20 серпня 2017, неділя

Останній рік. На що зробив ставку Обама

коментувати
Останній рік. На що зробив ставку Обама
Американський президент наполягає на укладенні історичної торговельної угоди між ЄС і США. Зрив цієї угоди зіграє на руку Росії і Китаю

Президент США Барак Обама залишить свою посаду вже через дев'ять місяців. І, здається, ніби тільки зараз він заквапився. Наприклад, в ході нещодавнього візиту в Європу 21-25 квітня Обама зробив важливу заяву щодо запланованого підписання Трансатлантичного торговельного та інвестиційного партнерства (TTIP), яке може радикально змінити торгові відносини між європейськими і американськими компаніями.

Виступаючи в німецькому місті Ганновер, де американський президент відкрив одну з найбільших у світі виставок, Обама сказав канцлеру Німеччини Ангелі Меркель і десяткам провідних керівників компаній, що час для укладення торгової угоди закінчується. «Якщо ми не завершимо переговори в цьому році, подальші політичні трансформації в Сполучених Штатах і Європі можуть відтермінувати завершення угоди на якийсь час», - зазначив він.

Подібний поштовх потрібно було зробити давно. TTIP – це не тільки торговельна угода, покликана встановити ключові стандарти для ведення бізнесу. Вона також має підтримати, якщо не відродити, ліберальний економічний порядок Заходу, який з кожним днем все сильніше відчуває на собі тиск з боку Росії і ще більше з боку Китаю.

Сполучені Штати дійсно хочуть повернути до життя трансатлантичні відносини, а також бачити більш сильну Європу

Після анексії Криму в 2014 році і подальшого вторгнення в окремі частини Східної України російська агресія поширилася і на Європу, де витончена пропагандистська кампанія Росії використовує всі можливі методи для поширення популістських і евроскептических рухів, а також антиамериканських настроїв.

Росія робить все, щоб викликати хвилювання всередині НАТО за кілька тижнів до проведення саміту альянсу у Варшаві, де буде обговорюватися питання удосконалення захисту східних його членів перед лицем зростаючих загроз з боку Росії.

Роз'єднаність Європи з приводу врегулювання кризи біженців та підписання TTIP також грає на руку російському президентові Володимиру Путіну. Слабка Європа і тендітні трансатлантичні відносини діють на користь Росії та Китаю.

Китай, який за економічною потужністю поступається лише США, робить велику ставку на встановлення нових торгових стандартів з урахуванням зростаючих апетитів і політичних амбіцій. Великі інвестиції, які Пекін вкладає в Африку і Латинську Америку, покликані затвердити його авторитет і вплив на світовій арені.

Ось чому TTIP настільки важливий. Якщо угода не просунеться вперед, Захід втратить великий шанс відновити свій вплив і встановити стандарти торгівлі на найближчі десятиліття. Європа і Сполучені Штати, тим часом, втратять можливість вибудувати нові трансатлантичні відносини, які повинні прийти на зміну старим, встановленим після кривавої різанини Другої світової війни, і втрачає сьогодні свою колишню стратегічну важливість і напрям.

Але, незважаючи на політичне і стратегічне значення TTIP, європейські лідери не прагнуть публічно підтримувати угоду. Меркель рідко піднімала це питання, і згодом дискусія перейшла до рук добре організованої кампанії проти угоди, причому відбувається це не тільки в Німеччині, але і по всій Європі. За кілька годин до приїзду Обами в Ганновер десятки тисяч людей провели демонстрацію проти договору.

Критики TTIP наполягають на тому, що в результаті підписання угоди виграють тільки великі корпорації та в цілому велика частина переваг дістанеться США, а європейські споживачі зіштовхнуться з більш низькими стандартами захисту харчової промисловості та інших соціальних питань.

Скажіть це німецькому Mittelstand, середньому і малому бізнесу, що є основою економіки країни. Німецька машинобудівна галузь, наприклад, щорічно відправляє в США товарів на суму понад 16 млрд євро ($ 18 млрд).

Але не думайте, що гаджет, вироблений в Німеччині, може бути проданий американському ритейлеру у його первісному стані. «Ми повинні замінити наші європейські штепсельні вилки на американські, незважаючи на те, що виглядають вони однаково, мають ті ж характеристики безпеки і виконують ту ж функцію», - говорить віце-президент німецької машинобудівної і приладобудівної промисловості, керуючий партнер верстатобудівної компанії Alfred H. Schütte Карл Мартін Велкер.

«Справа не тільки у вилках. Для стандартизації різьби ми використовуємо метричну систему, а в США користуються дюймами, тому нам доводиться міняти різьби на деяких трубах, - додає він. – Більше того, в ЄС та Америці різні вимоги до інструкцій з експлуатації. У результаті виходить, що ми робимо одну і ту ж машину двічі, тільки по-різному. Нам доводиться двічі закуповувати матеріали, а це в два рази більше складських приміщень. Машини потрібно два рази перевіряти і схвалювати».

«Тільки уявіть, які витрати потрібно понести європейській компанії, щоб вийти на американський ринок і конкурувати на ньому. TTIP покінчить з різними стандартами. Це посприяє створенню нових робочих місць в європейських компаніях і скороченню витрат виробництва. Про такі вигоди говорять рідко, як і про довгострокові стратегічні наслідки підписання TTIP».

Замість цього TTIP почав асоціюватися з популістськими, евроскептическими і антиглобалізаційними рухами. А Обама під час свого візиту, безумовно, відчув ще і антиамериканські настрої. Той факт, що він публічно виступає за збереження Великобританії у складі ЄС, а також закликає європейських лідерів підтримати TTIP, каже, що Сполучені Штати дійсно хочуть повернути до життя трансатлантичні відносини, а також бачити більш сильну Європу.

Якщо найближчими місяцями в Європі не станеться істотного зрушення з цього питання, ставка Обами на історичну торговельну угоду сховається від нього. Росія та Китай, без сумніву, зітхнуть з полегшенням.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.