26 вересня 2017, вівторок

«Батьківщину» обирають

коментувати
Зробивши крутий сценарний поворот, серіал «Батьківщина» став кращою шпигунської драмою сучасності

Будь-який популярний серіал швидко досягає піку, після чого з кожним наступним сезоном стає все гірше і гірше. У когось крива спускається плавно, у когось різко, але точно спускається. Ця сумна аксіома підтверджена стражданнями мільйонів фанатів, які плачуть, без апетиту поглинаючи нові паростки старого кактуса.

Деяким серіалам щастить більше – творці зупиняються якщо не вчасно, то дещо пізніше, вигадуючи поетично-зашифровані розв'язки («Клан Сопрано») або роздаючи усім по сім («Пуститися берега»).

Але більшість вичавлює всі соки з нещасного глядача і шабашить, тільки впираючись у стіну загального нерозуміння – засинаючи на ходу («Божевільні») або остаточно заблукавши у сценарних ходах («Лост»). Наше щастя, що «Місце зустрічі змінити не можна» не мав продовження на другий сезон. Хоча, можливо, Сінічкіну залишили жити і заради нього:).

Таке відбувається тому, що серіали (за винятком «Гри престолів», та й то, відносним) не знають свого майбутнього. Отримуючи продовження, сценаристи починають вигадувати велосипед заново, а віриться в це із великими труднощами. Типу в героя в новому сезоні буде дочка, а чого ж він про неї в минулому сезоні не згадував?

Ось так і виходять порожні фінальні сезони колишніх шлягерів на кшталт «Два з половиною чоловіки» або «Як я зустрів вашу маму», які дивляться тільки найзапекліші фанати, та й то з жалю. Аналогічним чином, до речі, з'являється наркотична залежність у надії повторити той самий перший раз, як розсміятися після того самого вдалого стартового гегу в першому епізоді першого сезону.

Щоб уникнути подібного болота, кращі розуми цього бізнесу випускають міні-серіали («Шерлок», «Олівія Кіттерідж») або переходять на схему один сезон – одна історія («Справжній детектив», «Фарго», «Американська історія жахів»).

Але в будь-якому правилі є винятки, і в нашому разі це серіал «Батьківщина» («Homeland»). Він починався п'ять років тому як адаптація ізраїльського серіалу «Військовополонені» (2010 рік, три сезони, відмінна преса, прекрасні рейтинги). В оригіналі героями були двоє ізраїльських солдатів, які опинилися на сімнадцять років у сирійському полоні.

Заокеанська версія, ясна річ, зробила головним героєм свого морпіха, який повертається додому з близькосхідного полону. Тут і починаються танці з бубоном – герой надто зачарований – чи то за наших, чи то за «їхніх». Його справа потрапляє до співробітниці ЦРУ і...

Відмінний перший сезон і дедалі слабші другий з третім, історія починала хитатися, здавалося, творці й самі не знають, що буде далі (привіт «Лосту» і Джей Джей Абрамсу). Тут, згідно з усіма правилами, серіалу й завмерти, розставляючи рятівні роялі в кущах і викручуючись сезон за сезоном, поки не почне нудити. Мучитися за гроші, як «Сини анархії», які з оригінальної драми перетворилися на посміховисько (ну, скільки ще опереткових ворогів вб'ють на користь клубу та піклування про хлопчиків?).

Але – ні, не цього разу – зробивши крутий сценарний поворот, «Батьківщина» перетворилася на зовсім інший серіал і стала кращою шпигунської драмою сучасності.

Сценаристи загнали себе в глухий кут і вийшли з нього гідно. Я сподіваюся, творці зупиняться вчасно, щоб увійти в історію винятком, що підтверджує правило, – всі серіали з віком стають лише гіршими.

За моєї персональної шкалою – дев'ять з десяти з тегом #ПБД – Поспішайте Бачити, Диво.

P.S. Я відповідаю за гастрольний екран ТНМК, в поїздках вони дивляться всі хіти, але найчастіше група запитує про «Батьківщину»: а коли, а скоро, а скільки ще??? Зараз завершується п'ятий сезон, і вони чекають на нього повністю. Чекають, як гастролей біля моря.

P.P.S. Обговорювати російський кроскавер «Батьківщина» з Машковим не будемо, нема там що обговорювати.

Кінопошук із Фоззі – щочетверга

Читайте тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиной - щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Країна з Христиною Бердинських - щосереди

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Більше думок тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.