19 серпня 2017, субота

Коливання Європи і санкції проти Росії

коментувати
Коливання Європи і санкції проти Росії
Наскільки сильно Європа сумнівається в продовженні санкцій проти Росії

Аналітичний центр Carnegie Europe запитав про це у експертів

Ельмар Брок, голова Комітету Європарламенту у закордонних справах

Хороші взаємини в інтересах і Росії, і ЄС. Крім того, це критично важливо для захисту миру та стабільності в Європі. Разом з тим, очевидно, що хороші взаємини можливі лише в межах норм міжнародного права, на основі яких Європа співпрацює з іншими країнами. Отже, повне виконання Мінських угод є необхідною умовою. Тільки після цього ЄС може зняти санкції, введені у відповідь на дії Росії по дестабілізації ситуації в Східній Україні. Санкції у відповідь на анексію Криму, в тому числі міста Севастополя, буде припинено лише після того, як півострів буде повернуто Україні.

Таким чином, продовження санкцій пов'язано з виконанням Росією Мінських угод. На жаль, вони не були реалізовані до початкового терміну – 31 грудня 2015 року. Хоча поважати територіальну цілісність і суверенітет України у межах визнаних кордонів повинна Росія, працювати над виконанням мінських домовленостей зобов'язані всі зацікавлені сторони. Тому слід підтримувати діалог з Москвою і – коли Мінськ буде виконаний – запропонувати їй перспективи розвитку відносин з ЄС.

Український конфлікт і криза у відносинах з Росією не зникнуть з відміною санкцій

Штефан Майстер, керівник програм Східної Європи і Центральної Азії в Німецькому товаристві зовнішньої політики

У країнах Європейського Союзу лунає чимало голосів, які ставлять під сумнів ефективність санкцій проти Росії і закликають зняти їх максимально швидко. Крім того, все більше нагнітається ситуація, мовляв, стосунки з Москвою дуже важливі, а інші кризи в Європі і на Близькому Сході занадто складні, тому ЄС варто вирішити, як мінімум, цю проблему.

Однак це ілюзія. Український конфлікт і криза у відносинах з Росією не зникнуть з відміною санкцій. Це може відштовхнути українське суспільство від ЄС ще більше, ніж нідерландський референдум 6 квітня, під час якого голландці проголосували проти Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом. У той же час, керівництво Росії не відмовиться від своїх основних джерел легітимності – конфлікту з Заходом і підтримки міфу, що ЄС є  інституцією, яка не відбулася.

Питання в тому, що послаблює Євросоюз більше: зняття санкцій перш, ніж другі Мінські угоди буде реалізовано і припиняться бойові дії на сході України, або продовження ескалації внаслідок однобокого підходу ЄС до Росії? Обидва варіанти привабливі для Росії. Наразі складається враження, що російському президенту куди цікавіше пережити санкції і дочекатися, поки європейські політики будуть наввипередки намагатися зблизитися з ним. Якщо це станеться, згуртованість і довіра до ЄС досягне нового дна.

Фрейзер Кемерон, директор Центру ЄС-Росія

Якісь коливання навколо питання продовження санкцій є, але раніше Європа вже виявила єдність при введенні і пролонгації цих заходів на тлі анексії Криму в березні 2014 року. Враховуючи тривалі зусилля Росії в рамках принципу «розділяй і володарюй», санкції стали великим успіхом з боку ЄС. Ці заходи дієві, і зараз не час їх скасовувати. Лідери Великої сімки чітко заявили про це в ході саміту 26-27 травня в Японії, а президент Європейської ради Дональд Туск у ході прес-конференції на тій самій зустрічі.

Дії Росії в Україні – кричуще порушення норм міжнародного права. Санкції, введені ЄС, найменше, що можна було б зробити. Лише після повного виконання Мінських угод і припинення конфлікту на сході України санкції буде знято. ЄС не може відступити від цієї позиції.

Аманда Пол, старший політичний аналітик з питань політики в Центрі європейської політики

Євросоюз не може дозволити собі коливань, оскільки Москва інтерпретує відсутність рішення щодо санкцій як прояв слабкості. Це призведе до того, що Росія збільшить і без того сильний тиск на слабкі ланки ЄС. Підрив європейської політики санкцій є одним з пріоритетів Кремля у його кінцевій меті щодо послаблення ЄС і його ролі серед сусідів Росії.

Грунту для зняття санкцій немає. Умова, яку ЄС пов'язав з відміною обмежувальних заходів, - повне виконання Мінських угод, націлених на розв'язання конфлікту у Східній Україні, - досі не реалізована. Хоча багато країн раді були б налагодити відносини з Росією, є розуміння, що це порушить єдність всередині ЄС. Подібний крок лише підірве довіру до Євросоюзу, і без того кволу від досить сумної реакції на кризу біженців. Крім того, створиться враження, мовляв, ЄС приймає російську концепцію сфер впливу.

Європа повинна вести стратегічну гру з питання санкцій, зберігаючи єдність і готовність формулювати швидку відповідь на нові виклики.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.