21 вересня 2017, четвер

Бідна Ліза, бідний Кремль

коментувати
Чому російська пропаганда прорахувалася з історією про можливе зґвалтування

Останні два тижні деякі німецькі ринки стали свідками рідкісного феномену: демонстрацій «російських німців». Ті відреагували на фальшиву історію російського державного каналу про російську дівчинку Лізу, мешканку Берліна, яку нібито зґвалтували мігранти з Близького Сходу. Для пересічних німців у всій цій ситуації було щось гротескне: попри те, що німецькі джерела не підтверджували цю історію, а поліцейське розслідування щойно розпочалося, російсько-німецькі протестувальники не тільки взяли почуте за щиру правду, але і проклали прямий зв'язок між «зґвалтуванням» і тим, що вони вважають «провальною» і «божевільною» політикою Ангели Меркель щодо біженців. Так у чому ж річ?

Добре відомо, що Кремль вже давно почав поширювати свою пропагандистську війну на Захід. Цікавіше питання, чому російські німці та росіяни, які мешкають у Німеччині (а їх близько 4 млн, 2,5 млн з яких – класичні емігранти з колишнього СРСР і Росії), стають інструментом цієї кампанії з таким запізненням. Відповідь у тім, що, попри питому кількість, в політичному сенсі вони ніколи не були дуже активною групою в Німеччині. До того ж можна очікувати певної лояльності німецькій державі, бо чимало емігрантів були спочатку вдячні за шанс залишити хворий Радянський Союз і отримати доступ до німецьких соціальних допомог.

Економічний фактор – ключ до розуміння цієї несподіваної мобілізації російських німців. Незважаючи на те що вони завжди вважали себе кращими від інших іммігрантів, які приїжджають до Німеччини (через своє німецьке походження), найбільше вони боялися, що доведеться ділитися з цими мігрантами допомогою. Оскільки багато російських німців належать до економічно слабшого шару населення, криза біженців і тиск, який вона чинить на державний бюджет Німеччини, викликають серйозні побоювання щодо погіршення умов життя. До того ж за два десятиліття життя поруч зі звичайними німцями початкові захоплення та вдячність потьмяніли. Хоча інтеграція була складною, як і для інших груп мігрантів, відродження «сильної російської держави» з Володимиром Путіним на чолі також стало джерелом повернення гордості для цих людей, які досі живуть з розколотою ідентичністю.

«Російські німці» протестами дискредитували самі себе

Чи означатиме це, що «російські німці» перетворюються на «п'яту колону» Кремля в Німеччині, що вони допоможуть Володимиру Путіну створити Берліну нові внутрішні проблеми і в результаті послабити Ангелу Меркель? Все це дуже малоймовірно, але заслуги російських німців в цьому немає. Швидше, річ у тім, що кремлівська пропаганда в Німеччині планувала свої дії на хибних розрахунках.

У Росії та інших пострадянських країнах пропаганда успішна через брак ліберальних медіа і слабку судову систему, якій суспільство не довіряє. Німці ж, навпаки, звикли чекати фактів, перш ніж робити якісь політичні висновки: правоохоронні органи занадто добре контрольовані, а преса дуже різноманітна, щоб дезінформацію вдалося розповсюджувати досить довго. Тому їх не вразили ні протести, ні московська непримиренність – вони вибрали підхід «поживемо – побачимо».

Навіть більше, тепер, коли поліція і преса розкрили правду про «зґвалтування Лізи», російські німці будуть все яскравіше розуміти, що протестами дискредитували самі себе. Висновок: «історія з Лізою» - ще один доказ того, що Володимир Путін недооцінює ключовий аспект західної демократії: вона все ще працює.

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Андре Хертель   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.