13 грудня 2017, середа

Батьки-руйнівники. Чим небезпечний Трамп

коментувати
Провідні кандидати в президенти знищують власне основу могутності США

Нинішні вибори в США здаються дивними. І ось чому. Якби хтось запропонував мені описати три головних джерела американської могутності, мій список виглядав би так: культура підприємництва, етика плюралізму і якість державних інститутів. Так ось — протягом всієї кампанії я спостерігаю, як провідні кандидати знищують кожен з цих пунктів.

Мільярдер Дональд Трамп добиває плюралізм. Демократ Берні Сандерс забуває про потреби бізнесу, запевняючи всіх у тому, що банки Уолл-Стріт, які надають кошти ризиковим компаніям, замішані в шахрайстві. А техаський сенатор Тед Круз у парі з аналітиком Республіканської партії Гровером Норквістом зневажливо відгукуються про державу. За словами Норквіста, держапарат час зменшити до таких розмірів, щоб він зміг затягнути його в ванну і втопити. Чи можна вважати мене поганою людиною, якщо я бажаю автору такої ідеї посковзнутися у цій ванні, подзвонити в службу порятунку 911 і не дочекатися відповіді?

Я не пригадаю виборів, під час яких серйозно атакувались всі підвалини США, та ще й під бурхливі оплески громадян, переважно — молоді.

На знаменитій кепці Трампа написано "Зробити Америку знову великою". Але це нереально, якщо єдине, що ти можеш сказати латиноамериканцям і мусульманам: "Забирайся". Так, проблема імміграції істотна. Те, що ми не можемо контролювати свої кордони,— неподобство. Але тут винні обидві партії: демократи, які розраховували на нових виборців, і республіканці, які роблять ставку на дешеву робочу силу. Ми не можемо закрити кордон, обізвавши кожного латиноамериканця ґвалтівником, а мусульманина — терористом.

Американська ситуація унікальна: у нас і неоднорідне суспільство, і плюралізм. Наприклад, у Сирії та Іраку ми спостерігаємо неоднорідні суспільства без плюралізму, тому ними можна керувати лише твердою рукою.

Ми двічі проголосували за чорношкірого чоловіка, чий дідусь був мусульманином

Просто хочу нагадати: американці двічі проголосували за чорношкірого чоловіка, чий дідусь був мусульманином. На праймеріз він обійшов жінку, а за президентське крісло змагався з мормоном. Де ще таке можливо? Це неймовірне джерело сили, магніт для найкращих талантів світу. Але Трамп своїм хрестовим походом вирішив знищити нашу унікальність замість того, щоб нею скористатися.

Сандерс мені здається непоганою людиною, і його думка слушна щодо того, що зловживання Уолл-Стріт допомогли обвалити економіку в 2008‑му. Але завдяки реформі Додда-Франка (що посилила контроль над наданням фінансових послуг) і законом про захист споживачів це більше не повториться.

Я сприймав би Сандерса серйозніше, якби він перестав говорити дурниці про поділ великих банків, зайнявшись тим, що дійсно важливо: створив сприятливі умови для підприємців і стартапів. Ніколи не чув, щоб Сандерс згадував, звідки беруться робочі місця. Адже ж вони з'являються завдяки роботодавцям, тим, хто готовий ризикувати і брати кредит на запуск бізнесу. І якщо ви хочете збільшити кількість працівників, вам потрібно більше роботодавців, а не просто державне стимулювання.

У мене навіть є для нього ідеальний план: звіт про підприємництво, опублікований у 2015 році Університетом Вірджинії, в якому говориться: "Доклавши чималих зусиль, будь-хто за допомогою підприємницької діяльності зможе прокласти свій шлях до успіху, створюючи робочі місця і зміцнюючи економіку". Тобто — ми не соціалісти. Звіт пропонує різні кроки — від дерегуляції до системи освіти і фінансів, які відкривають нові можливості для американських підприємців. І мова не тільки про Кремнієву долину, але і будь-яке інше місце, наприклад, Луїсвілль.

На відміну від Сандерса, Теда Круза я хорошою людиною назвати не можу. Те, як він обливає брудом Вашингтон, огидно. Я не готовий захищати всі рішення уряду. Але знаю ось що: чим більш незалежним стає світ, тим більш значуща якість державних інститутів. А наші не такі вже й погані. Побиймось об заклад, звичайні росіяни багато чого віддали б за те, щоб у них хоча б день потрудилися агенти ФБР, а китайці — за нашу Комісію з цінних паперів і бірж. Тед Круз загортається в американський прапор, але при цьому плює на все, що цей прапор уособлює.

Америка стала найбагатшою країною світу не завдяки соціалізму, а найсильнішою державою — не завдяки руйнуванню системи державного управління. І вже точно не за рахунок розпалювання страху у мігрантів — до нас прагнуть таланти з різних куточків планети. США стали великими завдяки гаслу E Pluribus Unum, тобто З багатьох — єдине.

Наші батьки-засновники так цінували цю фразу, що вона з'явилася не на кепці, а на доларовій банкноті. До речі, у Трампа стільки грошей, що міг би і помітити цей напис.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.