11 грудня 2017, понеділок

Facebook-армії. Чим небезпечні соцмережі

коментувати
Чи дійсно соціальні мережі краще справляються із завданням руйнування, ніж створення

За останні кілька років ми спостерігали цілий ряд Facebook-революцій: від Арабської весни і Occupy Wall Street до площ Стамбула, Києва та Гонконгу. Всі вони зумовлені соціальними мережами. Але коли дим розсіявся, лише небагатьом з цих революцій вдалося побудувати міцний політичний порядок, почасти тому, що було об'єднано так багато голосів, що досягти консенсусу стало практично неможливо.

Питання: чи дійсно соціальні мережі краще справляються із завданням руйнування, ніж створення?

Минулого місяця пролунав значущий голос на підтримку цього припущення. Цим голосом був Ваїль Гонім, єгипетський співробітник Google, чия анонімна Facebook-сторінка на початку 2011 року допомогла запустити революцію, що повалила президента Хосні Мубарака, але не зуміла створити істинно демократичної альтернативи.

У грудні Гонім, який переїхав до Кремнієвої долини, опублікував виступ на TED, присвячений тому, що ж пішло не так. Виступ цей варто послухати. Починається він так: «Одного разу я сказав: «щоб звільнити суспільство, потрібен інтернет». Я був неправий. Я сказав це, коли анонімно створена мною сторінка у Facebook допомогла розпалити єгипетську революцію. Арабська весна відкрила потенціал соціальних мереж, але також і їх недоліки. Той самий інструмент, який допоміг нам повалити диктаторів, в результаті розколов нас».

Гонім пояснив, що на початку 2000-х араби активно тяглися до інтернету: «Ми прагнули знань, можливостей, контакту з іншими людьми по всьому світу, ми втекли від наших розчаровуючих політичних реалій у віртуальну, альтернативну життя».

Через соціальні мережі дискусії стають все більш поверхневими

Він зазначає, що в червні 2010 року «інтернет змінив моє життя назавжди. Переглядаючи Facebook, я побачив фото... мертвого тіла молодого єгиптянина зі слідами тортур. Його звали Халед Саїд. Халед був 29-річним олександрійцем, убитим поліцією. Я побачив себе на цьому фото. Я анонімно створив сторінку у Facebook і назвав її «Ми всі Халед Саїд». Всього через три дні у сторінки було 100 000 читачів – єгиптян, що розділяли мої побоювання».

Незабаром Гонімі його друзі вже використали Facebook для пошуку ідей, і «сторінка стала найбільш читаною у всьому арабському світі». Соціальні мережі зіграли ключову роль у цій кампанії. Вони допомогли піднятися децентралізованому руху. Вони дали людям зрозуміти, що ті не самотні. Завдяки їм режим не зміг зупинити те, що відбувалося».

В результаті єгипетські спецслужби вистежили Гоніма в Каїрі. Його побили, а потім затримали на 11 днів. Але через три дні після його звільнення мільйони протестувальників, яким його пости в Facebook допомогли об'єднатися, знесли режим Мубарака.

Тим не менш, ейфорія невдовзі минула, пояснює Гонім, тому що «ми не змогли досягти консенсусу, і політична боротьба призвела до різкої поляризації». Соціальні мережі, зазначив він, «тільки підсилили» поляризацію, «сприяючи поширенню дезінформації, пліток і ненависті. Навколишнє середовище було просто токсичним. Мій онлайн-світ став полем битви, заселеним тролями, хейтерами й брехунами».

Прихильники армії і ісламістів використовували соцмережі, щоб лити бруд один на одного, тоді як демократичний центр, до якого відносився і Гонім, був маргіналізований. Їх революція була вкрадена Братами-Мусульманами, а потім армією, яка згодом почала заарештовувати молодих людей, що слугували двигуном революції.

«Це була поразка, - сказав Гонім. – Я мовчав більше двох років, і весь цей час роздумував, як могло так статися».

Ось що він думає про соціальні мережі сьогодні: «Перше: ми не вміємо справлятися з чутками. Друге: ми спілкуємося тільки з людьми, думку яких поділяємо. Третє: онлайн-дискусії швидко перетворюються в потворні сварки. Четверте: нам дуже складно змінити свою точку зору". П'ятим і найбільш головним моментом він називає те, що через соціальні мережі дискусії стають все більш поверхневими.

«П'ять років тому я сказав: «Щоб звільнити суспільство, потрібен інтернет. Сьогодні я впевнений, що спочатку потрібно звільнити інтернет», - підсумовує Гонім.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.