19 вересня 2017, вівторок

Що ваше обличчя може розповісти про вас

коментувати
Обличчя – це біологічний білборд, який люди з цікавістю читають

Обличчя людини багато про що говорить: як ми себе відчуваємо, як збираємося себе поводити. Але що говорить про людину її обличчя, коли воно не виражає жодних емоцій? Виявляється, набагато більше, ніж ви могли подумати.

Протягом кількох років я вивчав вплив особистих якостей людини на її зовнішність. Так, симптоми депресії призводять до того, що наше обличчя здається менш соціально привабливим, а макіяж змінює сприйняття соціальних характеристик. Але, більш за все, обличчя розповідає про стан її здоров'я.

Обличчя – це біологічний білборд, а ми – експерти, які вміють читати його. Нас приваблюють люди зі здоровим кольором обличчя і відштовхують ті, хто здається нездоровим – згадайте почуття, яке відчували востаннє, коли ви сиділи в поїзді або автобусі поруч з кимось, хто не дуже приємно виглядав. Як ми визначаємо, здорове у людини обличчя чи ні?

У історії є безліч прикладів того, як люди змінювали своє обличчя, щоб виглядати більш здоровими. Такі речі, як вплив індексу маси тіла на форму обличчя і гладкість шкіри, відіграють певну роль, але найважливішим фактором, судячи з усього, є колір обличчя.

Ранні дослідження показали, що найбільш здоровими вважаються обличчя з більш світлою, червонуватою або жовтуватою шкірою. І це стосується всіх етнічних груп. Більш того, з відтінком обличчя, ймовірно, асоціюються відповідні біологічні процеси. Наприклад, світлий відтінок шкіри обличчя асоціюється зі здатністю абсорбувати більше вітаміну D. Почервоніння на обличчі, особливо коли воно обумовлене насиченістю крові киснем, що може свідчити про ефективну циркуляцію і кровопостачання шкіри.

Але найбільше про здоровий стан шкіри обличчя може свідчити жовтуватий відтінок. Вважається, що такі люди мають більш здоровий раціон харчування, багатий на фрукти та овочі. Органічні пігменти в цих продуктах, відомі як каротиноїди, надзвичайно корисні для здоров'я. Ймовірно, саме вони створюють той самий здоровий блиск. Цікаво, що від засмаги шкіра також набуває жовтуватого відтінку і виглядає більш здоровою, однак жовтизна, за яку відповідають каротиноїди (завдяки більш здоровому харчуванню) все-таки краща за засмагу.

Здоровий блиск

Звичайно, щоб виглядати здоровим, недостатньо їсти багато фруктів і овочів – все трохи складніше. Можливо, здоровий колір обличчя – більш складне питання, ніж здавалося раніше. Такі шкірні захворювання, як темні кола під очима або розацеа, від якої шкіра червоніє, сильно хвилюють людей, які страждають на ці захворювання – кількість запитів у Google, що стосуються методів лікування або засобів захисту від них, вимірюється мільйонами. Обидва захворювання проявляються на окремих зонах обличчя, з чого можна зробити висновок, що колір шкіри саме в цих місцях вказує на те, наскільки здоровими ми виглядаємо. Може сказати, що за здоровий вигляд відповідають окремі ділянки обличчя, а не обличчя?

Щоб відповісти на це питання, ми провели експеримент, попросивши учасників розподілити обличчя людей у відповідності з тим, наскільки здоровими вони їм здаються. Після цього ми порівняли різницю у відтінках шкіри облич, які учасникам здавалися найбільш і найменш здоровими. Ми використовували європеоїдні обличчя, проте є причини вважати, що такі загальні відтінки шкіри, як жовтий, червоний або світлий, вважаються найбільш здоровими і щодо неєвропеоїдних облич. Судячи з усього, люди, незалежно від раси, вважають здоровими саме ці відтінки шкіри обличчя.

В ході дослідження виявилося, що не тільки спільний жовтий відтінок шкіри обличчя вважається здоровим. Виявляється, що ще більш важливу роль відіграє світла шкіра під очима і червонувата шкіра на щоках. Саме це найчастіше зустрічалося серед облич, які учасники експерименту називали найбільш здоровими – частіше, ніж спільний жовтий відтінок обличчя.

Ми трохи змінили сфотографовані обличчя, освітливши шкіру під очима і підрум'янивши щоки, а на початковому фото трохи затемнили шкіру під очима, а щоки зробили більш зеленими. Попросивши людей обрати між двома отриманими варіантами, люди в більшості своїй віддали перевагу першому.

Потім ми змінили стратегію: освітлили щоки і додали червоності під очима, а на другому фото зробили щоки більш темними і під очима додали зеленого відтінку. Після цього думки людей розійшлися. Таким чином, ми виявили, що червоний і світлий відтінок шкіри сприймаються як здорові тільки на окремих ділянках обличчя, а не на обличчі в цілому.

Світла шкіра під очима і червонуваті щоки в рівній мірі вважаються показником здоров'я. Тим часом, темна шкіра під очима здається людям сигналом про проблеми зі здоров'ям, ще більше про це говорять зеленуваті щоки.

Не дивно, що такі косметичні засоби, як коректор і рум'яна настільки популярні – вони покращують колір обличчя в тих зонах, які найбільше відповідають за здоровий вигляд. Але ніщо не замінить хороший сон вночі і регулярні фізичні вправи вдень.

The Conversation

Переклад НВ

Вперше опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше думок тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Алекс Джонс   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.