16 серпня 2017, середа

Теракти змінили Париж, але не Близький Схід

коментувати
Теракти змінили Париж, але не Близький Схід
Чому Заходу потрібно утриматися від надміру радикальних дій у Сирії та Іраку

Сьогодні я напишу про теракти в Парижі, але почати хочу з двох новин, на випадок, якщо ви їх пропустили: в дослідницькому центрі в Дубаї у клонованого верблюда народилося перше дитинча, а місцевий стартап кинув виклик Über в арабському світі.

Вам може здатися, що ці еміратські стартапи – таксі та клонування верблюдів – ніяк не пов'язані з паризькими терактами, але це не так. Потерпіть ще трохи.

Еміратська газета The National цитує доктора Алі Ридху Аль-Хашимі, керівного директора Центру репродуктивних біотехнологій в Дубаї, котрий заявив, що «Іньяз, перша в світі клонована верблюдиця, другого листопада народила здорового малюка жіночої статі, вагою близько 38 кг. Іньяз, чиє ім'я по-арабськи означає «досягнення», була клонована в 2009 році з клітин мертвого верблюда». Коли стало відомо про вагітність самки, науковий директор центру, доктор Нізар Вані, сказав: «Це доведе, що клоновані верблюди не безплідні і можуть розмножуватися так само, як і звичайні».

До того ж минулого тижня Careem.com, арабський стартап, що пропонує послуги перевезень, отримав ще $60 млн венчурного фінансування, щоб кинути виклик Über в арабському світі, використовуючи технологію, яка дозволяє здійснювати попереднє замовлення машини через мобільний додаток – ідеально для Саудівської Аравії, де жінки не мають права водити, а тому потребують шоферів, щоб ті доставляли жінок та їхніх дітей за місцем призначення.

Отже, всього за тисячу миль на південь від територій ІДІЛ в Іраку і Сирії, де джихадисти використовують технології, щоб нести руйнування, інша група мусульман (і не тільки) несе світу нові технології.

Арабам занадто часто доводилося вибирати з двох зол – жорстокі диктатори або хаос ІДІЛ

Що я хочу показати цим прикладом? Що від того, де саме живуть араби і мусульмани, дуже багато залежить. І їм дуже часто доводилося вибирати з двох зол – залізний кулак генералів накшталт єгипетського президента Абделя Фаттаха ас-Сісі, які намагаються придушити будь-які прояви незгоди, або ж безумство ІДІЛ, організації, яка впевнена, що єдиний шлях вперед – це повернути арабо-мусульманську цивілізацію в минуле.

На щастя, є й третій шлях: автократії, монархії і кілька крихких демократій, які інвестували в свої народи та створили острівці благополуччя – Туніс, Йорданія, Ліван, Курдистан, Кувейт, Марокко та ОАЕ, де молоді араби й мусульмани можуть усвідомити свій потенціал і реалізувати себе, займаючись клонуванням і сервісами таксі, а не організацією терактів у Парижі і Бейруті.

Я вважаю принциповим для Іраку і Сирії наступне питання: що потрібно зробити, щоб прогнати звідти ІДІЛ і створити в цих країнах острівці сунітського благополуччя? Для початку треба чесно визнати, наскільки серйозним є цей виклик.

Шістдесят років тому азіатські диктатори, по суті, сказали своїм людям: «Ми заберемо у вас свободу, але натомість дамо кращу освіту, експортну економіку і розвинену інфраструктуру – і за п'ятдесят років ви побудуєте середній клас, який потроху поверне вам демократичні свободи». В арабському ж світі диктатори сказали інше: «Ми заберемо у вас свободу, а натомість дамо арабо-ізраїльський конфлікт, який буде відволікати від моєї корупції і злочинів».

Шістдесят років потому ця різниця призвела до азіатського економічного дива і підігріла хаос в Ємені, Лівії, Сирії та Іраку.

Тому я вважаю, що США повинні взяти на озброєння таку стратегію в зовнішній політиці: допоможіть повернути порядок туди, де панує хаос, адже без порядку розвиток неможливий. Ас-Сісі особисто мені подобається більше, ніж Брати-мусульмани. Але там, де порядок є, потрібно прагнути зробити його більш справедливим і прогресивним. Саме це не вдається ас-Сісі: його мета – порядок заради порядку, без будь-яких позитивних перспектив. Ну а там, де є конституційний порядок, захищайте його, як рідкісну квітку.

Приятель з Іраку, чия сім'я досі живе в контрольованому ІДІЛом місті Мосул, розповів мені, що посилення бомбардувань президентом Обамою і спільні спецоперації з курдами завдають серйозної шкоди ІДІЛ. Смертельний парад у Парижі був частково спробою ІДІЛ замаскувати свою слабкість. Але бійці ІДІЛ розумні і, як і раніше, дуже небезпечні. Мені здається, потрібні більш інтенсивні бомбардування і бойові операції, щоб послабити їх ще більше.

Але перш, ніж ми підемо далі, потрібно усвідомити: аби остаточно здолати поганих сунітів в ІДІЛ, нам потрібні хороші суніти не з ІДІЛ, щоб створити острівець благополуччя на території, звідки ми виженемо терористів. Тому пошук і підтримка добрих сунітів – друге за пріоритетністю завдання для всіх сусідів Іраку і Сирії.

Туреччину більше турбує перемога над курдами; Саудівська Аравія та країни Перської затоки вважають головним завданням перемогу над Іраном і його ставлениками в Іраку, Ємені та Сирії. Катар зайнятий просуванням Братів-мусульман у Сирії і перепалками з Саудівської Аравії. Іран зацікавлений у захисті шиїтів в Іраку і Сирії більше, ніж у створенні безпечної території для нормальних сунітів; і, нарешті, багато сунітів у Сирії та Іраку – теж ісламісти, хоч і не пов'язані з ІДІЛ, і вони нікуди не подінуться. Як створити з цього хаосу щось пристойне?

Я не знаю – і дотих я б порадив утриматися від будь-яких дій, крім тих, які вже робляться. Можливо, Париж сьогодні і став іншим, але ж Близький Схід залишився колишнім.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше думок тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.