26 жовтня 2016, середа

Чому ми не довіряємо "чужим"

коментувати
Що змушує нас переживати приємні відчуття при спілкуванні зі схожими на нас людьми і незручність у спілкуванні з тими, хто може відрізнятися

Пов'язані з расовою темою демонстрації, судові справи щодо позитивної дискримінації, заборони одностатевих шлюбів - ці теми часто мерехтіли в заголовках різноманітних медіа в цьому році. Проте, схоже, аналітичні матеріали майже завжди приходять до порівнювання ворогуючих сторін: чорні проти білих, жінки проти чоловіків, геї проти натуралів.

На найфундаментальнішому рівні біології, ми визнаємо, вроджену перевагу визначення відмінностей між видами. Але навіть у межах нашого виду - чи є щось у наших нейронних ланцюгах, що змушує нас переживати приємні відчуття при спілкуванні зі схожими на нас людьми і незручність у спілкуванні з тими, хто може відрізнятися?

Битва між недовірою і нагородою

Як і у всіх тварин, наш мозок балансують дві системи: перша містить у собі область мозку під назвою мигдалина, яка генерує страх і недовіру до тих речей, які становлять небезпеку (наприклад, хижаків); друга - це група зв'язаних структур, яка називається мезолімбічна система. Вона викликає радість і почуття отримання нагороди. Але як ці системи взаємодіють і впливають на те, як ми формуємо свої уявлення про суспільство?

Через неявні асоціативні тести, що розкривають силу підсвідомих асоціацій - наприклад, білий = добре, чорний = погано - вчені показали, що багато хто з нас віддають неявну перевагу своїй групі (схожим на нас, навіть тоді, коли ми не показуємо зовнішніх ознак упередженості. Як з'являються такі асоціації? Чи є вони певною мірою запрограмованими? І як вони відображають суперечливу активність мигдалини і мезолімбічної системи?

Недовіра до "чужих"

Різні точки зору сприяють більш ефективним інноваціям і рішенням

Дослідження, присвячені тому, як мигдалина реагує, коли ми оцінюємо відносну важливість раси, складні і сповнені нюансів. Дослідження мають враховувати відмінності між явними і неявними проявами расових забобонів, а також впливи культурних забобонів та індивідуальних особливостей. Однак, більшість досліджень показують, що сигнальні варіації усередині мигдалини відповідаю за те, наскільки ми довіряємо тим, хто відноситься до нашої групи, і тим, хто до неї не входить.

Нагорода за однаковість

Нагорода, з іншого боку, закодована в нашому мозку петлями нейронів у контурі, який називається мезолімбічна система. Ці нейрони контролюють вивільнення дофаміну, який пов'язаний з підвищеним почуттям задоволення. Наркотичний характер деяких ліків, ігор та грального бізнесу залежить від збільшення активності цих нейронів.

Нервові схеми, які регулюють соціальну поведінку та нагороди, виникли на початку еволюції хребетних і є у птахів, рептилій, костистих риб і амфібій, а також ссавців. Поки у нас не так багато інформації щодо того, як ці схеми впливають на реакцію людей на "своїх" і "чужих" у соціальних ситуаціях, але є деякі цікаві результати досліджень на тваринах.

Нейронні схеми - ще не зумовленість

Навіть якщо еволюція порушила баланс у нашому мозку, змусивши нас нагороджувати схожість і з недовірою ставитися до відмінностей, це не повинно бути нашою долею. Схеми вищого порядку в корі головного мозку дозволяють змінити більш примітивні схеми страху і винагороди для отримання різних поведінкових результатів.

Цінність відмінностей

Чому ми миримося з дискомфортом, який викликають відмінності, а не завжди вибираємо легку нагороду за однаковість? У своїй книзі Відмінності Скотт Пейдж надає математичний доказ того, що, хоча різні люди менше довіряють один одному, при спільній роботі вони показують більшу продуктивність.

Пейдж наводить дані - від розшифрування коду Енігма під час Другої світової до передбачення котувань акцій - що різні точки зору сприяють ефективнишім інноваціям і рішеннями, аніж команди розумних, але однаково мислячих експертів. Іншими словами, відмінності б'ють здібності.

Тож давайте визнаємо недовіру, яку через роботу мигдалини відчуваємо до чужинців. І, нехай ми й не будемо відчувати такого ж припливу допаміну, визнаймо, що у роботи з цими чужинми заради загального блага є відчутні переваги.

Переклад НВ

Вперше опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонено

Більше точок зору тут

ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Леслі Хендерсон   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.