24 листопада 2017, п'ятниця

Я – за Україну. І всім голландцям раджу

коментувати
Що станеться, якщо голландці проголосують проти Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Відразу хочу сказати, що не читав повний текст Угоди про асоціацію між Україною та ЄС (лише короткий його виклад) і не маю ілюзій щодо того, чи я розбираюся у всіх тонкощах складної політичної ситуації у світі. Я не політик, у мене немає академічної освіти, я висловлюю виключно свою думку, поважаючи судження інших людей, яких ціную і люблю.

Я багато читав і говорив про референдум, у тому числі в Україні, де часто буваю з робочих питань. Я бачив, як маніпулюють думками людей ЗМІ, як спотворюється інформація і в яку сторону направляють майбутнє голосування. Розгорілася запекла боротьба за те, щоб створити в свідомості людей певну картину світу. І це схоже на війну, адже тут мета теж виправдовує майже всі засоби.

З якоїсь іронії долі я пишу цей текст, летячи в літаку з Києва до Амстердаму. Буквально висячи в повітрі між двома країнами, які мені дорогі.

Є багато причин, за яким можна було б проголосувати проти Угоди про асоціацію. Назву декілька з них.

Ми не кращі і не чесніші за українців

Звичайно, міжнародні компанії, політики і банки в Голландії та інших європейських державах користуються нагодою, щоб переслідувати свої цілі. Вони роблять це в кожній країні, з якою ми співпрацюємо або в якій мова йде про нерівність –  в результаті корумпованого режиму, поганої інфраструктури або слабкої економіки. Це відбувається як у самій Європі, так і за її межами. Загалом, це своєрідна форма «крадіжки». Вони займаються цим разом із зацікавленими сторонами в самій країні, які часто переслідують виключно власні інтереси, а не інтереси пересічних громадян. Тому я сумніваюся, що звичайні громадяни Голландії та України отримають якісь економічні вигоди. Нічого нового.

Росія Путіна не хоче, щоб Україна стала частиною Європи. Ця угода дратує Путіна і може викликати у нього напад агресії. Зрозуміло, що ми боїмося подальшої ескалації та війни. В Україні, на східному кордоні Європи, вже вирує війна проти російської експансії. Та й Близький Схід перетворився на поле бою між Росією, США, Туреччиною й Голландією. Страждає цивільне населення, а ті що залишилися в живих тікають до Європи.

Мені не подобається створення образу ворога або демонізація лідерів, народів, країн і етнічних груп - всі причетні до ситуації, яка виникла і несуть за неї відповідальність. Однак я бачу, як зростає вплив політиків, що використовують страх і обурення громадян у своїх агресивних, експансивних і дискримінуючих цілях. Це такі політики, як Марін Ле Пен, Герт Вілдерс, Таїп Ердоган, Дональд Трамп. Вони є скрізь – в Європі і за її межами.

Реакція окремих урядів (у Голландії, Британії, Франції) і Європи в цілому виглядає слабкою і обумовлена власними інтересами і опортунізмом. Політика зміщується вправо і, схоже, намагається відкласти рішення проблем на невизначене майбутнє. Між тим, розпадається не тільки Близький Схід - дезінтегрується і Росія. А також Європа, яка утримується лише Німеччиною і Францією.

Україна – дійсно корумпована країна. І звичайно, з корупцією треба було боротися набагато раніше, власними силами, не вказуючи при цьому на Росію, Європу чи Америку.

І спеціально для моїх друзів з Хоорна (нідерландського міста, з музею якого було викрадено картини, які пізніше знайшлися в Україні – НВ): на думку моїх українських друзів, ті картини були вкрадені злочинною бандою зі Східної України, після чого відібрано іншим напівкримінальним озброєним угрупуванням (яке, до речі, мало підтримку у вищих політичних колах, як і всі кримінальні угруповання в Україні). Однак цій історії вже кілька років. І покровитель того кримінального угруповання був членом старого, поваленого уряду. Я хочу лише сказати: в чому б не полягала правда, не варто поспішати з обвинуваченнями. Разом з тим, на сьогоднішній день в Україні відсутня стабільна правова держава. Це мені відомо і з моєї роботи у сфері судової та пенітенціарної психіатрії.

Соціалістична партія, за яку я голосую, виступає проти Угоди про асоціацію. І мені нелегко змінити позицію з такого важливого питання. Однак я проголосую за, тому що хочу, щоб у покаліченому і корумпованому світі перемогли творчі сили.

Ми не кращі і не чесніші за українців. Мені є що сказати про моральні підвалини в Голландії та інших західних країнах. Але у нас вже багато років суверенна держава і стабільна демократія. Для українців, поневолених та пригнічених протягом довгого часу, боротьба за суверенітет і демократію – сильний, але молодий рух. Поневолені народи заслуговують моєї підтримки. І я анітрохи не вірю в те, що величезна кількість українців прагне увійти до складу Росії, – переважна більшість цього не хоче!

Вчора відзначався дворічний ювілей подій на Майдані. Це були вражаючі події, що знаменували собою історичний момент і рух, якому, можливо, знадобиться ще кілька поколінь, щоб набрати силу і перетворити Україну на здорову і зрілу країну. Під час зіткнень на Майдані героїчно загинули багато молодих людей, і багато хто до цих пір борються з корупцією і за своє майбутнє. Я спостерігаю цей потужний та стійкий розвиток в Україні і вірю в нього. Українці щодня гинуть на війні з Росією. За минулі роки я розмовляв з багатьма молодими українцями, розумними і захопленими, орієнтованими на Захід. Вони належать до покоління моїх дітей і відчувають себе, так само як і мої діти, громадянами світу. Вони заслуговують моєї підтримки.

Я працюю в проектах, які стосуються прав людини. В рамках цих проектів я спілкуюся з урядовими чиновниками, уповноваженим з прав людини, неурядовими організаціями і «звичайними» співробітниками сфери психіатрії та пенітенціарної психіатрії. Також співпрацюю з колегами з Литви, яка ще 10-15 років тому була в такій саме ситуації, як і Україна, але з тих пір зазнала безліч позитивних змін. Працюю з пацієнтами, які десятиріччями перебувають в нелюдських умовах судово-психіатричних установ без лікування. І з ув'язненими, арештованими за володіння або вживання невеликої дози легких наркотиків і на багато років розлученими зі своїми сім'ями. Хороші люди наполегливо працюють, щоб поліпшити ситуацію з правами людини в країні. Я спостерігаю важку і болісну боротьбу між «поганими» і «хорошими». Хороші люди заслуговують моєї підтримки.

Мій голос «за» не продиктовано економічною ситуацією або безпосередньою особистою зацікавленістю. Це психологічний голос, голос на знак солідарності з творчими силами в Україні. На знак солідарності з людьми, яких я порівнюю з бійцями опору в Голландії під час Другої світової війни. Бійці опору не хотіли, щоб їхні діти виросли за фашистської диктатури, і жертвували для цього своєю безпекою. Багато голландців у той час відчували страх і виявляли пасивність або ставали зрадниками. Лише невелика група людей повстала проти окупантів. Сьогодні всі хочуть ототожнювати себе з ними, і вважається, що саме вони боролися за наше сьогодення. Такі люди заслуговують моєї підтримки.

І останнє, але не менш важливе: що станеться, якщо ми проголосуємо проти? Це буде психологічним ударом в спину позитивних сил в Україні. Ударом, який остаточно підштовхне Україну назад в обійми Росії.

Країни Балтії, Грузія і багато інших країн сприймуть наше «проти», як знак того, що тепер вони залишилися один на один з «російським ведмедем». Страх у цих країнах відчувається не так, як у нашій. Якщо ми боїмося втратити наш добробут і безпеку, то в країнах Східної Європи ще свіжі спогади про несвободу, пригнічення й муки декількох десятків років тому. Про ситуацію, яка, до речі, повертається до Росії.

Голос «проти» не тільки обмежить можливості для ведення торгівлі, але і для обміну знаннями, для підтримки боротьби з корупцією на захист прав людини. А також зробить велику послугу Путіну, дії якого в багатьох сферах дорого нам обійдуться.

А як щодо звичайного українця? Він, ймовірно, відчує себе потопаючим. Він бачить нас, що стоять на березі з рятувальним кругом, і чує: «Ти не заслуговуєш, щоб тебе врятували. Треба було вже давно самому навчитися плавати».

Більше думок тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Франс Доу   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.