21 вересня 2017, четвер

Чому ми не довіряємо "чужим"

коментувати
Що змушує нас переживати приємні відчуття при спілкуванні зі схожими на нас людьми і незручність у спілкуванні з тими, хто може відрізнятися

Пов'язані з расовою темою демонстрації, судові справи щодо позитивної дискримінації, заборони одностатевих шлюбів - ці теми часто мерехтіли в заголовках різноманітних медіа в цьому році. Проте, схоже, аналітичні матеріали майже завжди приходять до порівнювання ворогуючих сторін: чорні проти білих, жінки проти чоловіків, геї проти натуралів.

На найфундаментальнішому рівні біології, ми визнаємо, вроджену перевагу визначення відмінностей між видами. Але навіть у межах нашого виду - чи є щось у наших нейронних ланцюгах, що змушує нас переживати приємні відчуття при спілкуванні зі схожими на нас людьми і незручність у спілкуванні з тими, хто може відрізнятися?

Битва між недовірою і нагородою

Як і у всіх тварин, наш мозок балансують дві системи: перша містить у собі область мозку під назвою мигдалина, яка генерує страх і недовіру до тих речей, які становлять небезпеку (наприклад, хижаків); друга - це група зв'язаних структур, яка називається мезолімбічна система. Вона викликає радість і почуття отримання нагороди. Але як ці системи взаємодіють і впливають на те, як ми формуємо свої уявлення про суспільство?

Через неявні асоціативні тести, що розкривають силу підсвідомих асоціацій - наприклад, білий = добре, чорний = погано - вчені показали, що багато хто з нас віддають неявну перевагу своїй групі (схожим на нас, навіть тоді, коли ми не показуємо зовнішніх ознак упередженості. Як з'являються такі асоціації? Чи є вони певною мірою запрограмованими? І як вони відображають суперечливу активність мигдалини і мезолімбічної системи?

Недовіра до "чужих"

Різні точки зору сприяють більш ефективним інноваціям і рішенням

Дослідження, присвячені тому, як мигдалина реагує, коли ми оцінюємо відносну важливість раси, складні і сповнені нюансів. Дослідження мають враховувати відмінності між явними і неявними проявами расових забобонів, а також впливи культурних забобонів та індивідуальних особливостей. Однак, більшість досліджень показують, що сигнальні варіації усередині мигдалини відповідаю за те, наскільки ми довіряємо тим, хто відноситься до нашої групи, і тим, хто до неї не входить.

Нагорода за однаковість

Нагорода, з іншого боку, закодована в нашому мозку петлями нейронів у контурі, який називається мезолімбічна система. Ці нейрони контролюють вивільнення дофаміну, який пов'язаний з підвищеним почуттям задоволення. Наркотичний характер деяких ліків, ігор та грального бізнесу залежить від збільшення активності цих нейронів.

Нервові схеми, які регулюють соціальну поведінку та нагороди, виникли на початку еволюції хребетних і є у птахів, рептилій, костистих риб і амфібій, а також ссавців. Поки у нас не так багато інформації щодо того, як ці схеми впливають на реакцію людей на "своїх" і "чужих" у соціальних ситуаціях, але є деякі цікаві результати досліджень на тваринах.

Нейронні схеми - ще не зумовленість

Навіть якщо еволюція порушила баланс у нашому мозку, змусивши нас нагороджувати схожість і з недовірою ставитися до відмінностей, це не повинно бути нашою долею. Схеми вищого порядку в корі головного мозку дозволяють змінити більш примітивні схеми страху і винагороди для отримання різних поведінкових результатів.

Цінність відмінностей

Чому ми миримося з дискомфортом, який викликають відмінності, а не завжди вибираємо легку нагороду за однаковість? У своїй книзі Відмінності Скотт Пейдж надає математичний доказ того, що, хоча різні люди менше довіряють один одному, при спільній роботі вони показують більшу продуктивність.

Пейдж наводить дані - від розшифрування коду Енігма під час Другої світової до передбачення котувань акцій - що різні точки зору сприяють ефективнишім інноваціям і рішеннями, аніж команди розумних, але однаково мислячих експертів. Іншими словами, відмінності б'ють здібності.

Тож давайте визнаємо недовіру, яку через роботу мигдалини відчуваємо до чужинців. І, нехай ми й не будемо відчувати такого ж припливу допаміну, визнаймо, що у роботи з цими чужинми заради загального блага є відчутні переваги.

Переклад НВ

Вперше опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонено

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Леслі Хендерсон   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.