25 листопада 2017, субота

Одеса, окупанти та перемога «совка»

коментувати
Використання радянських метафор про окупацію та місто-герой показує, що ми так нічому і не навчилися

Що мене дістало, це метафори часів так званої Великої Вітчизняної в застосуванні до нинішньої ситуації в Одесі. Зрозуміло, коли цей досвід використовує російська пропаганда щодо наших українських проблем - всі у нас нацисти і карателі, так.

Але коли ті ж метафори йдуть в хід в спілкуванні між нами (дівчатками, одеситами, інтелігентами, жидобандерами - потрібне підкреслити), я відчуваю нестерпну нудоту.

Другого травня 2014 року я підібрав на Куликовому полі листівку, випущену до 23 лютого. На ній був зображений цілком собі героїчний матрос, що закликає звільнити Одесу від Майдану, виконаний повністю в естетиці сталінської пори. Оточення і ситуація були відповідними. Горів будинок профспілок, з даху стріляли, "швидка" вивозила трупи і постраждалих.

Використовувати таку ж символіку означає викликати духів насильства. Краще вже малювати магічну пентаграму - не так ефективно.

Місто-герой, окупанти, оборона, земля горить під ногами.

До речі, про місто-герой. Термін цей чисто радянський. Міста героями не бувають. Героями бувають люди, які захищають (як у випадку з Одесою) або б підкорили це місто. Героїчна оборона Одеси все ж закінчилася її здачею, після чого місто жило собі, не тужило. Торгувало на Привозі, співало в Оперному, вчилося в Університеті, читало книжки, видані в тій же Одесі після довгої перерви, Гумільова, наприклад.

Міста героями не бувають. Героями бувають люди, які захищають це місто

Партизани? Кілька акцій, що завершилися масовою стратою заручників, в пам'ять про яких відносно нещодавно встановили скромну меморіальну дошку на Олександрівському проспекті.

Євреїв викрали, зібравши попередньо в гетто без особливих проблем. На честь праведників миру, які рятували єврейське населення посаджено двадцять (може бути, трохи більше) дерев. Пам'ятники жертвам Голокосту поставлені на приватні пожертвування. Посоромилися б ми після цього називати єврейські анекдоти одеськими.

Та й греків у ссилку проводили без особливих емоцій. І німців.

І де він, масовий героїзм? Відбили Одесу зовсім спокійно. Румуни залишили її без бою.

Окупація? Приїзд будь-якого не-одесита в місто - це вам окупація? Міхеїл Саакашвілі - окупант Одеси? І земля під ногами нехай горить, так?

Нічого ми не навчилися. СРСР загинув, але совок переміг.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.