23 жовтня 2017, понеділок

Новий мем та чутки про Яресько з Гройсманом

коментувати
Новий мем та чутки про Яресько з Гройсманом
Поки українці святкували 8 березня, свято п'яних чоловіків і дівчат з тюльпанами, якому не загрожує будь-яка декомунізація, світ продовжував працювати

У тому числі і спекулянти, керуючі потоками в мільярди доларів, а деякі просто паразитуючі на них, як звичайні українські чиновники. Правда, і їм не вдалося піти від теми квітів на минулому тижні. А всьому виною зростання цін на руду, настільки радісне для української економіки, яке з початку року становило 60%, значно прискорилося останнім часом. Без будь-якої видимої причини. І ось причина знайшлася, і вона полягала у виставці квітів в одній із промислових провінцій Китаю.

Здавалося б, це пояснення звучить так само безглуздо, як слова про те, що гривня впала через американські вихідні. Але справа в тому, що і те, і те вірно. Квіти потрібно йти дивитися і нюхати. У промислових регіонах Китаю можна це зробити, лише зупинивши виробництво, як під час Олімпіади або параду, коли слід було показати гостям Піднебесної чисте небо. І ось, промисловці змушені були прискоритися, щоб компенсувати простій і не підвести своїх клієнтів. Що, втім, пояснює тільки різке зростання цін на руду в локальний момент часу, але не скасовує того факту, що дно там схоже досягнуто і пройдено.

Як і на ринку нафти, де чорне золото досягло позначки в $40 за барель, піднявши рубль і настрій арабським шейхам, венесуельським чиновникам і кремлівським стратегам. Баталії навколо сировини так і залишилися б найважливішими новинами світових фінансових ринків, якби не Маріо Драгі, який вийшов на арену в четвер. Дон Маріо не тільки не розчарував інвесторів, але і перевищив їхні сподівання, показавши себе більш ніж щедрим головою центрального банку, продовживши розширювати друкування грошей і зниження ставок. Хоча, здавалося б, куди ще більше можна знижувати негативні ставки.

Можна, і ми йдемо все глибше в сутінь незвіданого стану ринку, коли гроші нічого не варті, і вам доводиться доплачувати за те, щоб у вас їх брали на час. Це зумовило одні з найпотужніших рухів, спочатку в одну сторону, потім в іншу, в результаті залишивши ринки не тільки не вище, а й навіть опустивши їх нижче того рівня, на якому їх почав радувати голова ЄЦБ.

Всі побачили класичну ілюстрацію ринкового правила «Купуй на чутках, продавай на фактах». А німці, які щойно почали радіти різкому зміцненню євро, опинилися глибоко розчаровані поверненням курсу до позначки 1,11. Американський же ринок за тиждень практично не змінив свою позицію і відкриє п'ятницю на позначці S&P500 в 1989 пунктів.

В українському сегменті єврооблігацій також спостерігався рух спочатку вгору, потім вниз, але він був пов'язаний зі стандартною українською причиною. Адже де Україна, а де негативні ставки. Хоча, звичайно, ми всі пливемо в одному човні, розгойдуючись на хвилях, що створюються в центрах світу. Але це працює тоді, коли човен пливе, а не перетворюється на підводне судно, що шукає шлях наверх.

Отже, українські єврооблігації спочатку різко зросли в ціні, коли до інвесторів дійшли чутки про те, що прем'єр-міністром може стати Наталія Яресько. І знову впали, коли дійшов наступний транш чуток про те, що шанси спікера парламенту Володимира Гройсмана, також надзвичайно великі. Загалом, інвестори відчули себе українцями, які намагаються вгадати, що ж буде далі. Заочне змагання між потенційними кандидатами на прем'єрське крісло, яке, втім, ніяк не хоче віддавати прем'єр поточний, продовжилося очним на щорічній конференції Dragon Capital, де інвесторів продовжили лякати спікером парламенту.

Зробив це він особисто, штовхнув промову, гідну виступу перед бабусями, але навряд чи підходить для виступу перед професійною аудиторією. І породивши новий мем про «точки зростання», яким раніше могли користуватися лише представники Радикальної партії, з яких і нічого не візьмеш (іноді в прямому сенсі цього слова) і неважливо, що вони говорять і чого вимагають, адже потім можна просто купити більше тролейбусів.

Тепер мем про «Точки зростання» перекочував вище і загрожує перетворитися на реальність, забуваючи, що сам він пов'язаний з реальністю минулого або позаминулого століття. Ось так і інвестори гадають тепер, який вибір зроблять в Україні і хто його зробить, вибираючи між справжнім, яке може продовжитися, минулим (далеким і недалеким) і майбутнім, про яке мріяли раніше, але не вірили, а зараз повірили, що може загрожувати дуже великим розчаруванням. Яке завжди призводить до розпродажів.

Загалом, повна невизначеність. І глибокий рівень нерозуміння. Як і у стороннього спостерігача за валютним ринком України, де продовжилося зміцнення гривні. Яка, відбившись від стелі в 27 гривень за долар, тепер торгується на позначці в 25,5. Поки з логічних пояснень чуються тільки відсилання до податкових платежів, остання жнива яких прийшла якраз на поточний тиждень. Якщо так, то ми маємо справу з тимчасовим локальним занесенням, тепер вниз. Про що знову нам сигналізує чорний ринок, ще недавно відмовлявся рости слідом за міжбанком, а тепер відмовляється зміцнюватися, залишившись вище 26 гривень за долар і повернувши собі справедливий спред. Тепер все знову логічно.

А на локальному фондовому ринку відбулося Подія. З великої букви. Як в старі добрі часи на тлі конференції Dragon Capital різко виріс індекс УБ. Індекс українських акцій додав більше 7% за один день, відомий акцією Центренерго. Вже пару років нічого подібного не відбувалося. Звичайно, нині ліквідність українського ринку акцій є такою, що навіть якби середній іноземний інвестор вирішить направити свої витрати на відрядження на купівлю однієї-двох акцій, то це здатне різко змінити ситуацію. Але питання в тому, що в процесі спілкування, можливо, почувши щось зі сцени або за чашкою кави, хтось із іноземців прийняв рішення, що вже час. Повіривши, наприклад, що приватизація все ж таки відбудеться.

Буде це разовою подією чи початком нового етапу в житті українських акцій, нам ще належить побачити. Але вже сам факт того, що сталося, говорить багато про що, і порівняємо з ситуацією, коли ви сидите біля ліжка безнадійного хворого, який давно перебуває в комі, тримаючи його за руку, і раптом відчуваєте, що він вам потискує руку. Можливо, тут і буде точка зростання, що символізує, що багаторічного дна досягнуто. А можливо, і ні. Все можливо. Адже Україна зараз - країна величезного потенціалу і можливостей.

P.S. “The price of anything is the amount of life you exchange for it.”                                                                                              Henry David Thoreau

Інші щотижневі огляди «Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою» тут

В огляді представлено точку зору автора, яка може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, представлена інформація не може трактуватися одержувачами розсилки і представниками ЗМІ як публічна і офіційна.

Тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною - щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Кінопошук з Фоззі – по четвергах

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.