20 серпня 2017, неділя

Чому саме Трамп потрапив до Білого Дому. П'ять причин

коментувати
Вибори 2016 року перевернули все, що ми знали про здоровий глузд, шкереберть

Хвиля популізму, що почалася з Brexit у червні, вночі вівторка наздогнала Сполучені Штати Америки. Одне з серйозних розчарувань в американській політичній історії – Дональд Трамп здобув воістину історичну перемогу на президентських виборах в США.

Рішуча перемога Трампа приголомшила більшість політичних аналітиків, зі мною включно. Впродовж всієї кампанії Трамп не міг подолати стелю в 44%, згідно з опитуваннями, і постійно зберігав найвищий антирейтинг з усіх кандидатів від великих партій в американській історії. Відповідно, я з упевненістю передбачав, що Клінтон легко здолає Трампа.

Потім на початку жовтня обурення, викликане образливими заявами Трампа у відеозапису з "Access Hollywood" поряд із зростаням кількості жінок, які звинуватили Трампа в сексуальному насильстві, здавалося, прикінчили його кампанію. Так що аж до ранку вівторка легка перемога Клінтон здавалася вирішеною справою.

Але я глибоко помилявся. Трамп здобув рішучу перемогу. Його ніч почалася з найважливіших перемог у Флориді, Північній Кароліні та Огайо, трьох штатах, ключових для отримання 270 голосів вибірників. Потім «синя стіна» Клінтон впала під натиском червоної хвилі, що прокотилася країною Традиційно демократичні штати – Пенсильванія, Мічиган і Вісконсін – впали в руки Трампа, як кісточки доміно.

Ось п'ять чинників, які можуть хоча би частково пояснити подію:

1. Мовчазні прихильники Трампа

Опитування не врахували велику кількість прихильників Трампа. Загальнонаціональні дослідження загалом давали Клінтон перемогу з перевагою в 3%, а опитування по штатах показували, що вона отримає як мінімум 300 голосів вибірників.

Трамп був «на публіці» протягом останніх 30 років і пішов на вибори вже зі 100% впізнаваністю

Але опитування помилилися, як і аналітики. Буде розумним припустити, що багато прихильників Трампа мовчали про свої уподобання і не йшли на співпрацю з соціологами.

Роль директора ФБР Джеймса Комі у виборчій кампанії також не варто недооцінювати. Два тижні тому здавалося, що Клінтон переможе з приголомшливою перевагою. Але лист Комі до Конгресу від 28 жовтня, яким оголошувалося, що ФБР знову відкривають розслідування, пов'язане з листами Клінтон, змінили динаміку перегонів. Клінтон відновила лідерство в опитуваннях протягом останнього тижня, але фінальні опитування замаскували шкоду, заподіяну листом Комі її кампанії.

Яким би не було остаточне пояснення нездатності опитувань передбачити підсумок виборів, їх майбутнє тепер під питанням. Перемога Трампа показала, що не можна довіряти опитуванням.

2. Статус знаменитості

У 2016 році вважалося, що відсутність у Трампа контакту з місцевими громадами – великий недолік його кампанії.

Але виявилося, що він нічого такого не потребував. Трамп був «на публіці» протягом останніх 30 років, що означає, що він пішов на вибори вже зі 100% впізнаваністю. Статус знаменитості дозволив Трампу залучати постійну увагу з того самого моменту, як він включився в перегони. Дослідження показало, що за станом на травень 2016 року Трамп отримав еквівалентну $3 млрд рекламну кампанію висвітлення в медіа. Трамп, здається, інтуїтивно розумів, що його суперечливі заяви привертали набагато більше уваги, ніж серйозні політичні промови.

І, що найважливіше, у нього були мотивовані виборці. Популістська риторика Трампа та його відкрите презирство до основних правил пристойності дозволили йому встановити зв'язок з республіканськими виборцями, яким не міг похвалитися жоден кандидат з часів Рональда Рейгана.

Перемога Трампа, схоже, сповіщає про нову еру політиків-знаменитостей. Він показав, що в еру інтернету харизматичний аутсайдер має значні переваги перед традиційними політиками і традиційними політичними організаціями. У майбутньому на нас чекає поява більшої кількості нетрадиційних політиків типажу Трампа.

3. Бунт популістів проти імміграції та торгівлі

Буде потрібно багато часу для того, аби зрозуміти, які моменти найбільше зачепили виборців Трампа.

Але, схоже, імміграція і торгівля – вгорі списку. Трамп поставив на те, що ворожість суспільства до лібералізації імміграції та вільної торгівлі проведе його в Білий Дім.

Від початку і до кінця цієї кампанії він щоразу повертався до цих наріжних питань. Він обіцяв побудувати стіну на кордоні з Мексикою і депортувати 11 млн нелегальних мігрантів. Він також пообіцяв скасувати угоди про вільну торгівлю і повернути робочі місця в промисловості. З першого ж дня він зробив ксенофобські та націоналістичні програми серцем своєї кампанії.

Критики справедливо засуджували його нападки на мексиканців і мусульман, але Трамп вочевидь розумів, що ворожість до імміграції та глобалізації була властивою критичному числу американських виборців.

Його рішення зосередитися на імміграції та торгівлі окупилося в день виборів. Невипадково, Трамп показав дуже хороший результат у традиційно синіх штатах Вісконсін, Мічигані та Пенсильванії, в кожному з яких значну частку виборців становлять білі з робочого класу. Попередні республіканські кандидати, такі, як Джон Маккейн, який пропонував м'яку імміграційну політику, і Мітт Ромні, який виступав за вільну торгівлю, не змогли встановити зв'язок з синіми комірцями з регіону Великих озер.

Але антиімміграційна і протекціоністська програма Трампа дала йому унікальний шанс, і він ним скористався сповна.

4. Аутсайдери проти інсайдерів

Трамп стане першим президентом без досвіду обрання на офіційні посади з часів Дуайта Ейзенхауера в 1950-х. Але Ейзенхауер був верховним головнокомандувачем сил США в Європі під час Другої світової і був експертом у зовнішній політиці.

То ж  як Трамп перетворив свій брак досвіду на перевагу?

Відповідь лежить в невдоволенні суспільства політичним, медійним і бізнес-істеблішментом, який керує країною. Довіра до інституцій низька, як ніколи, і більшість американців вірять, що країна рухається в неправильному напрямку. Гнів і невизначеність суспільства зробили 2016 роком переломних виборів.

На тлі цих настроїв вульгарна і незвична поведінка Трампа здавалася виборцям набагато щирішою, ніж обережність і самоконтроль Гілларі Клінтон. Різкий і непередбачуваний Трамп подавав себе як прихильника змін, тоді як Клінтон здавалася кандидатом від істеблішменту – що стало для її кампанії фатальним. Трамп використав багатий досвід Клінтон у Білому Домі, Сенаті і Держдепартаменті, щоб показати її як представника збереження статус-кво.

Іронія в тому, що 24 роки тому Білл Клінтон потрапив у Білий Дім завдяки такій само стратегії, спрямованій проти істеблішменту. На виборах 1992 року він успішно показав Джорджа Буша елітистом. Вісім років потому син Буша, Джордж Буш-молодший, успішно переміг віце-президента Альберта Гора. А в 2008 році Барак Обама успішно розіграв стратегію аутсайдера проти Джона Маккейна.

Тож Трамп – вже четвертий кандидат поспіль, який успішно використовує стратегію аутсайдера. Це урок, про який майбутнім кандидатам у президенти краще не забувати.

5. Розколота Америка

І перш за все, вибори 2016 показали, що Америка – країна глибоко розколота за расовими, культурними, гендерними та класовими питаннями.

За нормальних обставин варто було б очікувати, що новий президент спробує об'єднати націю.

Але Трамп не буде нормальним президентом. Він отримав Білий Дім у результаті однієї з найбільш роз'єднувальних кампаній у політичній історії Америки. Цілком ймовірно, що керуватиме він за тим же принципом «поділяй і володарюй».

У будь-якому разі, Трамп незабаром стане наймогутнішою людиною в світі. Він вступить на посаду 20 січня – з республіканською більшістю в Сенаті, що означає, що наступні чотири роки республіканці диктуватимуть політичний порядок денний в країні і призначення у Верховний Суд. Тому велика ймовірність, що 8 листопада 2016 року увійде в історію як поворотний момент в історії Америки.

Вибори 2016 року перевернули все, що ми знали про здоровий глузд, шкереберть. Ризикну сказати, що президентство Трампа буде так само непередбачуваним.

Переклад НВ

Вперше опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Ентоні Гоган   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.