22 вересня 2017, п'ятниця

Як ОСББ приходять на зміну ЖЕКам

коментувати
Найуспішніша реформа України проходить за межами Києва, причому непомітно

Ті, хто уважно стежить за подіями в Україні, чітко знають, що на одну успішну ініціативу доводиться кілька відкатів. Тим не менш, у сфері реформування країни є й позитивні сигнали, особливо на місцевому рівні.

Мабуть, найбільш успішна реформа України проходить за межами Києва, причому непомітно. Цілком можливо, що в майбутньому вона підштовхне громадян до більш активної участі в суспільному житті, буде протидіяти корупції на муніципальному рівні, зміцнювати довіру до політичних партій та їхню здатність відстоювати інтереси громадян, а також стане основою для побудови системи місцевого управління. Це реформа, що спрямована на вирішення проблеми, що стосується мільйонів українців. Мова йде про управління спільним простором багатоквартирних будинків.

Погане утримання комунальної власності – норма в Україні. Історично відповідальність мешканців закінчувалася на вхідних дверях квартири, все інше перебувало в компетенції ЖЕКів – державних установ радянської епохи, які збирають з мешканців плату за утримання спільного простору. Що включає такі послуги, як вивіз сміття, прибирання під'їздів та ремонт ліфтів.

Мешканці практично не можуть контролювати умови контрактів з надання перерахованих послуг. Непрозорі тендери (або їхня повна відсутність), погана якість надаваних послуг і довге очікування критично важливих ремонтних робіт – звичайна практика. Про сумну роботу ЖЕКів ходить чимало жартів. Українці розчаровані надмірною бюрократичністю та корупцією всередині ЖЕКів, а також виключенням мешканців з процесу прийняття рішень щодо будинку, в якому вони живуть.

Багато громадян виявили серйозну зацікавленість до створення ОСББ

Згідно із законом «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», всі власники житла в багатоквартирних будинках до 1 липня самі можуть вирішити, хто буде керувати їхніми будинками – в іншому випадку місцева влада самостійно призначить відповідального. Наближення кінцевої дати змусило мешканців, які бажають покінчити з корумпованою системою, діяти активніше. Міжнародний республіканський інститут активно відповідає на запитання громадян щодо даної реформи.

Зокрема, багато громадян виявили серйозну зацікавленість до створення приватних, очолюваних мешканцями асоціацій зі спільного управління багатоквартирними будинками (ОСББ). Їх цікавили такі питання, як процедура створення та реєстрації асоціацій. Хоча наразі відсоток власників квартир, які входять в подібні асоціації, ще невеликий, однак опитування Міжнародного республіканського інституту показує, що ті, хто встиг створити ОСББ, вже зуміли вирішити багато питань, зберегли гроші та знизили корупцію на місцевому рівні.

До прикладів того, де з'являються такі асоціації, відносяться:

- Маріуполь, Донецька область. Партія Сила людей підтримала створення вісімнадцяти ініціативних груп мешканців, які об'єдналися, щоб вивчити можливість реєстрації ОСББ у своєму будинку, що може призвести до створення місцевих житлових асоціацій у місті.

- Слов'янськ, Донецька область. Місцевий осередок партії Самопоміч розпочав загальноміську програму з пояснення концепції приватних житлових асоціацій та допомоги місцевим групам в захисті інтересів жителів та їхньої підготовки.

- Вараш (раніше відомий як Кузнєцовськ), Рівненська область. Після консультацій та семінарів з місцевими жителями і Сила людей, і Самопоміч посприяли розвитку п'яти житлових асоціацій і 41 ініціативної групи.

- Полтавська область. Партія Батьківщина організувала спільну робочу групу і назвала роботу з громадянами над реєстрацією ініціативних груп і створенням житлових асоціацій своїм пріоритетом в регіоні.

- Лубни, Полтавська область. Партія Самопоміч посприяла створенню чотирьох ініціативних груп, а діяльність двох існуючих житлових асоціацій покращилася завдяки підвищенню знання законодавства та спілкуванню з місцевими чиновниками.

І, нарешті, місцеві громади почали координувати і організовувати мережі житлових асоціацій по всій території України. Наприклад, в Варшаві громадяни працювали з партією Сила Людей над створенням інтерактивної карти, що показує житлові асоціації, які створені в межах міста, а також в сусідніх містах, що також почали цей процес.

Вигода для політичних партій, особливо для активних місцевих осередків, очевидна. Все більше партій починають працювати з ініціативними групами для вирішення суспільних питань. Це дозволяє партіям сприяти діалогу з активістами, які бажають створювати житлові асоціації, підвищувати рівень довіри до себе і сприйматися як активні партії. Вищезгадані приклади показують: коли партія починає займатися проблемою, яка турбує всіх, це робить партію більш впізнаваною і створює їй репутацію, а також створює видимий міст між партією і виборцями.

Для жителів, особливо тих у східній Україні, що відчувають себе «кинутими» Києвом, це серйозне зусилля, яке може призвести до великих плюсів у сфері демократичних реформ для країни в цілому. Поява житлових асоціацій дає поштовх до надання громадянам більшої кількості можливостей в української революції, яка триває.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Хербста. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал опубліковано на Atlantic Council

Більше думок тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Майкл Дракман   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.