18 грудня 2017, понеділок

Україна як полюс єврооптимізму

коментувати
Поки українці насолоджувалися вихідними, Британію і керівництво ЄС несамовито ковбасило. Ще толком не розуміючи, якими будуть наслідки, європолітикум інстинктивно розпочав пошук винних

Що не кажіть, а нинішня українська влада інтегрована у західний світ на порядок більше, ніж усі її попередники. У момент зародження системної інституційної кризи ЄС наш президент з генпрокурором опинилися у Брюсселі, прем’єр-міністр – у Берліні, а екс-прем’єр – у Вашингтоні. За океаном перед тим по черзі побували й Гройсман із Ложкіним.

Поки українці мляво насолоджувалися вихідними і потерпали від спеки, Британію і керівництво ЄС несамовито ковбасило. Ще толком не розуміючи, якими будуть наслідки, європолітикум інстинктивно розпочав пошук винних. Винний у тому, що взагалі погодився проводити такий референдум, Девід Кемерон заявив про плани піти у відставку.

Але при цьому не дав відповіді на питання “Що робити?”. І головне – як? І хто візьме на себе відповідальність повести Великобританію на вихід? Кемерон поставив ситуацію “на паузу” до осені, що викликало незадоволення Брюсселя, Парижа і Берліна, які відреагували на це з певним злорадством та непідробним нетерпінням: чим швидше це відбудеться – тим краще буде для всіх.

У чому не відмовиш Британії – так це у тому, що вона розбудила Європу, хоч і ненавмисне

Але проблема виявилася не такою простою, план “Б” Брюсселя не можливо виконати без доброї волі Лондона. А там якраз вакуум влади. І волі. І лідерства. Навіть лідери кампанії за вихід з ЄС не наполягають на негайному початку офіційних переговорів за статтею 50 Лісабонського договору.

Понеділок і вівторок минули у політичних консультаціях країн-членів та дебатах євродепутатів. Ухваленою резолюцією Європарламент просить Великобританію зробити перший крок, що лише підкреслює його безсилість. І передає атмосферу загальної розгубленості й тривоги за майбутнє.

Але у чому не відмовиш Британії – так це у тому, що вона розбудила Європу, хоч і ненавмисне. І привернула до себе увагу всього світу.

У Києві також були “глибоко стурбовані” цим стрес-тестом європейського проекту. Бо ж євроінтеграція у нас офіційно проголошена національною стратегією, а тут таке – ціль може зникнути з радарів. Тож з понеділка президент і прем’єр кинулися на Захід – виясняти, що там збираються робити і чи не забули за своїми внутрішніми клопотами про Україну. Європейські візаві заспокоювали українців: вихід буде знайдено, антиросійські санкції будуть продовжені, а безвізовий режим для України обов’язково запровадять. Згодом...

Правда і те, що Євросоюз (не тільки євробюрократи, але й політичні лідери) переживає моменти слабкості. І суто психологічно для України це хороша нагода нагадати про себе. Нагадати тактовно і в позитивному контексті. Не як про проблему, а як про можливість, якщо не вирішити проблему, то принаймні дещо від неї відволіктись. Бо коли не знаєш, що робити – роби, що мусиш і будь як буде. А ЄС мусить продовжити санкції, надати безвізовий режим і морально підтримати українську жертовність у війні з Росією.

Після Брекзіту в Європі з’явився географічний “полюс європесимізму”, тож чому б нам не запропонувати себе у якості “полюса єврооптимізму”? Причому усім, і Варшаві, і Берліну, і Брюсселю, і... Лондону. Нереалістично? Бракує ресурсів? Можливо, але погратися можна. Щоб привернути увагу до себе, бо ж увага сьогодні – головний ресурс.

Отож, що у сухому залишку закордонних візитів?

Луценко підписав угоду з Євроюстом. Гройсман особисто знайомився із Меркель, президентом Гауком, міністром фінансів Шойбле, міністром економіки Мюллером. Причому останній заявив: “Найбільшим європейським проектом в економічній сфері на наступні 10 років має стати співробітництво ФРН та ЄС з Україною. Ми повністю погоджуємося і підписуємося під вашою урядовою програмою".

Ну, а президент Порошенко після обнадійливого “мінісаміту” Україна-ЄС очікує рішення щодо продовження антиросійських санкцій (особливо від прем’єра Італії Ренці), а також незатягування внутрішніх процедур щодо безвізу (особливо від Європарламенту). 

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.