та розслідування відкритих даних щодо конфлікту в Україні почали використовувати інші групи. Докази, які може перевірити будь-яка людина з доступом до інтернету, змогли спростувати твердження російської влади. Якщо російські солдати публікують у своїх соціальних мережах фото під час перебування в Україні, ніякі «неназвані джерела» і «секретні документи» не потрібні. Після катастрофи малайзійського Боїнга з'явилася ціла армія дослідників відкритих даних і «цифрових Шерлоків Холмсів», яких не зупинить кордон України.

Коли у вересні 2015 року Росія почала бомбити Сирію, твердження російської влади потрапили під пильну увагу багатьох аналогічних груп і окремих людей. Озброївшись навичками, інструментами і методиками, отриманими при дослідженні конфлікту в Україні, вони сконцентрувалися на новій воєнній кампанії Росії. Протягом перших 24 годин авіабомбардувань твердження російського Міністерства оборони про те, що вони ціляться виключно по позиціях ІДІЛ, були спростовані, причому на підставі відео обстрілу з офіційного YouTube-каналу російського МЗС. Вже на цих записах було видно, що бомбили росіяни зовсім не території, які контролює ІДІЛ.

Коли Росія стверджувала, що вона не використовує касетні боєприпаси, що їх навіть немає на російській авіабазі в Сирії, група розслідувачів Conflict Intelligence Team (і не тільки вони) показали фото і відео касетних бомб на російській авіабазі в Сирії, зняті російськими ЗМІ. Це повністю зруйнувало твердження Росії.

У звіті Atlantic Council під назвою «Відвернути. Обдурити. Знищити» ми показали, що Росія брехала про свої цілі в Сирії, брехала про боєприпаси, які використовувала, і навіть брехала, коли захищалася від звинувачень в обстрілі мечетей, шкіл і лікарень, зокрема, використовуючи спотворені дати візуальних свідчень, як і при катастрофі МН17.

У жовтні 2016 року Об'єднана слідча група з розслідування катастрофи МН17 обіцяє відповісти на питання про те, хто ж збив малайзійський лайнер. Проте сьогодні будь-яка людина з доступом до інтернету може оскаржити помилкові твердження, виявити помилкові свідчення і прямий обман. Кількість спільнот та окремих громадян, які використовують методи розслідування відкритих даних і цифрової експертизи, продовжує зростати. Тому країни, які вирішили брехати громадськості, будуть осоромлені тими, у кого є інструменти для викриття їхньої брехні.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Хербста. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал опублікований на Atlantic Council

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Еліот Хіггінс   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.