27 липня 2017, четвер

Чи буде у ЄС власна армія

коментувати
Члени Євросоюзу будуть зубами і кігтями битися за те, щоб контролювати власні армії

Країни Вишеградської групи (Чеська Республіка, Угорщина, Польща та Словаччина) вважають, що у Європейського Союзу повинна бути своя армія. Раніше вони виношували ідею створення власної бойової групи, однак не реалізували її. (Бойові групи були придумані Британією і Францією в 2003 році. Ідея полягала в тому, щоб забезпечити Євросоюз гнучкими збройними силами, здатними розгортатися в дуже стислі терміни. Крім навчань, ці сили нічим особливим не займалися).

Заклик країн Вишеградської четвірки, які не можуть мобілізувати власної бойової групи, до створення армії ЄС виглядає не дуже вражаюче – сирі заклики, якщо не сказати нещирі. У Європейського Союзу не буде власної армії, як мінімум, у найближчому майбутньому.

По-перше, лідери Вишеградської четвірки пов'язують необхідність створення європейської армії з внутрішніми викликами. Богуслав Соботка, прем'єр-міністр Чехії, сказав, що «тільки загальноєвропейські збройні сили дозволять нам самим захищати свої інтереси». За його словами, ця армія не буде конкурувати з НАТО. Тим не менше, додав він, збройні сили ЄС повинні стати «дієвішим і надійним партнером» (ніби НАТО недостатньо надійний). Жоден з лідерів Вишеградської групи не задався питанням про використання жорсткої сили або про доцільність залучення армії ЄС за рамками самого блоку.

У Європейського Союзу не буде власної армії, як мінімум, у найближчому майбутньому

По-друге, ніхто не обговорював, як ця армія повинна бути сформована. Досі об'єднання військових ресурсів і скорочення дубльованих потужностей давалося членам ЄС неймовірно складно. Європейське агентство оборони, створене для спільного використання ресурсів, насилу домагається своїх цілей. Тільки уявіть собі, як би створювалася армія ЄС.

А ще подумайте, як би ця армія фінансувалася. Міністри фінансів не захочуть виділяти кошти на подібну силу. Навіть коли мова йде про фінансування НАТО, міністерства фінансів намагаються втримати кожен цент при виділенні коштів союзникам.

І хто буде командувати цією армією? Великобританія виступила проти ідеї створення військової штаб-квартири ЄС. Думати, що рішення Британії вийти з Євросоюзу дозволить створити і штаб-квартиру, і саму армію, наївно.

З Британією або без неї, члени Євросоюзу будуть зубами і кігтями битися за те, щоб контролювати власні армії. Як і раніше, парламенти країн будуть грати ключову роль у питаннях, що стосуються відправлення солдатів на ті чи інші місії. Члени ЄС дуже не хочуть передавати будь-які суттєві повноваження, пов'язані з обороною, Європейській комісії – виконавчому органу ЄС – або Європейській Раді, яка представляє держави-члени.

Нарешті, заклики до створення європейської армії змішалися з такими проблемами, як криза біженців, тероризм і безпека зовнішніх кордонів ЄС – ніби армія повинна використовуватися для захисту кордонів Європи. Якщо країни Вишеградської групи дійсно хочуть зробити серйозний внесок у європейську безпеку, їм варто сконцентруватися на таких питаннях як обмін розвідданими і кібербезпека. А ідею з армією ЄС потрібно відкласти до кращих часів.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Carnegie Europe. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.