18 листопада 2017, субота

Які лідери потрібні Європі

коментувати
Європі потрібні лідери, які думають та діють стратегічно. Можливо, на 11-му році канцлерства у Меркель з'явиться стратегія

22 листопада Ангела Меркель святкуватиме десяту річницю свого канцлерства в Німеччині. Це велике досягнення для людини, яка виросла в комуністичній Східній Німеччині і зробила свою кар'єру в Християнсько-демократичному союзі, де домінують чоловіки. Знаючи про те, що багато хто був проти її приходу до влади, Меркель пережила потенційних конкурентів.

Як найбільш значущому лідеру Європи, Меркель довелося справлятися з глобальною фінансовою кризою, гібридною війною Росії на сході України та рятувати єврозону і Грецію від колапсу.

Тепер перед нею стоїть величезне завдання: справитися з сотнями тисяч біженців, які прибули до Німеччини за останні кілька місяців. Це буде перевіркою її лідерства та здатності втихомирити наростаючу опозицію її політиці по відношенню до біженців всередині консервативного блоку.

Нещодавно видання Forbes назвало Меркель другим найвпливовішим лідером у світі. Канцлер залишила позаду американського президента Барака Обаму. Перше місце відійшло президенту Росії Володимиру Путіну. Ще одне авторитетне видання, The Economist, помістило її на обкладинку журналу від 7 листопада з підписом «Незамінна європейка».

The Economist помістив її на обкладинку журналу з підписом «Незамінна європейка»

Всі ці публікації говорять про одне й те ж: Меркель володіє і лідерством, і баченням. Це все дуже добре, але чого варті лідерство і бачення без стратегії?

Насправді лідерство і бачення можуть бути шкідливим поєднанням, незважаючи на те, що є широко поширене переконання: якщо лідер володіє обома згаданими складовими, це добре. Це помилкова думка. Бачення часто має на увазі ідеологію, а ідеологія відрізняється внутрішньою нетерпимістю і почуттям непогрішності.

Колишній президент США Джордж Буш і екс-прем'єр-міністр Тоні Блер теж мали і лідерство, і бачення. Вони обидва гаряче вірили, що вторгнення США до Іраку було морально і політично правильним рішенням. Однак стратегічно рішення виявилося невірним.

Саме тому політика Меркель щодо біженців настільки цікава. Зовнішні спостерігачі хвалять її, оскільки вона демонструє лідерство, особливо в момент, коли інші лідери ЄС проявляють нерішучість.

Меркель відкрила двері для біженців, оскільки вважала, що це морально та гуманно. Але це не має нічого спільного з баченням. Якщо у Меркель і є бачення того, як приплив біженців вплине на німецьке суспільство, то вона ніколи не представляла його. І якщо у неї є стратегічне розуміння того, як її політика щодо біженців може змінити страшну демографічну тенденцію в Німеччині, то вона ніколи його не озвучувала.

Тому німцям не подобається подібне бачення. Їм втовкмачували, що подібне бачення несе великий ризик.

Що стосується лідерства, то тут все трохи інакше. Попередні канцлери Німеччини проявляли реальне лідерство. Перший поствоєнний консервативний канцлер Німеччини Конрад Аденауер почав процес примирення з Росією та Ізраїлем. І він розумів життєву важливість Європейського об'єднання вугілля і сталі, попередника нинішнього ЄС. Це був квиток до мирного життя для Західної Європи, і згодом він поширився на східноєвропейських сусідів Німеччини.

І не забувайте про захисний щит Європи. В обстановці численних суперечок Німеччина в 1955 році була прийнята в НАТО, тому що Аденауер - і американці - розглядали це, як ще одну запоруку безпеки Європи та Німеччини.

Інший видатний канцлер Німеччини, Гельмут Коль, вхопився за можливість об'єднати Німеччину, і заради європейської єдності був готовий заплатити дуже високу ціну, позбувшись німецької марки на користь єдиної європейської валюти.

Все це не має відношення до бачення. Це були питання реальної політики і необхідності. Німеччина мала потребу у цих якорях. Вона мала потребу у цьому зближенні, мала потребу у безпеці. Їй потрібна була Європа.

Що стосується Меркель, то вона потрібна Європі. Особливо в часи настільки гострої нестачі лідерів і величезної кількості викликів, з якими зіткнувся ЄС. Однак Європі також потрібні лідери, які думають і діють стратегічно. Можливо, на 11-му році канцлерства лідерство Меркель перетвориться на стратегію, якої досі бракувало Німеччині та Європі.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад та публікацію колонок Джуді Демпсі на Сarnegie Еurope. Републікування повної версії тексту заборонено

Оригінал

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.