19 серпня 2017, субота

Росія і тероризм: дві головні загрози 2017 року

коментувати
Чому Меркель говорила у своїй новорічній промові не про Путіна і Трампа, а про Європу та цінності

У своєму новорічному зверненні німецький канцлер Ангела Меркель говорила про найближчі місяці, впродовж яких європейці повинні знайти в собі політичну волю для об'єднання. В іншому випадку Європейського Союзу загрожує подальша дезінтеграція, рухома, крім іншого, невмілим і закритим брюссельським керівництвом.

Меркель вимовляла своє звернення через 13 днів після терористичної атаки в Берліні, в результаті якої загинули 12 людей, десятки були поранені, причому багато хто критично. Тоді і зараз, у своєму новорічному зверненні, канцлер попереджала, що Німеччина стане мішенню ісламських терористів.

Головною темою її промови була Європа – не Володимир Путін, російський президент, і не Дональд Трамп, майбутній президент США. Обидва лідера досить поверхово ставляться до західних ліберальних цінностей. Саме через їх погляди Меркель вирішила зосередитися на Європі і її власній країні.

Сенс її звернення полягав у тому, що німці, в першу чергу, і європейці в цілому повинні покладатися на себе в питаннях захисту цінностей, способу життя і демократії. Немає сенсу звинувачувати інших у безпорадності Європи, покладатися на Америку в питанні забезпечення безпеки континенту і сумніватися в істинності намірів Путіна. Ера самообману закінчилася.

Ера самообману закінчилася

«У багатьох людей 2016 рік асоціюється з відчуттям кінця світу. Те, що здавалося непорушним, знову опинилося під питанням. Європейський Союз, наприклад», - сказала Меркель. Під ударом опинилася й парламентська демократія, «яка нібито служить не всім громадянам, а лише окремим особистостям. До чого неправдиве твердження...», - додала канцлер.

У Меркель немає чарівної палички для порятунку Європи від популістів, які підривають парламентську демократію, і від терористів, які своїми атаками сподіваються посіяти страх у відкритих суспільствах, підірвавши тим самим цінності толерантності і порядності, що лежать в основі демократії.

У відповідь на ці загрози держава, за словами Меркель, має зробити все можливе, щоб забезпечити свободу і безпеку своїх громадян. «Все це лежить в основі нашої демократії і нашого державного ладу, що базується на верховенстві права і цінностях», - додала вона.

Це перший виклик, з яким Європа зіткнеться в 2017 році: її лідери повинні знайти спосіб узгодити питання забезпечення безпеки з європейськими цінностями, не нашкодивши при цьому культурі політичної коректності, яка інколи вступає у протиріччя з необхідністю зміцнення безпеки.

100-відсоткової безпеки не буває. Але всі разом країни ЄС можуть сконцентрувати набагато більше ресурсів для захисту зовнішніх кордонів блоку. Вони також можуть зосередити набагато більше розвідувальних потужностей. Якщо в Європу приїхали мігранти, які вчиняли злочини раніше або вчинили злочини вже на території ЄС, ця інформація повинна бути в усіх країнах-членах. Ситуація з Анісом Амрі, вихідцем із Тунісу, відповідальним за недавній теракт в Берліні, продемонструвала, настільки не злагоджено працюють спецслужби в Німеччині і Європі.

Якщо робота спецслужб не буде серйозно переглянута, рано чи пізно на кордонах країн-членів знову з'являться пропускні пункти або, як мінімум, буде проводитися перевірка в поїздах.

Деякі політичні партії виступлять проти введення такого контролю або перевірок. В новорічний вечір поліція німецького міста Кельн зупинила і перевірила кілька компаній вихідців з Північної Африки, які рухалися в бік святкових заходів. Найменше поліція хотіла повторення торішніх подій, коли влада занадто повільно реагувала (якщо взагалі якось реагувала) на сексуальне насильство проти жінок, здійснюване групами чоловіків, багато з яких, за словами поліції, були вихідцями з Північної Африки. Але коли поліція вирішила діяти на попередження, з лав опозиційної Зеленої партії та деяких правозахисних організацій почали звучати незадоволені вигуки. Деякі звинувачували поліцію в тому, що вона налаштована расистськи. Тобто, політична коректність, захист цінностей і безпека громадян увійшли в суперечність один з одним.

Другий виклик для Німеччини, Нідерландів і Франції, де цього року повинні пройти вибори, - боротьба з підступною пропагандою Кремля. Німецькі спецслужби не з чуток знають про діяльність російських хакерів і кремлівських дезінформаційних кампаній, адже їх метою часто була Меркель і демократія в цілому. Оскільки німецький канцлер є одним з небагатьох прихильників збереження санкцій проти Росії, вона стала головною ціллю російської пропагандистської машини. Це несе загрозу для німецької демократії.

Саме тому німецькі політичні партії повинні об'єднатися перед лицем російської пропаганди і дезінформації. Вищі ешелони соціал-демократів і Лівої партії досі сумують за так званими старими добрими часами особливих німецько-російських відносин, але ці відносини залежали від США, які забезпечували країні безпеку. Крім того, раніше європейська демократія була сильна і впевнена в собі. Тепер же цього немає. Політичні партії, спільно зі ЗМІ, викривати цілі і брехню Кремля.

Від успіху європейських лідерів у відповіді на ці два виклики – захист громадян від тероризму та протидія дезінформації – залежить майбутнє демократії і цінностей Європи. Меркель не може впоратися з цим сама.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Carnegie Europe. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше поглядів тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.