21 серпня 2017, понеділок

Що чекає на гривню взимку 2015 року

коментувати
Передумови для створення додаткового тиску на гривню є, але чекати обвалу не варто

Мій прогноз щодо курсу гривні – до 25 гривень за долар до кінця року, точніше, коливання у діапазоні від поточних 23 до 25. Основна причина цього в тому, що на рахунках уряду накопичилося досить багато гривневої ліквідності.

Традиційно, в четвертому кварталі на нас чекають великі витрати, додатково буде дефіцит (зараз у нас профіцит близько 28 млрд, але, найвірогідніше, в бюджеті буде дефіцит в діапазоні 74-80 млрд). Додаткові витрати в останні три місяці 2015 року будуть давати кошти в економіку, стимулювати імпорт, давати фінансову можливість створювати попит на той же долар.

Інакше кажучи, передумови для створення додаткового тиску на гривню є. Але перспектив якогось обвального падіння гривні не передбачається. По-перше, Нацбанк проводить політику вилучення зайвої ліквідності за допомогою депозитних сертифікатів: банки, які отримують зайву ліквідність, автоматично купують ці сертифікати з прибутковістю від 20 до 27%.

Крім того, у нас достатньо збалансований рахунок поточних операцій, а також очікується приплив валюти від МВФ, Світового банку та інших донорів. Тому тиск на гривню буде, але в тих межах, які ми вже проходили. Якщо в лютому-березні це було 35 гривень за долар, 24-25 – не таке вже велике збільшення, яке повинно нас налякати.

Мій прогноз щодо курсу гривні – до 25 гривень за долар до кінця року

Тиск могла б створити груднева виплата російського боргу, але, я думаю, її не буде. По суті, ми повинні дочекатися рішення МВФ. За умовами реструктуризації єврооблігації, які перебувають у власності росіян, нічим не відрізняються від інших українських єврооблігацій, що торгуються на ринку. Якщо МВФ раптом вирішить їх виділити і вважатиме їх не за комерційний борг, а позику від іншої держави, йому доведеться підкріпити це рішення виділенням нам додаткових фінансів, оскільки $3 млрд можуть стати для нас неприємним сюрпризом.

Тим не менш, не думаю, що Фонд прийме таке рішення – для цього немає абсолютно ніяких підстав. Росіяни довгий час тримали цей борг в підвішеному стані, щоб у певний момент визначитися, розумні вони чи красиві. Зараз вони вирішили, що розумні, і вимагають повної виплати, але в західному світі така поведінка не заведена: ви спочатку визначаєтеся, хто ви і чого хочете, а потім вже вступаєте в гру відповідно до цих правилам. Ці боргові папери завжди котирувалися, як звичайні єврооблігації, і не думаю, що росіяни знайдуть якийсь вбивчий аргумент, який дозволить їх відповідним чином перекваліфікувати.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.