19 серпня 2017, субота

Що буде з Європою після перемоги Трампа

коментувати
Перемога Трампа означає для Європи кінець зони комфорту, до якої вона так звикла

Незабаром після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США провідні чиновники Європейського союзу провели зустріч у брюссельській штаб-квартирі НАТО. Під головуванням Наталі Точчі, топ-радника Фредеріки Могеріні, Верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки, делегація європейських чиновників протягом двох годин проводила брифінг для послів НАТО, які традиційно збираються по середах на зустрічі Північноатлантичної ради.

Точчі в деталях виклала зміст Глобальної стратегії Євросоюзу, документа, в якому викладено амбіції Європи у сфері зовнішньої політики, безпеки і оборони. Європейський союз, сказала вона присутнім, не збирається створювати власну армію, незважаючи на те, що президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер закликає саме до цього. ЄС не має наміру дублювати функції Північноатлантичного альянсу. Це призведе лише до розтрати грошей і ресурсів. Крім того, Євросоюз не збирається змагатися з НАТО – в такій гонці неможливо перемогти.

Точчі намагалася пояснити, яким чином може і має розвиватися співпраця між НАТО і ЄС – відповідна домовленість була досягнута під час варшавського саміту Альянсу в липні 2016 року. Крім того, вона роз'яснила, як Євросоюз може стати більш стратегічним у питаннях безпеки та оборони, і чому це необхідно.

Створити власну армію ЄС поки не в змозі

Настав час Європейському союзу переглянути свою безпеку і зовнішню політику, особливо після обрання Трампа президентом США. Причина не тільки в тому, що новообраний американський президент назвав деяких європейських союзників «безбілетниками» і сказав, що НАТО, можливо, «застаріле». Справа в тому, що він також поставив під питання цінність трансатлантичних відносин. І це лякає не тільки східних, але й західних європейських союзників Америки.

Вперше з 1949 року, тобто, з моменту заснування НАТО, європейці не можуть ставитися до трансатлантичної системи безпеки як до чогось належного. Саме це – не криза біженців, не зростання популістських рухів у всій Європі, не Брексіт, – врешті, змусило європейців вийти із зони комфорту, до якої вони так звикли.

Поки європейці були впевнені, що США завжди будуть забезпечувати гарантії безпеки, і будуть стояти на сторожі колективної системи оборони, вони не обтяжували себе роздумами про цю домовленість. Вони не намагалися захистити спільну систему безпеки, виділивши більше грошей на оборону і довівши Сполученим Штатам, що вони не є безбілетниками. Вони не ставилися до своєї оборони і безпеки серйозно. Але ці часи добігають кінця.

У відповідь на туманні висловлювання Трампа щодо трансатлантичних відносин деякі європейські лідери висловили і фантастичні, і цілком реальні ідеї переформатування європейської політики в сфері безпеки та оборони. Ідея створення армії ЄС, до чого закликає Юнкер, не спрацює – як мінімум, в найближчі десятиліття. Немає ні достатньої політичної волі, ні доступних фінансових ресурсів.

Крістоф Хойсген, радник канцлера Ангели Меркель з питань міжнародної політики та безпеки, відкидає ідею створення власної армії ЄС. «Європейська армія – це просто красиві слова, – каже він. – Німецький парламент не підтримає створення такої армії. Це просто неможливо». Європа, додав він, просто зобов'язана виробити власну міжнародну політику і політику безпеки. Але при цьому вона не повинна дублювати НАТО». «НАТО – це основний стовп. НАТО – це стовп німецької політики», говорить Хойсген.

Інші країни, зокрема країни Балтії, поділяють думку Німеччини. Вони не вірять, що інші європейці можуть гарантувати їм захист за допомогою системи колективної оборони – хоча з часом ситуація може змінитися. Поки що ми маємо лише посилання на взаємну підтримку і солідарність у Лісабонській угоді 2009 року. «Якщо член ЄС є жертвою збройної агресії на його території, інші країни ЄС зобов'язані допомогти йому усіма засобами, які є у них в наявності», – зазначено в угоді. Реалізація цього підпункту вимагає створення цілого ряду потужностей, яких у ЄС поки немає. Це і військові об'єкти, і логістика, і розвідка – список дуже довгий.

Але перемога Трампа на виборах може змінити існуючий порядок речей. Підсумки зустрічі міністрів закордонних справ ЄС 14 листопада відрізняються прагматичністю стосовно того, що країни – члени Європейського Союзу повинні зробити для зміцнення своєї оборони і безпеки. Мова йде про те, щоб «забезпечити нинішні й майбутні потреби Європи в області оборони і безпеки, зміцнюючи її стратегічну автономність і здатність співпрацювати з партнерами», написано в заключному комюніке. Якщо вам це здається розмитим, прочитайте весь документ. Команда Могеріні детально прописала, що необхідно ЄС для здійснення цивільних місій і військових операцій. Так, саме військових операцій.

Втілення цієї ідеї вимагає часу, грошей і політичної волі. Популістські лідери, які вважають, що їх країни можуть впоратися поодинці, будуть опиратися – якщо не протистояти – посиленню європейської політики безпеки і оборони, адже це передбачає деяку форму інтеграції. Але на цей раз серед урядів більшості країн ЄС існує розуміння того, що зона комфорту для Європи закінчилася. І не скоро буде відновлена.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.