25 вересня 2017, понеділок

Як китайці спалюють гроші, а росіяни - продукти

коментувати
До божевілля Китаю і РФ приєдналися і американці, спокусившись маячнею Дональда Трампа

Зазвичай, якщо ваші геополітичні супротивники починають самі собі стріляти по ногах, армійські правила радять відійти подалі і запастися попкорном. Але мене не тішить ані те, як китайці палять гроші, ні те, як росіяни спалюють продукти: в сучасному взаємопов'язаному світі це відіб'ється і на нас.

Не тішить мене і те, що ми, американці, теж почали знищувати те, що так довго було нашою основною перевагою – плюралізм. Одна з двох наших політичних партій з'їхала з глузду і сліпо рухається слідом за флагманом нетерпимості на ім'я Дональд Трамп.

Спершу нам довелося спостерігати, як керівництво Китаю спалює гроші, намагаючись підтримати неймовірно переоцінений ринок акцій, викуповуючи ці акції за рахунок державного резерву, а потім спостерігати за подальшим падінням ринку, оскільки сам факт державного втручання дав зрозуміти, що ніхто не знає реальної вартості акцій.

30 липня The Wall Street Journal повідомила, що «державна China Securities Finance Corporation щодня витрачала до 180 млрд юанів ($29 млрд) на спроби стабілізувати акції». Оскільки Шанхайська біржа з того часу продемонструвала відчутне падіння, Китай, швидше за все, спалив вражаючу кількість грошей на марні спроби підтримки переоцінених акцій.

Економічна команда в Пекіні, схоже, серйозно заплуталася. Але лідери роблять кумедні речі, якщо договір між владою і суспільством зводиться до «ми будемо правити, а ви – багатіти». Падіння ринку може миттєво призвести до втрати легітимності.

Не вірите? Запитайте у Володимира Путіна. Він почав війну в Східній Україні, щоб відвернути увагу російського середнього класу від економічних помилок влади.

Путін вирішив, що будувати свою Кремнієву долину – інноваційний Центр Сколково – занадто складно. Тому він вирішив зробити націоналізм джерелом своєї легітимації і анексував Крим. Коли націоналістична ейфорія від захоплення Криму минула, Путін почав спалювати продукти, імпортовані з країн,що запровадили санкції проти РФ за анексію Криму.

Як 6 серпня повідомила The Times, «За наказом президента Путіна чиновники скинули величезну кількість помідорів, персиків, тонни свинини і сиру в мобільні крематорії та під колеса бульдозерів. Це безумство, неймовірне навіть за мірками нинішньої політизації Росією постачань продовольства, радісно обговорювали російські держканали». І це в країні, в якій ціни на продукти злетіли через обвал рубля.

Я боюся, що, як тільки націоналістичний захват від спалювання їжі мине, Путін причепиться до інших сусідів. Естонці, будьте пильними.

Тепер, на жаль, до цього спалювання ресурсів приєдналася й Америка. Нашою головною перевагою завжди був плюралізм: США створювали горизонтальну, а не вертикальну ієрархію. Люди всіх кольорів шкіри і віросповідань укладали між собою соціальні договори та ставали рівноправними громадянами країни.

Це не тільки робить нас стабільнішими за країни Близького Сходу, які не в змозі жити без «твердої руки», але і більш інноваційними, оскільки ми можемо співпрацювати з ким завгодно і де завгодно, що дозволяє нам залучати в США більше видатних умів. Хто став новим головою правління Google? Сундар Пічаї. Як звуть нового голову правління Microsoft? Сатья Наделла. Та й сім'я Марка Цукерберга не на «Мейфлауері» в Америку припливла.

І ось зараз ми поставили цей найважливіший ресурс під загрозу. Так, ми повинні контролювати свої кордони, це основоположний принцип суверенітету. Те, що мексикансько-американський кордон так погано охороняється – провал обох наших політичних партій. Нам потрібна висока стіна, але з дуже великими воротами, які пропускали б енергійних низькокваліфікованих мігрантів, а також людей з високим IQ. В червні 2013 Сенат, в тому числі і 14 республіканців, прийняли законопроект, який дозволив би цього досягти. Але екстремісти Республіканської партії були проти, і законопроект завис.

І ось тепер Трамп безсоромно спекулює на цьому питанні. Він закликає скасувати 14 поправку до Конституції США, згідно з якою будь-яка людина, що народилася на цій території, одержує американське громадянство, а також створити урядову програму з відловлювання і відправки додому 11 млн нелегальних мігрантів – абсолютно божевільний план, який, на думку Трампа, просто потрібно ретельно продумати. І багато кандидатів-республіканців пішли за Трампом, немов лемінги до урвища.

Це вже зовсім не смішно. Це вже вийшло за межі веселої розваги. Дональд Трамп не потішний. Його огидний націоналізм безсоромно годується страхами і невіглаством людей. Він ігнорує вже існуючі ефективні рішення, ставить під сумнів громадянські ідеали, що роблять наш «плавильний котел» таким ефективним у порівнянні з Азією та Європою, і, нарешті, знищує саму основу нашого існування – плюралізм, який дозволив нам з різношерстого суспільства перетворитися на єдину націю.

У кожного століття є свій Джо Маккарті, який намагається прийти до влади, залякавши і розділивши нас. І останнє його втілення звуть Дональд Трамп.

Переклад НВ

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.