26 вересня 2017, вівторок

Тайна чорного ринку

коментувати
Якщо в світі все найцікавіше відбувається в сфері сировини, то в Україні - на валютному ринку

Індекс S & P500 на шляху вгору, відновлюючи втрачені позиції, дістався до позначки в 1951,7 пункт. На цьому тижні у американських торговців не було особливих причин ані радіти, ані переживати. На відміну від британських колег, стурбованих нині новим модним словом Brexit. Так назтвають потенційний вихід Британії з Євросоюзу, який може статися після референдуму 23 червня.

Це українцям незрозуміло, чого хвилюватися, адже все одно у англійців власна віза, але з точки зору британського бізнесу немає новини, гіршої за цю. Погану, в тому числі, своєю непередбачуваністю. В результаті Борис Джонсон, до цього начебто звичайний хлопець на велосипеді і за сумісництвом мер Лондона, виявився не гіршим за Сороса, виступивши за вихід з ЄС, і дуже посприявши падінню фунта стерлінга. Будемо сподіватися, що холоднокровні і консервативні британці не втратять залишки розуму і цей референдум піде в ту ж корзину, що й пустощі голландців, тим більше шотландці можуть знову збунтуватися, але до кінця червня нерви будуть на межі у всіх в Лондоні й околицях.

У більш глобальних масштабах найцікавіше продовжує відбуватися на сировинних ринках і тих куточках світу, які прийнято називати такими, що розвиваються. Так уже склалося, що їх розвиток безпосередньо залежить від цін на сировину, тому останнім часом застопорився.

На поточному тижні події на ринку сировини нагадували футбольний матч Шальке-Шахтар, де футболки з написом СКМ перемагали в одні ворота майки з написом Газпром. Відбивши те, що на ринку руди зараз ралі, а на ринку нафти, незважаючи на всі зусилля російської сторони, так і не вдалося організувати зростання. Іран передбачувано послав всіх з обмеженням власного видобутку, запропонувавши скоротити його всім іншим, Саудити взагалі сказали, що пожартували, а Росія просто з самого початку думала всіх обдурити, але не зізнавалася.

Росії в принципі не пощастило на цьому тижні. Тільки-но вирішив російський Мінфін залучити долари за кордоном, випустивши єврооблігації (а гроші потрібні, кажуть, на боротьбу з кризою не вистачає, санкції там всякі, від яких Тополі сміються), як був жорстоко обламаний державним департаментом. Який порадив американським банкам не брати участь в такого роду сумнівних угодах, хтозна на що підуть залучені долари. Американські банкіри, звичайно, пацани круті і дуже самостійні, з великим і сильним его, але приклад BNP Paribas і його штрафу дуже переконливий навіть для тих, хто не дотримується ніякої ідеології і моралі. А без участі американських банків випускати можна тільки акції МММ.

При цьому поки державний департамент не забороняв нікому купувати українські єврооблігації. Більш того, він навіть швидше рекомендує це робити. Необхідна умова, але недостатня. Поки програма з МВФ зависла, ніхто купувати український борг не поспішає. В результаті прибутковість пішла трохи вище і зараз суверенна крива знаходиться в діапазоні 10,5% -11,5%. І активність на ринку вкрай низька, що, втім, характерно для всіх ринків, що розвиваються в останні тижні. Сама ситуація з МВФ, схоже, зависла як мінімум на найближчі три тижні, поки українські депутати не прилетять з різних куточків світу. Канікули, робота в округах, тощо. І як швидко процес піде далі передбачити неможливо. І надія тільки на раціональне мислення, яке притаманне чи має бути природним для самої верхівки. І зрозуміти, що твоя поведінка не раціональна, іноді допомагають навіть походи на футбольні матчі.

На внутрішньому ринку все найцікавіше відбувається з валютою. Гривня продовжує зазнавати утиску, незважаючи на впевнене зростання цін на руду. Нацбанк поки захищає рівень в 27 гривень за долар, періодично дозволяючи собі витрачати резерви. У той же час, впевненості в тому, що він довго там протримається, немає. Але найцікавіше, що чорний ринок став торгуватися на рівні міжбанківського ринку. Що, в принципі, не зовсім нормально. Або зовсім ненормально. Адже для потрапляння долара на чорний ринок йому потрібно вийти з банківської системи, а вихід звідти коштує грошей. Виходить, що долари потрапляють туди або безкоштовно, що неможливо собі уявити в нашому світі, або звідкись з іншого боку.

Важко собі уявити, що ФРС уклала СВОП-лінію з чорним ринком України, як колись робила з центральними банками пристойних країн. Може хтось налагодив друк доларів на рідних просторах або відкрив якийсь хитрий краник. До цього краника багато б хотіли присмоктатися і питання, де він знаходиться. Питання таких краників вирішували алхіміки протягом століть, і хто знає, може якийсь карпатський мольфар ....

А може відповідь набагато простіша, і ми побачили реальний еквілібріум, який так давно шукали не тільки алхіміки, а й голова Нацбанку. Втім, це вже з розряду казок, які можна почитати на ніч, але віриться в них насилу. А в Україні зараз ніхто нікому не вірить. Що, втім, вельми виправдано. Так і ринок облігацій не може знайти в собі попит навіть для первинних аукціонів, залишаючи Мінфін майже ні з чим.

Ринок акцій же на поточному тижні намагався встати з колін. Індекс УБ відкриє п'ятницю на позначці в 633 пункти. Теж без видимого приводу. Але він йому давно не був потрібен, щоб падати, тому і для зростання необов'язковий. Колись, в старі добрі часи, причиною зростання ринку акцій назвали б наближення конференції Dragon Capital, яка відбудеться вже скоро. Але це вже не казки, а скоріше легенди. Колись, століття тому, вони залишали надію простому люду, що прийде незаймана або рудобородий велетень і врятує країну. Хто буде нашою Рудобородою незайманою, легенди замовчують, але пора вже складати їх і розвивати тему, тому що по-іншому з цього болота виходу не видно.

 P.S. "Investment in knowledge always pays the best interest." Benjamin Franklin

Інші щотижневі огляди «Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою» тут

В огляді представлено думку автора, яка може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, подана інформація не може трактуватися одержувачами розсилки і представниками ЗМІ як публічна і офіційна.

Тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною  щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.