18 грудня 2017, понеділок

Перемога Мішеля Терещенка важливіше перемоги Кернеса

коментувати
Нова Україна починається не у мегаполісі, а в місті, де 20 або 30 тисяч людей повірили людині, здатній бути добрим управлінцем

Історія про українців на нинішніх місцевих виборах і після них – це історія про людей, які хочуть схуднути на 15 кг за дві доби і страшно дивуються, що навіть при правильній дієті і відвідуванні тренажерного залу вдається скинути тільки півтора. Головною інтригою і центром уваги свідомих і прогресивних українців весь попередній місяць були великі українські міста – як проголосують Харків, Дніпропетровськ, Львів чи Київ? Ось що важливо, решта не рахується. При тому, що фаворити виборів у цих містах будь-якій людині, яка уважно стежила за виборчою кампанією, були зрозумілі задовго до оголошення результатів. Як і було зрозуміло, що за ці вибори скинемо все ті ж нудні півтора кілограма зайвої ваги і дурості, але по-дитячому і вперто хотілося 15 кг.

Тепер можна скільки завгодно страждати і кричати «Все пропало!», а можна запастися терпінням і побачити, що насправді багато чого змінюється, і особливо помітно це не у великих містах, які ми звикли вважати центрами інновацій, а в маленьких містах. Тут люди поступово вчаться обирати міського голову і розуміти, що цей вибір безпосередньо їхнього повсякденного життя деколи стосується набагато більше, ніж глобальні парламентські чи президентські вибори. Вперше потреба у правосудді, нормальному управлінні містом, залученні інвестицій і створенні робочих місць у кількох українських містах стала важливішою, ніж солодкі слова про зарплати і пенсії, тарифи і світле майбутнє.

І поки всі дивуються цілком очікуваному вибору Харкова і нарікають на нього, у мене перед очима два інших приклади – Тростянець і Глухів. Ці два міста потрапляють під класифікацію малих міст з населенням менше 50 тисяч осіб. За дивним збігом обставин обидва вони розташовані в Сумській області.

Четвертий раз міським головою Тростянця стає Юрій Бова з результатом 67%. У цьому році він йшов у мери від молодої і поки маловідомої партії Сила людей, яка з'явилася набагато пізніше, ніж Бова став мером. Це той дивний для України приклад, коли швидше мер просуває молоду партію, а не навпаки. Що зробив за роки управління малим містом міський голова, можна почитати на сайті міської ради Тростянця. Мене ж свого часу місто здивувало днями Петра Чайковського, музичним фестивалем, фестивалем історичної реконструкції «Стара фортеця» та міжнародним живописним пленером. І все це в місті, населення якого трохи більше 20 тисяч чоловік. І це все про ту ж Україну, за яку ми плачемо і голосимо.

Вперше потреба у нормальному управлінні містом стала важливішою, ніж солодкі слова про пенсії

Друга історія цих виборів - перемога Мішеля Терещенка в місті Глухові з результатом 65% міської підтримки. Терещенко – нащадок славного роду українських філантропів і цукрозаводчиків Терещенків, причетних до створення більшості історичних шедеврів Києва – від Володимирського собору до університету ім. Шевченка. Предки Мішеля Терещенка не тільки походять з Глухова, але і двічі були там градоначальниками, подарувавши місту кілька прекрасних будівель, включно з Трьох-Анастасіївським кафедральним собором. Мішель, народжений у Франції і США, про рідне місто майже нічого не знав, але 15 років тому облишив кар'єру успішного американського бізнесмена і за покликом серця повернувся в Україну, в рідний Глухів, відродив у місті виробництво льону, забезпечив роботою частину населення міста і нарешті після впертої боротьби став міським головою. «Я вже старий для війни, але боротьба за Глухів – це моя АТО», - сказав він в інтерв'ю рік тому. Сказав і зробив. Люди повірили йому, попри величезний адмінресурс його опонента, який до цього здавався вічним. Детальніше про життя Терещенка та його роботу в Україні при бажанні можна почитати тут.

У загальній хвилі поствиборчого негативу ці історії можуть залишитися невідомими тільки тому, що ми звикли звіряти своє життя з великими містами. Нам зручно і звично думати, що тільки великі міста здатні творити зміни. Ми забуваємо, що зміни мають якісну складову.

Великі міста народжують революції, в той час як маленькі міста - еволюцію. У маленьких містах дозріває міська культура комфорту, формуються міцні соціальні зв'язки і суспільна довіра.

Якщо ви росли в маленькому місті у відносно чесному, турботливому і безпечному середовищі. Якщо з дитинства в цьому місті у вас було достатньо культурних подій і шансу проявити власну компетентність, не потрапляючи майже відразу в ситуацію жорсткої конкуренції великого міста. Якщо у вас біля будинку було чисто і було де провести дозвілля, ви все одно, можливо, переїдете до великого міста, але ви переїдете зовсім іншою людиною. Маленькі міста наповнюють міста великі, і зовсім не все одно, з якими цінностями туди щороку приїжджають нові люди.

Мені дуже цікаво, що відбувається в Україні з маленькими містами. Чи навчаються вони накопичувати свій соціальний капітал, створювати середовище для життя. Чи навчаться в найближчому майбутньому формувати вертикаль стосовно здорової міської влади, яка не за мир в усьому світі, проти корупції у всьому світі плюс контрактна армія і відсутність податків, а за дороги, гарні парки, робочі місця, арт-центри та міські бібліотеки.

Я не вірю, що нормальна міська і громадянська культура на Україні пов'язана з відкриттям трьох нових кавових будинків у Києві і п'ятьма «івентами з бонусами і флаєрами для селебріті». Але я вірю, що вона починається десь у маленькому місті, де люди вчаться жити добре і повертають собі почуття власної гідності. Змініть політичну культуру і повсякденне життя маленького міста, і ви зміните велике, а от навпаки – навряд чи.

Дуже сподіваюся, що ці дві історії - про нову Україну, яка починається не у мегаполісі, а в місті, де 20 або 30 тисяч людей повірили людині, здатній бути хорошим міським управлінцем. Але цю нову Україну ми дуже легко можемо пропустити, традиційно повторюючи «зрада».

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.