18 грудня 2017, понеділок

Що саме діється в Україні

коментувати
Конфлікт між ГПУ та НАБУ – демонстрація спроби зламу системи, що викликала опір влади

Конфлікт парадигм. Або навіть класова боротьба, якщо хочете. Ось що за фактом відбувається зараз між Генеральною прокуратурою та СБУ з одного боку і Національним антикорупційним бюро України – з іншого.

І не тільки між ГПУ та НАБУ. Відмова чиновників Держкомзв'язку сертифікувати систему електронного декларування (судячи з усього, під тиском вищестоящої влади) – явище того ж порядку. Все це частина глобальної битви між двома різними пристроями держави. Готовий пояснити докладніше, але для цього доведеться зануритися в історію.

Нещодавно мені довелося прочитати непоганий аналіз історії марксизму під назвою «Класичний та сучасний марксизм». Автор просто розповів про те, чим класичний марксизм відрізняється від його похідних.

Класичний марксизм хоч і матеріалістичний, але побудований на ідеях епохи Просвітництва і як наслідок все ж ставить на чолі кута особистість. Головна ідея марксизму: керувати всім повинні ті, хто найбільше працює. Управляти через різного роду об'єднання (ради, кондомініуми, самооборону і так далі). І головна мета цих об'єднань – врахувати інтереси конкретної особи, яка більше всіх це заслужила своєю працею.

В Російській імперії класичний марксизм провалився. Народовольці, ці бродячі проповідники марксистського вчення, приходили з ним до мужиків-селян, а ті у відповідь їх били або здавали поліції.

Майже у всіх країнах колишнього СРСР все ще діють системи фашистської бюрократії, побудовані Сталіним

Тоді Ленін придумав нову штуку. Він придумав, що вся система влади повинна бути побудована не навколо класу, особистості і суспільства, а навколо обраного кола осіб. Тих, хто розуміє, як зробити особистість щасливою. Свого роду клубу "просунутих" інтелектуалів. Вершина його державного устрою – партія.

Сталін відкинув і це, викинувши попередні тези про особистості і партії на смітник. Сталін прямо заявив, що головне - це не особистість і не партія, а держава. Як він сам писав – «держава». Кого Сталін розумів під цим терміном? Той самий клас, який захопив владу в СРСР. Це зовсім не пролетарі, а бюрократія. Керівництво держави, судді, прокурори, спецслужби, міліція, співробітники міністерств і різних відомств від малого до великого чину.

Автор книги, про яку я згадав, досить доказово пояснює, що цей лад по ряду ключових ознак був фашистським, оскільки чиновники, силовики, бюрократія тут привілейований клас, а всі інші лише служать їм і вважаються людьми другого сорту. А це і є головна ознака фашизму (саме фашизму, а не нацизму – це різні поняття, не забувайте).

Так ось, у мене для вас новина. На території всіх колишніх країн СРСР (крім трьох), включаючи Росію, Україну, Білорусію, Казахстан і навіть Грузію та Молдову, все ще діють системи фашистської бюрократії, побудовані ще Сталіним. В яких один привілейований клас в особі чиновників і силовиків головує, притісняючи права всіх інших.

Три країни, де вдалося подолати, змінивши фашизм сталінського типу на ліберальну демократію – Латвія, Литва та Естонія. У них була спокуса відхилитися в бік націоналізму або навіть нацизму, але перемогли там ліберальні демократи.

Проблема громадянських активістів, Національного антикорупційного бюро і взагалі нових людей у владі (так званих ліберальних демократичних чиновників - на зразок того ж Артема Ситника, Максима Нефьодова, Сергія Лещенка або, скажімо, Хатії Деканоїдзе) в тому, що вони влаштували ні багато ні мало - зміну політичної парадигми і злам системи в країні.

Вони вирішили знищити систему чиновницького фашизму, побудовану 85 років тому, замінивши її на ліберально-демократичну. І роблять це в країні, що воює та перебуває у глибокій економічній кризі. Вийде в них чи ні – невідомо.

Але в суперечці "порохоботів" та "єврооптимістів" я однозначно на боці останніх. Тому що якщо вже ви спалили будинок, то нехай горить і сарай. Обійдемося без заяв на кшталт "а в цьому сарайчику ми ще поживемо".

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.