22 вересня 2017, п'ятниця

П'ять найсмертоносніших отрут у світі

коментувати
Ми оточені потенційно небезпечними речовинами. Смертельно небезпечними їх робить доза

Якщо попросити людину назвати відомі їй отруйні речовини, більшість згадає ціанид, миш'як або стрихнін. Проте, набагато більш небезпечним – хоча і далеко не найбільш небезпечним – є, наприклад, тетродотоксин. Цей токсин міститься в рибі фугу. Кожен рік ним труїться близько 50 японців, оскільки в Японії риба фугу вважається делікатесом. У разі неправильного приготування її вживання може призвести до летального результату. Між іншим, саме цю отруту воліла вбивця Роза Клебб у фільмі про Джеймса Бонда «З Росії з любов'ю». Тетродотоксин також був знайдений у синьокільчастому восьминозі та маленьких жабах у Бразилії.

LD50 (летальна доза, 50%) – середня доза речовини, що викликає загибель половини членів випробуваної групи - це один з найбільш широко застосовуваних показників небезпеки отруйних речовин. Зазвичай він вказується в кількості речовини на одиницю маси тіла. LD50 ціаниду натрію, наприклад, становить 6 міліграмів на кілограм, а тетродотоксина – близько 300 мікрограмів на кілограм при вживанні перорально і 10 мікрограмів - при ін'єкції.

Визначити рівень токсичності речовини не так вже й легко. Хімічний стан має не менш важливе значення, ніж спосіб вживання. Якщо людина, наприклад, проковтнула рідкий метал ртуті (на відміну від вдихання парів), дуже ймовірно, що він пройде через організм і не заподіє шкоди. Однак в 1996 році одна або дві краплі диметилртуті, які опинилися на гумових рукавичках американського професора, проникли крізь матеріал на шкіру і через кілька місяців спровокували кому, яка закінчилася фатально.

Інтерес до використання властивостей токсичних речовин з лікувальною метою зростає

Пропоную розглянути п'ять дійсно смертоносних отрут, які як мінімум у сто разів токсичніші, ніж ціанид, миш'як і стрихнін. Розташовані вони в порядку від найменш до найбільш небезпечного:

5. Рицин

Для вбивства болгарського дисидента Георгія Маркова, який жив у вигнанні в Лондоні, було використано саме цю вкрай небезпечну речовину рослинного походження. 7 вересня 1978 року він чекав автобус біля мосту Ватерлоо, коли відчув укол в задній частині правого стегна. Озирнувшись назад, він побачив чоловіка, що схилився, щоб підняти свою парасольку. Незабаром Марков був доставлений до лікарні з високою температурою і вже через три дні помер. При розтині в стегні Маркова була знайдена крихітна капсула, виготовлена з платиноіридієвого сплаву. У ній містилася невелика кількість рицину. Ймовірно, в стегно Маркова вона потрапила з пульверизатора, захованого в парасольці.

Рицин одержують з насіння рицини (Ricinus communis), яка вирощується для отримання касторової (рицинової) олії - рицин залишається у твердих волокнах. Цей глікопротеїн перешкоджає синтезу білка в клітинах, внаслідок чого вони починають відмирати. LD50 рицину – 1-20 міліграмів на кілограм при пероральному вживанні. Ще менше необхідно при ін'єкції (як у випадку Маркова) або вдиханні.

4. ВІ-газ

Єдиним синтетичним з'єднанням у нашій п'ятірці є ВІ-газ (англ. VX). Це нервовопаралітична речовина з консистенцією моторного мастила. ВІ-газ винайшли в 50-х роках під час досліджень британської хімічної компанії ICI. Вчені шукали новий пестицид, однак він виявився дуже токсичними для використання в сільському господарстві. ВІ-газ вбиває тим, що перешкоджає передачі нервових повідомлень між клітинами. Для передачі повідомлень необхідна молекула під назвою ацетилхолін. Після того, як ацетилхолін передав своє повідомлення, він повинен бути розбитий (в іншому разі він буде продовжувати надсилати повідомлення) за допомогою ферментного каталізатора під назвою ацетилхолінестераза. ВІ-газ та інші нервовопаралітичні речовини зупиняють роботу даного ферменту, внаслідок чого скорочення м'язів виходить з-під контролю, і людина гине від задухи.

Під час Холодної війни нервовопаралітичні речовини виготовляли обидві сторони конфлікту. ВІ-газ же став особливо відомий завдяки виходу голлівудського блокбастера Скеля. В цілому відомий тільки один випадок, коли чоловік був убитий ВІ-газом – мова йде про колишнього члена культу Аум Сінрікьо. Проте, 1968 року в Долині черепів (штат Юта, США) внаслідок нещасного випадку ВІ-газом були вбиті близько 4 тис. овець.

LD50 ВІ-газу становить 3 мікрограми на кілограм (хоча деякі припускають, що ця цифра трохи більша).

3. Батрахотоксин

Ми всі чули про те, що індіанці Південної Америки полювали за здобиччю з допомогою отрути на наконечниках дротиків. Кураре є найвідомішою з цих отрут і має рослинне походження. Однак, найбільш токсичними є отрути з шкіри маленьких жаб, і найнебезпечніша з них – батрахотоксин.

Аборигени Західної Колумбії збирають цих жаб – листолаза жахливого (Phyllobates terribilis) і двоколірного листолаза (Phyllobates bicolor) – і під вогнем витягують з них отруту. LD50 батрахотоксина становить 2 міліграми на кілограм. Це означає, що отрута в кількості двох крупинок солі вб'є вас.

Батрахотоксин вбиває тим, що не дозволяє закритися іонним каналам натрію в клітинах м'язів і нервів. Подальше переміщення іонів Na+ призводить до серцевої недостатності.

Цікаво, що народжені в неволі жаби цих видів не отруйні, тому передбачається, що отрута формується завдяки їх природному раціону. Дійсно, близько 30 років тому американський орнітолог Джек Дамбачер (Jack Dumbacher) працював у Папуа - Новій Гвінеї, де його руку подряпав місцевий птах - дроздова мухоловка. Він інстинктивно поклав руку до рота, який почав німіти. Зрештою, було встановлено, що птахи, які живуть на протилежному боці земної кулі щодо Західної Колумбії, мають оперення, що містить ту саму отруйну молекулу, що і жаби. Вважається, що і птахи, і жаби отримують свій токсин від жуків, яких вживають у їжу - хоча отрута птахів набагато менше сильнодіюча.

2. Майтотоксин

Існує ціла низка потужних морських токсинів, таких як сакситоксин, які часто є причиною отруєння при вживанні забруднених молюсків. Найчастіше це пов'язано з шкідливим цвітінням водоростей у морі.

Майтотоксин є найбільш смертоносним з п'яти речовин у цьому списку. Його LD50 набагато нижче, ніж батрахотоксина. Будучи сформованим фітопланктоном динофлагеллят, свого роду морським планктоном, він має дуже складну структуру – великий виклик для хіміка-синтетика. Майтотоксин є кардіотосином, він робить свою дію шляхом збільшення потоку іонів кальцію через мембрану серцевої м'язи, викликаючи тим самим серцеву недостатність.

1. Ботулінічний токсин

Учені неодностайні в думках з приводу рівня токсичності речовин, але вони, здається, згодні, що ботулінічний токсин, який виробляється анаеробними бактеріями, є найбільш токсичною речовиною з відомих. LD50 цієї отрути дуже маленький - не більше 1 нанограма на кілограм можуть вбити людину. З огляду на показники його впливу на мишей, внутрішньовенна доза в розмірі 10-7 грамів буде фатальною для людини вагою 70 кг.

Вперше він був ідентифікований у Німеччині кінця XVIII століття при харчовому отруєнні через неправильно виготовлену ковбасу (лат. botulus). Найбільш потужними є кілька нейротоксинів типу А. Вони являють собою поліпептиди, що складаються з більш ніж тисячі молекул амінокислот, що сполучені одна з одною і викликають параліч м'язів. Вони не дають випустити сигнальну молекулу (нейромедіатор) ацетилхоліну.

Ця ж паралізуюча властивість є основоположною при клінічному застосуванні ботулінічного токсину в косметичному ботоксі. Точкові ін'єкції крихітних кількостей токсину зупиняють роботу певних м'язів і розслабляють м'язи, які в іншому випадку призвели б до зморшок. Крім того, він також призводив, наприклад, до паралічу м'язів, який за відсутності лікування міг викликати косоокість.

Інтерес до використання властивостей токсичних речовин з лікувальною метою зростає. Отрута смертоносної бразильської гримучої змії (звичайна жарарака), наприклад, містить молекули, що знижують кров'яний тиск. Це поклало початок дослідженням з лікування високого кров'яного тиску.

Як сказав Парацельс, «все — отрута, все — ліки; те й інше визначає доза». І його думка була слушна. Зрештою, ми оточені потенційно небезпечними речовинами, але смертельно небезпечним їх робить саме доза.

Переклад НВ

Спочатку опубліковано на Conversation

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Саймон Коттон   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.