24 жовтня 2016, понеділок

Марсельське побоїще. Хто винен у бійках на Євро

коментувати
Статус – нехай і застарілий – англійських хуліганів, мабуть, частково мотивував російських фанатів

Ледве встиг початися турнір Євро-2016, як у французькому місті Марселі англійські фанати зіткнулися з супротивниками-росіянами і поліцією. На думку мимоволі приходить сумно відома поведінка англійських хуліганів в порту під час Кубка світу 1998 року у Франції.

Освітлення чотирьох днів насильства, в результаті якого 35 осіб були поранені, а 63 – затримані, було більш сповнене нюансів, ніж в старі погані дні 1970-90-х років. Англійські фанати подавалися як один з факторів, що призвели до насильства – поряд з російськими хуліганами, мешканцями Марселя і недостатніми заходами безпеки.

І все ж меседж медіа був однозначним – «англійська хвороба» повернулася. Або, як сформулювали в The Guardian, «старий ворог піднімає свою потворну голову: англійські фанати зітнулись з поліцією». Хоча УЄФА погрозила дискваліфікувати дві країни, з того часу виникли проблеми і після матчу між Німеччиною та Україною в Ліллі.

Чия хвороба?

Причина, через яку англійські хулігани отримали прізвисько «хвороба» - те, що фанати клубів подорожували по Європі і билися з супротивниками з Нідерландів, Німеччини, Скандинавії та Польщі, які у відповідь перейшли на подібний агресивно-маскулінний стиль. Фанати Англії, як і раніше вважаються «королями» такої поведінки – ті, на кого рівняються противники. Це незважаючи на те, що в Британії вживалися заходи проти футбольного хуліганства, і тепер статус за звичкою переноситься вже на нових фанатів.

Це росіяни кинулися на штурм англійських трибун під час зіграного внічию матчу 11 червня

Статус – нехай і застарілий – англійських хуліганів, мабуть, частково мотивував російських фанатів. Це росіяни кинулися на штурм англійських трибун під час зіграного внічию матчу 11 червня. Згідно з повідомленнями, росіяни були добре організовані, багато з них були в чорному одязі, яка нагадувала форму, і носили капи і бойові рукавички; і що деякі з них планували напасти на англійських фанатів після матчу з Уельсом 16 червня.

Спогади про насильство в Марселі в 1998 році могли послужити ще одним спонукальним чинником; тоді конфлікт був викликаний тим, що англійські фанати насміхалися над членами африканської громади міста. Не має значення, що багато хто з сучасних фанатів нічого спільного з тим, що трапилося у 1998 році не мали нічого спільного – цього разу в пресі з'явилися повідомлення про сцени насильства після того, як стало відомо, що англійські фанати скандували: «ІДІЛ, де ти?».

Я передбачаю бунт

Не варто забувати і про поліцію. У мене є особистий досвід взаємодії з французьким спецназом в Кале. Вони спочатку готові до бунту – як тільки починається протистояння. Вони носять спеціальну форму і не бояться застосовувати сльозогінний газ для розгону натовпу. Вони – класичний приклад сторони, яка відчуває, що насильство неминуче, і намагається зупинити його, завдавши удару першою. Але такі заходи дуже мало допомагають у врегулюванні ситуації.

Сльозогінний газ посилює емоції і приводить до хаосу. Невинні перехожі губляться і панікують. В результаті вони починають сприймати хуліганів як своїх захисників, оскільки їм здається, що поліція нападає на них, а не намагається захистити. Це формує установку «ми проти них», яка посилює колективну ідентичність групи і робить насильство більш імовірним.

Міжнародні турніри дають групам фанатів можливість проводити різноманітні націоналістичні ритуали на противагу противнику, але в більшості випадків ці ритуали обмежуються піснями та маркуванням своєї території національними прапорами. Лише малий відсоток їде на турніри в пошуках бійки, і групи фанатів рідко бувають організованими, не завжди маючи можливість зустрітися заздалегідь.

Саме тому поліція повинна відігравати ключову роль у врегулюванні фанатських протистоянь на міжнародних турнірах. Якщо поліцейські ставляться до всіх фанатів, як до хуліганів, вони підвищують загрозу насильства. Схоже, саме це відбулося в Марселі. Це не вибачає поведінку англійських фанатів, але розглядати ситуацію потрібно в контексті. Говорити про дискваліфікацію легко, але французькій владі варто було б замислитися над своєю поведінкою.

Переклад НВ

Вперше опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше точок зору тут

ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Марк Дойдж   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.