21 серпня 2017, понеділок

Рік, який перевернув світ

коментувати
Багато хто хоче зрозуміти, що відбувається — чому все так змінюється, спотворюючи звичну реальність. Моя відповідь починається з питання: а ви пам'ятаєте, що сталося в 2007‑му?

Історикам майбутнього доведеться ретельно вивчити 2016 рік. Після голосування про вихід Великої Британії з ЄС і перемоги Дональда Трампа на виборах президента США він став переламним. Але всі ключові політичні події мають серйозні причини. Останнім часом я працював над книгою про те, що відбувається за фасадом, власне у структурі світу, спотворюючи політику в багатьох країнах. І моя відповідь починається з питання: що сталося в 2007 році?

2007‑й. Це ж такий нешкідливий рік. Але придивіться уважніше.

Цього року Стів Джобс і Apple почали продавати перший iPhone, запустивши революцію смартфонів. Наприкінці 2006‑го Facebook, обмежений рамками університетів і шкіл, став відкритим для всіх і вийшов на світовий рівень. Twitter створений в 2006‑му, але запустився в 2007‑му. Тоді ж Hadoop, найважливіше програмне забезпечення, про яке ви жодного разу не чули, почало розширювати здатність компаній зберігати великі масиви неструктурованої інформації. Це стало основою для створення "великих даних" і хмарного програмування. До речі, "хмари" теж повноцінно запустилися саме у 2007‑му.

Тоді ж Kindle здійснив революцію у сфері електронних книг, а Google створив Android. У 2007‑му з'явився IBM Watson — перший у світі когнітивний комп'ютер, здатний розуміти будь-яке дослідження проблеми раку, а також пропонувати лікарям вкрай можливі точні діагнози і варіанти лікування. До речі, ви бачили вартість розшифровки людського геному? На початку 2000‑х ціна сягала $100 млн, через сім років почала різко падати.

Люди йдуть на роботу, а в офісі сидить робот, який, схоже, вчиться виконувати ті самі завдання

Ще в 2007‑му скоротилася вартість виробництва сонячних панелей. А Intel створила безкремнієві мікрочіпи, продовживши життя закону Мура — прогнозом про дворічний цикл зростання потужності мікрочіпів. У результаті експонентне зростання обчислювальної потужності триває донині. І нарешті, у 2007‑му кількість інтернет-користувачів перевищила мільярд.

З часом 2007 рік вважатимуть одним з головних переламних моментів в історії технологічного розвитку людства. А ми зовсім не звернули на нього уваги.

Чому? 2008 рік.

Так, саме в той момент, коли наші фізичні технології рвонули вперед, багато чого з того, що економіст з Оксфорда Ерік Бейнхокер називає соціальними технологіями — правила, норми та комунікаційні інструменти, яких люди потребували, щоб використовувати технологічну акселерацію задля блага, — застигли або виявилися нефункціональними. Навіть за кращих часів соціальним технологіям непросто наздогнати фізичні, але на тлі фінансової кризи 2008‑го відставання перетворилося на справжню прірву. Багато хто виявився дезорієнтованим.

І це не дивно, оскільки в 2007‑му зв'язок і обчислення стали настільки швидкими і доступними, що змінили три форми сили — силу особистості, силу машин і силу ідей.

Сила, яку отримала особистість, феноменальна. Тепер, коли Трамп хоче бути почутим, він просто надсилає короткий твіт безпосередньо зі свого пентхауса в Нью-Йорку. Ісламська держава робить те ж саме з віддаленої сирійської провінції. Машини не тільки можуть обігравати людини в шахи, але й пишуть новини, пісні та вірші не гірше, ніж людина.

Ідеї поширюються через соціальні мережі швидше і далі, ніж будь-коли. Як наслідок, нові (включно з фейковими новинами) можуть раптово набути сили, а старі (наприклад, опозиція одностатевим шлюбам) слабшають. Тож технології, глобалізація, посмію додати, мати-природа одночасно прискорюються і підсилюють одне одного.

Нещодавно зустрічався з біженцями з Західної Африки. Вони дали зрозуміти, що хочуть у Європу, яку бачать у своїх смартфонах, і використовують WhatsApp, щоб створити мережі для організації нелегальної міграції.

Зрозуміло тепер, чому на Заході багато людей нервують. Два якорі стабільності — їхнє суспільство і робочі місця — здригаються. Вони йдуть у магазин, а там до них звертаються трохи не з тим акцентом. Приходять на роботу, а в офісі сидить робот, який, схоже, вчиться виконувати ті самі завдання. Мене це розмаїття людей та ідей радує — але дехто просто не встигає адаптуватися до подій.

Прискорення темпів розвитку технологій, глобалізації і матері-природи — немов ураган, який нас всіх затягує. І нам потрібно шукати не захист від нього, а саме око бурі. Оскільки все, що відбувається, як на мене, говорить про появу здорових спільнот, достатньо гнучких, аби впоратися з темпами змін, і здатних стати основою стабільності для людей, котрі належать до цих спільнот.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.