19 серпня 2017, субота

Наскільки сильно росіяни не люблять Україну

коментувати
Нинішня пропагандистська кампанія безпрецедентна

В динаміці визначення росіянами «ворогів» і союзників Росії мало що змінюється. Ми маємо справу з результатами пропагандистської кампанії, яка ведеться протягом останніх двох років.

Україна не перший рік займає другу позицію (після Сполучених Штатів) у списку недружньо налаштованих до Росії держав (за версією російських громадян). За даними опитування Левада-Центру, спостерігається деяке підвищення антиукраїнських настроїв: кількість респондентів, які вважають, що Україна «вороже налаштована по відношенню до Росії» зросла з 37% у 2015 році до 48% у 2016-му. Разом з тим, інтенсивність вираження ворожості ослабла.

Антиукраїнські настрої широко поширені, однак вони менш агресивні. Це пов'язано зі зміщенням акцентів з війни в Донбасі на сирійський конфлікт. Відповідно, увага до подій в Україні помітно ослабла, а з нею і рівень агресивності.

Але пропаганда продовжує діяти, подача українських подій не змінилася. Підтримується стан конфронтації з Заходом, і негативізм до України відображає цю антизахідну позицію пропаганди. Мало що змінюється по суті, просто гостра фаза перейшла в більш рутинний стан. В Росії, тим часом, наростає криза. Наслідки конфронтаційної політики позначаються на економіці. Чим довше це триватиме, тим гіршими будуть наслідки. У такій ситуації російська влада намагається знайти вихід, наприклад, трохи «погасила» інтенсивність агресивної пропаганди.

Не можна тримати країну в стані войовничої змобілізованості нескінченно довго

Під час Помаранчевої революції теж спостерігався сплеск антиукраїнських настроїв, але не настільки гострий і тривалий. Нинішня пропагандистська кампанія по інтенсивності безпрецедентна. Наслідки її впливу на масову свідомість будуть давати про себе знати дуже довгий час. Ці речі нікуди не зникають, нав'язані стереотипи розповсюджуються все ширше і ширше, хоча з часом втрачають чинність, а рівень агресивності поступово знижується. Не можна тримати країну в стані войовничої змобілізованості нескінченно довго.

У свій час антигрузинські настрої серед росіян були набагато вище, ніж антиукраїнські. У 2009 році 62% росіян називали Грузію недружньою країною. Протягом наступних 3-4 років вороже ставлення до цієї країни зберігалося, однак поступово знижувалося. У 2014 році відбувся різкий спад, і сьогодні Грузію вважають недружньою країною лише 10% росіян. Перестала працювати пропаганда в цьому напрямку, а без спеціального підігріву люди не відчувають настільки сильної ворожості.

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.