20 серпня 2017, неділя

Безвіз для Грузії – сигнал для всіх

коментувати
Поки на Заході усюди закриваються двері для мігрантів, одній маленькій країні вдалося подолати тенденцію: колишній радянській республіці Грузія

28 березня країна приєдналася до безвізової Шенгенської зони, що поширюється на території всіх країн-членів союзу, крім Ірландії, Великобританії, Хорватії, Кіпру, Румунії та Болгарії. Також вона не стосується країн, що не входять у союз: Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії. І хоча це дуже важливе досягнення для Грузії, як не дивно, у певному сенсі воно може бути ще важливішим для самого ЄС. По-перше, це доводить спроможність Євросоюзу виконувати свої зобов'язання, по-друге, нагадує, що він зацікавлений в сусідах, здатний стимулювати реформи і зберігати єдність у будь-яких політичних умовах. Рішення щодо Грузії прийняли як раз в той момент, коли Великобританія почала вихід з об'єднання, так що йому будуть раді ті, хто досі вірить в ідеал "єдиної, вільної та мирної" Європи.

В Грузії святкують безвіз, прем'єр-міністр Георгій Квірікашвілі в Twitter назвав цей день "історичним", а столицю Тбілісі прикрасили прапорами країни та ЄС. Європейські лідери тепло вітали Грузію. Комісар ЄС з питань розширення Йоханнес Хан закликав грузинів "насолоджуватися Європою", а президент Латвії Даля Грібаускайте привітала "прихильність свободі та демократії".

Це дійсно важливе досягнення, враховуючи ворожість європейського електорату – не тільки щодо мігрантів за межами ЄС, але і всієї концепції свободи пересування по Європі. Це було одним з факторів, який використовували в минулому червні на підтримку Brexit. В цьому році теза звучить у передвиборних кампаніях в Нідерландах, Франції та Німеччині.

Це дає надію, що мрія про єдину, вільну і мирну Європу, яка народилася після Холодної війни, все ще жива

Грузія, у свою чергу, заслужила похвалу за добре виконану домашню роботу, проведену, щоб відповідати критеріям безпеки, контролю кордону, міграції. Крім того, Грузія впоралася з організованою злочинністю та візовими порушеннями, які турбували Європу. Процес зажадав реформувати чимало сфер, в тому числі прийняти антидискримінаційні закони – досить делікатне питання для консервативного грузинського суспільства.

З одного боку, Грузія отримала деякі переваги. Переговори про безвізовий режим стартували в 2012 році до того, як почалася хвиля міграції з середземноморського регіону. В основному православна Грузія викликала менше побоювань у питаннях культури та безпеки, які виникли через мігрантів з Близького Сходу і Північної Африки. Крім того, максимально можлива кількість грузинів, які скористаються новими можливостями досить невелика, враховуючи, що населення становить менше 4 млн, а подорож до Європи недоступна для більшості мешканців.

У безвізового режиму є обмеження: він дозволяє громадянам Грузії з біометричними паспортами перебувати 90 днів протягом 180 днів, не дає права на роботу або постійне проживання і може бути припинене з міркувань безпеки. Але при цьому приносить безпосередні практичні плоди: набагато більше грузинів зможуть побачити Європу і налагодити особисті та робочі контакти.

Тим не менш, геополітичне значення безвізу для Грузії куди більше.

По-перше, показує жителям Грузії, що наполегливість – не марна, це важливо розуміти тим, хто встиг розчаруватися в асоціації з ЄС, що не давала досі відчутних переваг. Це має надихнути їх продовжувати реформи. Крім того, це допоможе прозахідним грузинським лідерам протистояти російській пропаганді, яка наполягала на марності західного вектора для цієї країни.

По-друге, чим ближче Грузія до ЄС, тим складніше НАТО стверджувати, що країна не відповідає стандартам альянсу. Навпаки, багато друзів Грузії стверджували, що для неї шлях до НАТО лежить через ЄС.

По-третє, той факт, що безвізовий режим доступний і жителям територій, що відкололися, таких як проросійські Абхазія і Південна Осетія, повинен показати, що у них є інший вихід.

По-четверте, безвіз показує Грузії та іншим країнам регіону, що ЄС виконує зобов'язання навіть у складних політичних умовах і напружених відносинах з Москвою. Чого не можна сказати про Росію, що грає в кішки-мишки з сусідами, спочатку пропонуючи, а потім відбираючи "солодощі", такі як безвізові поїздки і доступ на ринки, в залежності від податливості інших країн.

Зрештою, це дає надію, що мрія про єдину, вільну і мирну Європу, яка народилася після Холодної війни, все ще жива. У той час як Євроатлантичні інституції зіткнулися з безліччю проблем і сумніваються в підтримці НАТО з боку нового американського президента Дональда Трампа, деякі вважають, що безвіз – це максимум того, що Грузія могла отримати від Заходу. Але ще це може означати, що політика розширення ЄС досі працює. Формальне запрошення в НАТО Чорногорії в минулому році показало, що політика відкритих дверей альянсу теж все ще діє. Так що рішення по Грузії доводить: можливості для подальшої інтеграції з ЄС все ще є. Грузини, швидше за все, витлумачили його саме так, якщо лідери країни продовжують говорити, що їх кінцева мета – членство в ЄС.

Тут важливо не перестаратися. Щоб стати повноправним членом ЄС і НАТО треба пройти довгий складний шлях, а з урахуванням політичного клімату, важливо правильно розуміти, скільки часу може зайняти цей процес. Але саме рішення ЄС про надання Грузії безвізового режиму – ознака того, що прогрес є, і союз не вичерпав себе. Навіть якщо деякі європейці захочуть його покинути, ЄС залишиться маяком для інших країн. Так що грузинам на цьому тижні є що святкувати, як і всім.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Atlantic Council. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Олександра Хол Хол   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.