19 серпня 2017, субота

Хто в Україні розмовляє українською

коментувати
Розрив між тим, скільки мешканців України вважають українську мову рідною, і тим, скільки людей використовують її в реальному житті, досить значний

Українська мова б'є рекорди популярності. В 2016 році, на хвилі патріотичних настроїв, її назвали рідною 69% жителів країни, і це навіть більше, ніж у 1991-му. Мало того, 55% респондентів відповіли представникам Центру Разумкова, що в побутовому і сімейному спілкуванні вони використовують українську мову. Ніколи раніше за всю історію незалежної України ця цифра не сягала навіть 50%, а тепер піднялася відразу до 55%. Але судити про ситуацію з українською мовою лише по цих цифрах було б помилкою.

Звідки цифри: чому статистика б'є рекорди

У багатьох традиційно російськомовних регіонах дослідники просто не змогли зібрати дані для підрахунку загальнодержавної статистики. Так, опитування не проводилися в окремих частинах Донецької та Луганської областей, які виявилися підконтрольними «ДНР» та «ЛНР», а також на території окупованого Криму. Щоб зрозуміти реальний стан української мови, варто копнути глибше: оцінити статистику по окремих областях, відстежити використання мови в освіті, книговиданні, періодиці та інших сферах.

Наприклад, якщо число мовців українською вдома різко збільшилося, то в більш публічних аспектах справи йдуть трохи інакше. Так, у 2012 році на роботі і в навчальних закладах 42% українців спілкувалися державною мовою (за даними проекту «Мови спілкування українців», підготовленого Research&Branding Group). У 2016 році такі опитування не проводилися, проте учасникам дослідження Центру Разумкова пропонували висловитися про те, чи вважають вони, що українці повинні спілкуватися державною мовою в офіційних установах. 41,7 % погодилися з таким твердженням. Тобто, в частині офіційного використання думки не змінилися.

Українська мова б'є рекорди популярності

При цьому Media Sapiens наводить дані, згідно з якими, станом на 2014/15 навчального року, у 90,8% українських шкіл навчання проходить виключно українською мовою, що аж на 9% більше, ніж було роком раніше. Автори стверджують, що більш детальне вивчення питання показує зовсім іншу ситуацію. Кількість школярів, які навчаються українською, дійсно зросла, але лише на кілька десятих відсотка. Різкий стрибок пояснюється лише тим, що в зведену таблицю не потрапили школи, які знаходяться на окупованих територіях.

Українці хотіли б знати рідну мову краще

Розрив між тим, скільки мешканців України вважають українську мову рідною, і тим, скільки людей використовують її в реальному житті, досить значний. Частково це пояснюється тим, що російською мовою люди можуть отримати більше інформації. 21,6% опитаних хотіли б підвищити свій рівень знання української мови. Цікаво те, що найвищі показники з цього питання — в тих районах Донецької та Луганської області, де вдалося провести опитування, — 33,4%. В інших східних областях краще знати українську хотіли б тільки 7,8% жителів.

Тим, хто повідомив про своє бажання краще знати українську, дослідники запропонували вибрати варіанти навчання, які їм могли б сподобатися. Найбільший інтерес у респондентів викликала ідея курсів української мови у вільний час, трохи менше учасників зацікавилися курсами в рамках роботи або за місцем навчання, далі слідували дистанційні курси, а на останньому місці опинилися тренінгові програми для самостійного вивчення. Варто відзначити, що розрив між показниками незначний. Учасники могли відзначати всі варіанти відповіді, які їм було б цікаво спробувати, а враховуючи, що ці варіанти набрали практично однакову кількість балів, можна припустити, що більшість респондентів відзначали всі можливі сценарії відразу.

Судячи з нашого досвіду, кількість бажаючих вивчати українську мову справді зростає. Люди готові витрачати вільний час і платити за уроки української. Звичайно, значну частину учнів в нашому сервісі становлять школярі, яким потрібно готуватися до ЗНО, що не найкращим чином характеризує викладання української мови в школах. Але є і дорослі студенти. Одні вказують в якості мети кар'єрні прагнення, інші планують підтягти рівень рідної мови заради особистого задоволення. За моїми спостереженнями, загальна тенденція дуже позитивна. Але дорослі українці рідко готові платити викладачам значні суми за вивчення такого доступного предмета, як українська мова. А займатися самостійно виходить не у всіх - мотивації немає. Думаю, було б добре, якщо б робочі колективи або дружні компанії організовували заняття в групі. І економія, і мотивація.

Українська vs російська: яку мову обирають українці

Вже традиційний для України поділ на Схід і Захід за мовною ознакою зберігається. У п'ятірку найпопулярніших україномовних міст очікувано увійшли Луцьк, Рівне, Тернопіль, Львів та Івано-Франківськ. У цих населених пунктах кількість людей, які розмовляють українською вдома, перевищує 90%. А ось російська мова найчастіше використовується в Харкові: 84% харків'ян вдома спілкуються російською. Втім, це найвищий показник. Далі в п'ятірці російськомовних міст йдуть Одеса та Миколаїв, де менше 80% учасників обрали в якості мови домашнього спілкування виключно російськк, а в кінці п'ятірки розташувалися Запоріжжя і Херсон — близько 65% російськомовних городян.

Великий інтерес представляють цифри, що визначають становище української мови в культурі та ЗМІ. Наприклад, за даними ГО «Простір свободи», в 2015 році 47,6% кінострічок у легальному прокаті були дубльовані українською. Для порівняння, у 2014-му це значення дорівнювало 42,4%, в 2013-му — 43,5%. Озвучених українською фільмів в 2015-му було 36,2% (23,1% і 25,8% двома роками раніше). Дані за 2015 рік представлені за перше півріччя, а зміни на користь української мови дослідники пояснюють зниженням кількості фільмів російського виробництва в українському прокаті.

Тенденція до спаду спостерігається у сфері ЗМІ. Наприклад, в 2010-му році україномовні друковані видання складали 19,6% від усієї періодики в країні, а в 2014-му році їх було всього 9,9 %. На найбільш рейтингових телеканалах програми українською мовою займають близько 30% ефірного часу в прайм-тайм. На популярних радіостанціях у проміжку з 16:00 до 20:00 кількість україномовної музики хоч і збільшилася в 2015 році до 4,9%, але все одно у вісім разів нижче російськомовного музичного контенту — 40,2%. Нагадаємо, на той момент квоти по використанню україномовної музики існували, однак радіостанція могла виконати вимоги, всього лише транслюючи «обов'язкові» композиції в нічний час.

Як бачимо, позиції української мови в культурі та ЗМІ дещо зміцнюються, але темпи поліпшень виглядають не надто переконливо.

Підводячи підсумки, варто відзначити, що українська мова все ж міцно стоїть на своїх позиціях і навіть робить успіхи у завоюванні популярності. Але нам ще дуже навіть є над чим працювати.

Більше поглядів тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Кирило Бігай   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.